v okrese Košice-okolie. Viacerí chatári a záhradkári z tejto lokality vyjadrili podozrenie, že súkromná firma pod rúškom výrubu kríkov a orezávania konárov zo stromov okolo cesty spájajúcej obidve obce doslova ťaží drevo.
"Robíme len to, čo si objednala Správa ciest Košického samosprávneho kraja. Ochranné pásmo cesty máme vyčistiť od porastov, ktoré ohrozujú bezpečnosť premávky," vysvetľuje Peter Breveník, majiteľ spoločnosti Transwood z Košíc.
Podľa riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) v Moldave nad Bodvou Gejzu Kesziho legislatívne je všetko v poriadku. Správa ciest v januári oznámila na Obvodnom úrade životného prostredia Košice-okolie plánovaný zásah do zelene. Štátny orgán s tým súhlasil. Na základe zákona o verejnom obstarávaní získala zákazku spoločnosť Transwood. Jej činnosť viackrát kontrolovali a nezistili žiadne porušenie zákona.
"Podľa zákona o pozemných komunikáciách sme povinní udržiavať ochranné pásmo ciest v takom stave, aby porasty neohrozovali bezpečnosť. Nedá sa každému vyhovieť. Predtým nadávali vodiči, teraz niekto iný," myslí si riaditeľ.
Podľa jeho vyjadrenia úprava okolia komunikácie v celkovej dĺžke 6,1 kilometra bude stáť približne 220-tisíc Sk. "Pravda, každá koruna by sa nám zišla na rekonštrukciu ciest, ktoré sú miestami v dezolátnom stave. Je to však veľmi nebezpečný úsek. Bolo načase s tým niečo urobiť. Túto sumu sme mali vyčlenenú na úpravy v tohtoročnom pláne."
Námietky nemá ani pracovníčka Obvodného úradu životného prostredia Košice-okolie Jana Hruščáková, ktorá spolu s dendrológom Miroslavom Sílešom z košického pracoviska Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny v Prešove podnet včera preverovala: "De jure je všetko v poriadku. Cesta a jej okolie by mali byť podľa zákona bezpečné. Chápem, niektorým ľuďom môže vadiť, že za obeť padli aj stromy. Ale desiatky rokov sa nikto o to nestaral."
Rovnaký názor má Miroslav Síleš. Ani podľa jeho názoru k porušeniu zákona či trestnému činu určite nedošlo.
Stále masívnejší výrub stromov v okolí ciest a vodných tokov na celom Slovensku znepokojuje členov Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Náčelník Juraj Lukáč je presvedčený, že niektoré samosprávy a súkromné spoločnosti zneužívajú platnú legislatívu.
"Netvrdím, že v záujme bezpečnosti cestnej premávky či protipovodňových opatrení netreba nejaký strom vyrúbať. Ale som presvedčený, že zákon si vyžaduje revíziu. Mal by presne vymedziť, ktoré porasty a za akých podmienok treba odstrániť," tvrdí Lukáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári