Kto vypije dve pivá od smädu, ľahko môže skončiť pod stolom
Minulý týždeň sme vám ponúkli prvú časť rozprávania Košičanky Petry Murphy, ktorá pracuje v Bruseli v Európskej komisii na komisariáte pre konkurenciu. Na hlavnom meste Belgicka si pochvaľuje najmä množstvo príležitostí, ktoré toto mesto ponúka. Pred týždňom ste si mohli prečítať o Petrinej práci a jej sne, profesionálne sa venovať hudbe. Dnes sa dozviete, ako sa žije a pije či zarába a zabáva v ´hlavnom´ meste Európy.
Jednou z dominánt Bruselu, ktorej model predávajú v každom stánku so suvenírmi, je Atomium, známa stavba, ktorá patrí k Bruselu od výstavy EXPO. Rovnako - keď sa povie Brusel, netreba zabudnúť na piškajúceho chlapčeka Manneken Pis. Táto soška je dielom J. Duquesnoya, ktorý ju vytvoril v roku 1619. Jej nová verzia, ktorú môžete v hlavnom meste Belgicka obdivovať, pochádza z 19. storočia. Netreba zabudnúť ani na kráľovský palác, Katedrálu Svätého Michala či budovu Európskeho parlamentu, ktorú Bruselčania volajú "krabica syru".
Ani jeden turista všetky tieto zaujímavosti v Bruseli celkom iste neobíde. Ten, kto však v tomto meste žije a pracuje, sa na Brusel díva úplne inak. Rovnako ako Petra. "Najviac na tomto meste neznášam to, že po šiestej hodine večer už nikde nenakúpim. A to ani jedlo, o oblečení ani nehovorím... Človek je do večera v práci a keď chce nakúpiť potom, má smolu. Jediný čas, kedy sa dá nakúpiť, je sobota. Ale to je v obchodoch doslova zoo... Všetci ľudia, ktorí cez týždeň pracujú až do večera, prídu nakúpiť. Všade je veľa ľudí, tlačia sa..."
Tento systém najviac prekáža cudzincom, ktorý v Bruseli žijú. A nie je ich málo, veď množstvo medzinárodných inštitúcií má svoje sídla práve v tomto meste. "Bruselčania sú však úplne iní. S nimi je ťažko sa dohodnúť na presnom termíne stretnutia. Keď sa s Belgičanom dohodnete na druhú popoludní, pre neho to znamená - niekedy medzi druhou a štvrtou... Dohodnete sa - v pondelok o jednej sa stretneme! Belgičan nepríde, stretnete ho na druhý deň podvečer a on vám povie - čo sa deje, veď sme sa predsa stretli, nie?"
Slováci a rovnako aj iní cudzinci, ak vedia, že budú hoc i päť minút meškať, hneď volajú a ospravedlňujú sa. Belgičan sa takémuto počínaniu veľmi čuduje... Budeš meškať? No a? "Fungujú v akomsi neustálom relaxe... Keď potrebujem niečo vybaviť, oni povedia - čo sa deje, stačí zajtra... Toto mi prekáža."
Množstvo príležitostí
Brusel je - aj napriek nedochvíľnym a až o príliš zrelaxovaným Belgičanom - skvelé miesto na život. Zamestnať sa v niektorej z dôležitých medzinárodných organizácii znamená skvele sa finančne zabezpečiť.
"Nie len to je však pre mňa dôležité," tvrdí Petra. "Brusel ponúka množstvo zaujímavých príležitostí. Každý sa môže veľa naučiť, pretože v tomto meste sa stretáva tak veľa rozmanitých kultúr. Nie je to až také kozmopolitné mesto ako napríklad Londýn, no je veľmi politické a pre mnohých ľudí lákavé. Veď to, že tu sídli NATO či Európska komisia, sa odráža na životnej úrovni ľudí žijúcich v tomto meste."
Brusel je akousi európskou križovatkou, v ktorej sa stretáva veľa významných a vplyvných ľudí. A ľudí, ktorí majú dobré zárobky... "Myslím, že si to uvedomujú napríklad aj veľké spevácke hviezdy. Akákoľvek skupina, speváčka či spevák, ak sa vyberie na svetové koncertné turné, neobíde Brusel. Človek si teda v tomto meste môže vychutnať zaujímavé koncerty tých najlepších umelcov. A každoročne sa tu v lete organizujú veľké hudobné festivaly so skvelým obsadením. Na druhej strane však v tomto meste nie je veľa regionálnych, miestnych kapiel..."
V ´hlavnom meste Európy´ si na svoje príde každý, kto sa vyberie večer von za zábavou. "Je tam veľa rôznych krčiem, najmä írskych. Nájdu sa aj diskokluby, kluby kde sa hrá jazz, folk, klubová muzika. Čokoľvek človek hľadá, v Bruseli to nájde... Pred každým víkendom sa dá zohnať program, kde je spísané všetko - diskotéky, koncerty, divadelné predstavenia i filmy premietané v kinách. A je to veru riadne hrubá knižočka..."
Aj keď Brusel ponúka veľa možnosti zabaviť sa, Petra ich často nevyhľadáva. "Do večera som v práci a potom musím 35 kilometrov prejsť z práce autom domov... Niekedy som taká unavená, že sa mi vôbec nikam nechce ísť... Navyše, ak mám večer voľno, radšej ho strávim vo svojom nahrávacom štúdiu a venujem sa hudbe."
Ak sa však človek v Bruseli chce zabaviť, môže tak robiť až do rána. "V tomto meste totiž nezatvárajú krčmičky skôr ako o piatej ráno... Ak človek chce poriadne oslavovať celú noc, pokojne sa mu môže stať, že domov pôjde až za bieleho dňa. Keď som sa teraz zastavila v Košiciach, chceli sme sa ísť zabaviť, no pub, v ktorom sme boli, zatvárali už o druhej a nič iné otvorené sme nenašli... V Bruseli by sa čosi také nemohlo stať. Zrejme aj preto, že mnohí sa za zábavou vyberú do mesta až okolo jedenástej v noci. Potom sa bavia až do rána..."
Belgičania najradšej pijú pivo a tak sa zdá, že láskou s tomuto moku ´nakazili´ aj ostatných obyvateľov Bruselu... "V Belgicku je veľmi silná tradícia výroby a aj pitia piva. Majú vyše 500 druhov piva. Neďaleko hlavného námestia v Bruseli je krčma, ktorá sa volá Delirium Tremens. Tam majú v ponuke niekoľko tisíc druhov pív - belgických a hádam z každého miesta na svete... Nedajú však dopustiť na vlastné pivá, veď každé väčšie mestečko má vlastný pivovar. Musím však povedať, že ich pivá sú silnejšie ako naše. Niektoré majú aj viac ako 11 percent alkoholu. Belgičania preto pijú hlavne malé pivá. A tie sa sŕkajú ako víno. Nesmiete ich vypiť od smädu ako u nás. Lebo to by si človek dal zo dva poháre a skončil by pod stolom..."
Najdrahšie je bývanie
Brusel je síce miestom, kde sa dá dobre zarobiť, na druhej strane však toto mesto celkom iste patrí k tým najdrahším mestám na svete. "Najviac peňazí stojí bývanie," tvrdí Petra. "Ja bývam až 35 kilometrov od Bruselu a každé ráno idem 1,5 hodiny do práce autom v príšernej zápche. Za prenajatý dom platím 750 Euro mesačne. Ak by som bývala kdesi na juhu niekoľko sto kilometrov od Bruselu, mohla by som platiť za takýto istý dom 400 Euro..." Čím bližšie k hlavnému mestu, tým je to drahšie.
"Rovnako - a to je vec, ktorú na Bruseli nemám rada - ak si človek prenajme dom, musí podpísať zmluvu na tri roky. Ak sa chce odsťahovať skôr, musí platiť nemalé penále. A pri podpísaní zmluvy o prenájme sa platí záloha vo výške trojmesačného najomného dopredu... Pritom majitelia domov veľmi dobre vedia, že v Bruseli len málokto ostáva pracovať dlho. Zamestnanci sa tam veľmi rýchlo menia... Snažia sa zo všetkého vytĺcť peniaze..."
Za kávu v kaviarni v Bruseli zaplatíte minimálne 2,50 Euro. "Obchodníci vedia, že toto mesto je plné zamestnancov Európskeho parlamentu, NATO a ďalších inštitúcií, kde sú vysoké platy. Povedia si - ak môžete platiť tisíce za nájom, môžete platiť aj vyše dvoch Euro za kávu... Nie je to podľa mňa fér. Potraviny nie sú také drahé, no vo všeobecnosti sa dá Brusel označiť za drahé mesto. Žiť v ňom nie je zatiaľ také nákladné ako napríklad v Paríži či Londýne, no myslím, že je len otázkou času, kedy sa to vyrovná... Veď v Bruseli chce každý robiť, lebo sa tam dá zarobiť... S novými členmi Európskej únie to bude znamenať príchod nových ľudí, mesto sa bude rozrastať, mnohí sa budú snažiť rozbehnúť tu svoj ´biznis´. Ďalšie firmy a organizácie sa premiestnia do Bruselu, aby sa tu mohli prezentovať... Brusel bude stále drahší a drahší."
S príchodom nových ľudí sa možno toto mesto stane novodobým Babylonom. Už teraz môžete na uliciach mesta začuť vari všetky jazyky sveta... "Najdôležitejšia je určite francúzština a angličtina, no počuť tu všeličo. Je tu neskutočné množstvo ambasád, mnohé sídlia aj mimo Bruselu. Niektoré krajiny majú aj tri či štyri ambasády. USA má napríklad špeciálnu budovu, kde je ambasáda pre záležitosti Európskej únie..."
Ak sa chce miestna žena v tejto ambasáde zamestnať hoci ako upratovačka, musí vedieť minimálne po anglicky a po francúzsky... "Aj predavačky v obchode musia ovládať viac jazykov. Veď na nákupy chodí mnoho cudzincov, ktorí v Bruseli pracujú... Kto sa chce zamestnať na naozaj zaujímavom mieste v niektorej z medzinárodných organizácii, musí vedieť anglicky, francúzsky a mnohí aj po nemecky."
Petra mala to šťastie, že sa jej podarilo spoznať svojho terajšieho šéfa, ktorý hľadal do svojho úradu Slováka. "V Bruseli je 20-percentná nezamestnanosť a Belgičan má problém nájsť si prácu... Ak neovláda svetové jazyky, má jednoducho smolu. A to aj vtedy, ak ide o jednoduchú prácu, pri ktorej by mu v inom meste na svete stačila iba rodná reč..."
Bezpečnejšie ako v Londýne
Petra strávila pred nedávnom niekoľko dní v Košiciach aj preto, že prišla dokončiť nahrávku skladieb, s ktorými sa chystá preraziť na hudobnom poli v USA. Spoločnosť jej v rodnom meste robil hudobník Andy Smeets, ktorý je pôvodom Holanďan. Tiež pracuje v Bruseli a na starosti má práve bezpečnosť...
"Brusel je vcelku bezpečné miesto," tvrdí Andy. "Je to však veľkomesto a má teda svoje zákonitosti ako každé iné niekoľkomiliónové mesto. Nájdu sa štvrte, ktoré sú bezpečné, no nájdu sa aj vyslovene nebezpečné miesta. Aj zločinci vedia, že v Bruseli ľudia zarábajú veľké peniaze, preto tam funguje niekoľko ruských či albánskych gangov."
Vykrádajú domy a častým javom je takzvaný carjacking. "Vodič v drahom aute zastane na križovatke na červenú," opisuje túto novinku rodený Belgičan. "Vtedy k nemu pristúpi chlapík, priloží pištoľ k hlave, prinúti vystúpiť. S autom potom odíde... To všetko sa deje aj v iných mestách. Vo všeobecnosti je však Brusel oveľa bezpečnejšie mesto ako napríklad Londýn, Paríž či Rím."
Petra je zatiaľ v Bruseli spokojná. "Toto mesto ponúka veľa príležitostí... Zaujímavé je to, že zatiaľ čo na Slovensku ťažko stretnete cudzinca, v Bruseli ťažko natrafíte na Belgičana... Zatiaľ mi to vyhovuje, ale netuším, ako dlho chcem ešte v tomto meste ostať. Možno tu pobudnem niekoľko rokov a možno nie... Hlavne je pre mňa podstatné, aby som žila a pracovala niekde, kde sa budem môcť venovať hudbe. Ak tak nebudem môcť robiť v Bruseli, skúsim to niekde inde," ukončila svoje rozprávanie.
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári