Symetrický diagram sústredený okolo svojho stredu, posvätný kruh, aj štruktúra kozmu
Mandaly netreba obdivovať, treba ich prežívať
Častokrát sa stretávame s pojmom mandala, pričom to isté slovo môže mať rôzny obsah. Najbežnejšie vysvetlenie napovie, že je to posvätný kruh tibetského budhizmu. Možno si poniektorí spomeniete na návštevu tibetských mníchov v Bratislave, kde vytvorili niekoľko veľkých mandál z farebného piesku. Len čo ich fotografi zdokumentovali, nie k vôli mníchom, ale k vôli čitateľovi, tieto prekrásne výtvory mnísi zničili a z pôvodných mandál nezostalo nič.
Mandala vo svojej podstate predstavuje symetrický diagram sústredený okolo svojho stredu, ktorý je väčšinou rozdelený na štyri rovnaké kvadranty. Do stredu mandaly sa môžu prikladať ruky a tak sa z nich dá čerpať energia. Tak to popisuje literatúra. Dá sa to však formulovať aj s doplnkom, že mandala vo svojom obrazci sústreďuje energiu ľudí, najčastejšie energiu svojho tvorcu.
Tvorba mandál je najrozšírenejšia u ľudí vyznávajúcich hinduizmus a budhizmus, ale ich tvar nájdeme aj v európskej architektúre. Dobre známy kruh, vo vnútri ktorého sú rôzne geometrické vzory, sa niekedy považuje aj za štruktúru kozmu.
Môže byť mandala umeleckým dielom?
Na to, či dotvorenú mandalu môžeme považovať za umelecké dielo, sú rôzne názory. Nájdeme medzi nimi naozaj prekrásne, farbou hýriace obrazce, z ktorých inšpirácia nepochybne vychádzala z hlbokého vnútra. Budhistická tradícia však mandalu, ani tú najpôvabnejšiu, v žiadnom prípade nepovažuje za umenie. V súvislosti s tradíciou je stvárnením mnohosti, rôznorodosti v jednom, stvárnenie jednoty so všetkým. Je to priestor mysle bez hraníc.
V Tibete ich považujú predovšetkým za meditačné pomôcky a predmety úcty. Bez ich duchovného významu nemajú zmysel. Umenie v Tibete ako také neexistovalo, jestvovalo tam iba to, čo malo nejaké praktické využitie. Meditácia a modlitba k tomu patrí. Tvorca mandaly je iba prostredníkom, ktorý vyjadruje božstvo a pomáha rozvíjať ducha veriacich.
Vo svojej farebnej pestrosti a v detailoch drobných motívov znázorňuje to, čím je osvietená myseľ. Mala by to byť radosť a zároveň mnohorakosť bez uľpievania na čomkoľvek. Farebná krása a rôznosť tvarov je spojená s vedomím, že všetko má iba dočasnú platnosť. Mandala je manifestáciou energie, ktorá oslobodzuje, ale zároveň je symbolom prchavosti okamihu s neustálou premenou vzniku a zániku všetkého, čo je okolo nás, ale aj v nás.
Obnovme spojenie so svetom mandál
Pôvodný svet mandaly sa dnes vníma celkom inak. Jej tvorba sa rozšírila takmer do celého sveta a už sa akosi zabudlo na jej prapôvodný zmysel, na nadviazanie kontaktu s niečím, čo je mimo nás. Obnovenie spojenia so svetom mandál môže byť prostriedkom, ktorý nám pomôže vstúpiť do tohto sveta s vnútornou sugesciou, že som prírodný človek. Pri ich tvorbe treba odpojiť všetko, čo súvisí s logickou a analytickou časťou myslenia. Vtedy bude "moja" mandala plná čistého citu, ktorý vyžiari do širokého okolia.
Je až podivuhodné, koľko názorov sa viaže na tento nekonečný kruh. Je spojený aj s chápaním slobody, večnosti a nekonečnosti. Na túto tému sa vedú nekonečné filozofické dišputy, ponúkajú sa praktické rady, ako preniesť mandalu do bežného života tak, ako ho žijeme. Veď sústredenejším pohľadom ju môžeme vidieť napríklad v rozkvitnutom kvete, rozrezanom jablku, ale aj inom ovocí okrúhleho tvaru. Mandalu tvorí aj peň stromu, niektoré kamene, pavučina, vodný vír, kruhové ohnisko, aj okrúhly stôl. Ak berieme túto fromu ako výzvu, môžeme vybraný materiál dotvoriť podľa ľubovoľných predstáv.
Písané mandaly prichádzajú z Japonska
Keď sa Klára Hodničová, riaditeľka občianskeho združenia Humatrend vrátila z Japonska, kde si osvojila veľmi špecifickú techniku písania mandaly, táto činnosť ju tak pohtlila, že sa jej intenzívne venovala nasledujúce štyri roky. Zároveň nasmerovala k tejto aktivite deti v školách. "Je to moderná forma, pričom základom stále zostáva kruh", demonštruje podklad na zvláštnom papieri, kde je vytlačená predloha: 105 linajok, ktoré tvoria kružnice so začiatkom, stredom, aj ich ukončením. Je to osobitná technika, ktorá má svoje pravidlá. Do malých madzier, ktoré sa stále posúvajú v kruhu medzi linajkami, sa vpisuje text, ktorý vytvára jednoliaty celok.
"Ak chceme, aby sa niečo splnilo", hovorí pani Hodničová, "zvolíme si pozitívne tvrdenie, napríklad: som šťastná. Kým mandalu s touto vetou dopíšeme do konca, môže to trvať štyri až päť mesiacov, ba aj pol roka. Táto v podstate afirmácia, teda neustále opakovaná veta, naozaj môže priniesť to, čo človek hovorí teda pocit šťastia." Vpisovaná myšlienka môže byť osobná, ale môže zachytávať a výsledkom aj šíriť univerzálny princíp.
V nádychu, so zádržou
Do kruhu sa dá nakresliť aj obrazec, ktorému tvorca určí farebnosť a potom vpisuje zvolený text farebnou ceruzkou alebo fixkou. "Ak chceme, aby to zanechalo čo najhlbšiu stopu v našej psychike, vpisujeme text iba v zádrži dychu", dopĺňa dôležitý fakt pani Hodničová. Takto je písanie mandaly spojené aj so špecifickým druhom pranajamy.
Dve zo série mandál, ktoré boli aj predmetom niekoľkých výstav, sú zavesené na stene v priestoroch kde sídli Humatrend, ostatných 30 má pani Hodničová uložených doma. V nich realizovala svoje spoločenské vízie, ktoré pochopila ako vypovedaný umelecký vklad.
Vytvoriť si vlastnú mandalu môže skúsiť každý. Dôležité je, aby sme k jej tvorbe pristupovali so sústredenou, ale ničím nezaťaženou mysľou. Nakreslíme si na papier veľký kruh, ako pomôcku môžeme použiť tanier obrátený hore dnom. Do tohto priestoru nakreslíme to, čo nám práve v tom okamihu prinesie myseľ. Môžu to byť rôzne tvary, písmená, číslice, farebné škvrny... Tvar kruhu môžeme využiť na symetrický, ale aj asymetrický obrazec odpozorovaný zo života. Dôležité je, aby nám už samotná práca prinášala radosť a uspokojenie.
Na záver by sa mal tvorca pristaviť v tichom sústredení sa s pohľadom do centra mandaly. Po chvíľke človek pocíti akýsi druh spokojnosti a vyrovnanosti, vytesňujú sa negatívne myšlienky, ktoré opúšťajú myseľ.
Pozorovaním mandaly sa môžeme ponoriť sami do seba a vstrebávať energiu, ktorú mandala vyžaruje. Myseľ sa upokojí, zlepší sa schopnosť koncentrácie, dochádza k harmonizácii pravej aj ľavej hemisféry. Mandala nám pomôže dodať potrebný impulz na ceste za našim poslaním. Pritom je lepšie, keď ju chápeme ako okamih tu a teraz - ako by sme mali s obdivom vnímať jej formy. Obdiv môže tvoriť bariéru pred preniknutím do svojho vnútra.
V Monroeovom inštitúte vo Virgínii skúmajú ľudské vedomie viac ako dve desaťročia
Telo spí, ale myseľ je bdelá a čulá
Každý z účastníkov odovzdá svoje hodinky. Čas tu nezohráva žiadnu úlohu. Cez sluchátka vníma adept zvuky v rôznych tónoch, pomocou ktorých sa dostáva do zmeneného stavu vedomia. Človek sa môže vybrať do vnútra svojho tela, môže cestovať vo vesmíre, stretnúť sa so svojimi duchovnými sprievodcami, učiť sa od nich a ísť za nimi tam, kam človeka vedú. Čokoľvek z tohto môžu zažiť adepti kurzov v Monroeovom inštitúte vo Virgínii, kde už vyše dvoch desaťročí skúmajú ľudské vedomie.
Fázované zvukové signály, ktoré pred tridsiatimi rokmi vyvinul Robert Monroe a jeho kolegovia, sú založené na takých pulzoch, ktoré pomáhajú užívateľovi prejsť do hlbokého relaxovaného stavu, kde telo spí, no myseľ je bdelá a čulá. Je to stav synchronizácie hemisfér; v oboch mozgových pologuliach sa objavuje rovnaká vlnová forma. Všeobecne povedané: určité mozgové funkcie sa spájajú s ľavou hemisférou, iné zase s pravou. "Úsilím Inštitútu, - ako hovorí Monroe: - bolo a je využitie metodológie ľavej hemisféry - intelektuálnej, analytickej časti mozgu na to, aby sme prebádali pravú hemisféru, ktorá je nositeľom intuitívneho, abstraktného vedomia."
Nahrávky na kazetách slúžia iba ako "pomocné kolieska", ktoré adeptovi pomáhajú presunúť vedomie z jednej úrovne do druhej. Pokročilejší účastníci kurzov si môžu nahrávať vlastné zážitky tak, ako práve prebiehajú. Kontakt s vnútorným pomocníkom alebo s rozličnými formami inteligencie pomáha vyhľadávať informácie o minulosti, prítomnosti alebo budúcnosti, alebo prenikať do oblastí myslenia a imaginácie, aké sú inak nedostupné.
Predstavte si, že ležíte v tme a počúvate signály Hemi-Sync. Myseľ je vyčistená od všetkých starostí a obáv, ste úplne uvoľnení. Náhle si uvedomíte fyzický vnem. Začínate rozprávať: "Rozlieva sa mnou teplo. Toto teplo ukazuje, že vedomie spočíva v každej bunke, nie iba na jednom mieste. Vedomie a energia sú neoddeliteľné. Tento zážitok je pre mňa poznaním."
"Kto je to?"- pýta sa žena, keď pocíti, ako ju nejaká ruka ťahá za členok.
"George Stevens", znela odpoveď.
"Kde to sme?" - opäť sa opýtala žena; situáciu vnímala ako bitevné pole.
"Shiloh", počula hlas.
Tu, ako neskôr ukázali armádne záznamy, bol vojak menom George Stevens zranený počas americkej občianskej vojny a neskôr bol pochovaný na Národnom cintoríne, kde má označený hrob. Jeho smrť bola zaznamenaná 29. apríla 1863.
Podobné kontakty sa vyskytujú často a príležitostne sa nazbiera dostatok informácií na to, aby sa dali následne overiť. Väčšine účastníkov však zážitok sám osebe stačí.
Monroe nie je žiadny guru. Všetko sa to začalo v 50-tych rokoch, keď začal skúmať metódy rýchleho učenia sa prostredníctvom využitia zvukových signálov. Objav v roku 1958 však zmenil orientáciu v bádaní. Zistilo sa, že "určité zvukové vzorce indukujú odlišné stavy vedomia, normálne ľudskej mysli nedostupné". Ďalší vývoj viedol k založeniu Monroeovho inštitútu, výskumnej a vzdelávacej organizácii, ktorá je známa na celom svete. Dnes má Robert Monroe už 78 rokov.
Pri myslení na niekoho konkrétneho vzniká medzi tými dvoma ľuďmi energetický most
Nesúďte, aby ste neboli súdení
Keď na niekoho myslíme, medzi nami a tým človekom vzniká energetický most. Ak sú myšlienky voči nemu negatívne, môžeme to považovať za energetický útok, ktorý škodí obidvom. Ideály a prikázania, ktorými ľudia žili tisíce rokov, dnes upadli do zabudnutia a sú odsunuté do úzadia. Preto sa človek musí aktívne a cieľavedome usilovať o vlastnú premenu. Jediná "zlá" veta formuje program deštrukcie, čomu sa v bioenergetike hovorí urieknutie.
Ak človek niekoho ohovára, škodí jemu, ale aj sebe. Dochádza k porušeniu jeho vlastnej štruktúry a k strate energie. Všetci poznáme ono biblické: "Nesúďte, aby ste neboli súdení, lebo akou mierou vy meriate, tak sa bude merať aj vám."
Trauma spôsobená ohováraním sa nemusí prejaviť na fyzickej úrovni, aspoň nie hneď, ale dôjde k deformácii. A po čase, keď prídu problémy a choroby, sotva sa človek dovtípi, že príčinou môže byť osočovanie.
Každý deň by sme mali začínať s prosbou: "Pane, daj mojim drahým a blízkym zdravia a mne trpezlivosti vyriešiť všetko tak, aby to bolo v súlade s vesmírnymi zákonmi."
Lea Gallová
Na slovíčko s liečiteľom Ivanom Kostovom
Zabudnite na chorobu, choroba zabudne na vás
Ako sme už písali, bulharský liečiteľ, žiak jasnovidnej Vangy, pán Ivan Kostov Ivanov je na Slovensku. Každú sobotu prichádza do Košíc a predpoludnie venuje liečbe Košičanov. Dozvedeli sme sa, že momentálne podstatnú časť chorých, ktorým pomáha tvoria onkologickí pacienti. Za pánom Kostovom chodí s týmto ochorením viac žien ako mužov. Ich vek sa pohybuje od 35 do 50 rokov. Najčastejšie sa onkologické problémy dotýkajú ženských orgánov a štítnej žľazy. Kde vidí príčinu nárastu onkologických ochorení?
"Všetko je v myšlienkach. Choroba sa totiž najskôr zrodí v hlave a až potom postihne telo, preto ľudia si musia najprv zmeniť myšlienky ale aj upokojiť sa, spomaliť tempo," hovorí pán Kostov. "Sme veľmi nároční, všetko by sme chceli mať, vidieť, vyskúšať. Čas okolo nás začne bežať a my sa len náhlime a náhlime. Veľa vecí vykonávame odrazu, na veľa vecí myslíme súčasne, myšlienky nenecháme dozrieť. Nedokážeme sa tešiť z prostých vecí, často sme negatívne naladení lebo sa nám nepodarí získať to čo chceme, a práve tam niekde treba hľadať príčinu."
Čo teda potrebujeme? Pán Kostov hovorí, že sa musíme sa naučiť relaxovať. Neexistuje univerzálny recept na uvoľnenie. Niekomu pomáha fyzická práca, inému hudba. Podľa jeho dlhoročných skúseností stres najlepšie odbúra práve fyzická aktivita. Starším radí čaje ako medovka či materina dúška... Pri tomto ochorení a súčasne aj ako prevencia naozaj funguje zmena myslenia. Myšlienka má nesmiernu silu. Psychika musí byť vyladená optimisticky. Pán Kostov hovorí chorým "svoje" pravidlo, ktoré zaručene funguje - ak zabudnete na chorobu, choroba zabudne na vás.
bed
Autor: Prerozdeľte domáce práce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári