platové zaradenie zamestnancov Úradu Košického samosprávneho kraja (ÚKSK) boli najvážnejšie prehrešky, ktoré zistili krajskí kontrolóri pri následnej finančnej kontrole obdobia medzi novembrom 2002 a koncom septembra 2004 na ÚKSK. Podľa predkladateľa správy a hlavného kontrolóra KSK Vojtecha Farkaša (foto na titulnej strane) pritom došlo k porušeniu zákona o majetku VÚC, rozpočtových pravidlách, verejnom obstarávaní, finančnej kontrole a vnútornom audite, účtovníctve, výkone práce vo verejnom záujme, odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, Zásad hospodárenia s majetkom KSK, Pracovného poriadku ÚKSK a Zákonníka práce.
Predseda KSK R. Bauer (na snímke) nepovažuje závery z kontroly na Úrade KSK za dobre spracované a pri zverejnených zisteniach jednoznačne stojí na strane zamestnancov a vedenia úradu. Zároveň poznamenal, že Útvar hlavného kontrolóra musí pracovať na zvýšení svojho odborného kreditu. Správa by podľa neho mala byť konkrétnejšia a odborne podložená, o čo však v jej prípade nemôže povedať. "Keby som si to ja tak nezainteresovane prečítal, nepoznal by som ľudí a podmienky, asi by som bol tiež z toho zhrozený. Lenže všetko je inak. Kontrola má zmysel na tom mieste, kde sa zle pracuje, ale to som na našom úrade nezaregistroval, práve naopak. Aj táto kontrola, platená rovnako z verejných prostriedkov, nám odobrala verejné prostriedky a preto je potrebné zvažovať, či boli využité na správny účel... Niektoré zistenia sú pre nás užitočné do budúcnosti a prijali sme k nim opatrenia. Na druhej strane je mnoho takých, ktoré sú diskutabilné. Naši odborní pracovníci trvajú na tom, že postupovali správne."
Šéf najsilnejšieho poslaneckého klubu SMK-Smer-ANO-SDKÚ Štefan Zachariáš by hlavnému kontrolórovi vytkol len to, že v správe mal vypichnúť najzávažnejšie prípady porušenia finančnej disciplíny a nie ich všetky len skonštatovať. "Platí, že menej je niekedy viac, ale okrem toho nemáme ďalšie výhrady. Útvar hlavného kontrolóra vykonáva veľmi kvalitnú prácu, ktorá je aj na potrebnej odbornej úrovni. Pre nás poslancov je v správe podstatné, žeby sme mali viac sledovať ako sa na úrade KSK dodržiava zákon o verejnom obstarávaní. Na niektoré zistenia budeme aj my žiadať odpovede. Zatiaľ sme dostali od Úradu KSK zoznam opatrení, ktoré chcú urobiť, aby sa už niečo podobné neopakovalo."
Poslanec Jozef Drábik (exSDĽ) si myslí, že keby bol Úrad KSK súkromnou firmou, pri takých "odborne podkutých ľuďoch" by už dávno neexistoval. Naopak, podľa šéfa klubu KDH-DS Mariána Dittricha by sa nad svojou činnosťou nemal zamyslieť Úrad KSK, ale hlavný kontrolór. "Viem si predstaviť na jeho mieste odborne fundovanejšieho hlavného kontrolóra, ktorý by vykonával kvalitnejšiu činnosť. Správa bola zbytočne dlhá, nekonkrétna a namiesto zásadných vecí sa venovala prkotinám. Nevylučujem, že bola účelová a vytvorená na niekoho politickú objednávku..."
Ako nám povedal V. Farkaš, jeho správa je objektívna a zodpovedajúca danému stavu. Za najväčší problém považuje nehospodárne vynaloženie finančných prostriedkov pri verejnom obstarávaní. Odmietol akékoľvek obvinenia z politikárčenia a neodbornosti. "Naši kontrolóri sú vysokoškolsky vzdelaní, odborne erudovaní a s dôverou sa na nich obracajú vedúci zamestnanci našich organizácií s radou o pomoc konkrétnych problémov, či pri poskytovaní metodickej pomoci pri predchádzaní, resp. odtránení vzniknutých nedostatkov. Za všetkým je v správe si pevne stojím. Kontrola bola vykonaná v zmysle plánu kontrolnej činnosti schválenom zastupiteľstvom KSK. Čísla a zákony sa nedajú oklamať, lebo sú pre každého rovnaké. V správe sú len najzávažnejšie nedostatky. Výhrady Úradu KSK sme ešte pred uverejnením konzultovali, ak sa našla menšia pochybnosť pri našom postupe, také zistenie sme do správy vôbec nedávali," dodal hlavný kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári