rázštepy vo zvýšenej miere vyskytujú v rómskej populácii. Napriek tomu, že moderná medicína toto zdravotné postihnutie dokáže bez väčších problémov riešiť, sociálne slabšie skupiny obyvateľov operácie často zanedbávajú.
"Z nášho aktuálneho súboru asi 640 pacientov je približne desať percent nezoperovaných. Treba za tým hľadať predovšetkým ekonomické dôvody, aj keď sa pod to môže podpisovať aj nezáujem zo strany rodičov. Napriek tomu, že liečba je plne hradená zdravotnou poisťovňou, náklady spojené s cestovaním sú niekedy pre rodinu priveľmi zaťažujúce. Chybu robia aj pediatri, ktorí pacienta z východoslovenského regiónu pošlú na zákrok do Bratislavy napriek tomu, že v Košiciach máme dobre fungujúce rázštepové centrum. Liečbe rázštepov sa naša klinika venuje už viac ako päťdesiat rokov," hovorí primárka Kliniky plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura MUDr. Marianna Zábavníková.
Pri rázštepe tváre môže ísť podľa závažnosti o rozštiepenie tkaniva pery, zubného oblúka alebo i celého podnebia. Problém zvyčajne nevyrieši jedna operácia, ale je potrebná niekoľkoetapová rekonštrukcia. Okrem plastických chirurgov sa takto postihnutým deťom venujú aj krčiari, stomatológovia, stomatochirurgovia, logopédi, psychológovia a podľa potreby i ďalší odborníci.
"Operácia pery sa obyčajne robí v treťom a operácia podnebia v šiestom mesiaci života. Prichádzajú k nám však aj väčšie deti - buď to súvisí s tým, že operáciu nebolo možné zo zdravotných dôvodov zrealizovať skôr, alebo rodičia problém jednoducho zanedbali. Preto sa stretávame aj s dospelými pacientmi, čo je v modernom svete zriedkavým javom. Našim najstarším pacientom bol 36-ročný muž, ktorého sme operovali nedávno. V detstve absolvoval operáciu pery, na operáciu podnebia sa však nedostavil. Odhodlal sa k tomu až po tom, keď sme zoperovali dieťa v jeho rodine," poznamenáva M. Zábavníková.
Rázštep nepredstavuje iba estetický problém, ale aj spoločenský hendikep. Podľa závažnosti môže viesť k poruche sluchu, príjmu potravy alebo reči. Práve kvôli vývoju reči je potrebné zrekonštruovať rozštiepené miesto čo najskôr, inak to môže mať trvalé následky.
"Na našom pracovisku ročne zoperujeme asi sto pacientov s rázštepom, z toho asi v tretine prípadov ide o prvú operáciu. Okrem pacientov z Košického a Prešovského kraja riešime občas aj prípady z regiónu stredného Slovenska. Rázštepovým chybám sa venuje aj Bratislava, kde je vedený centrálny register pacientov," podotýka primárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári