Košice - Vedenie Miestneho úradu mestskej časti (MČ) Košice-Sídlisko Ťahanovce sa rozhodlo s konečnou platnosťou vyriešiť dlhoročný problém. Týka sa
Miroslav Sambor
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
približne 200 z celkového počtu asi 500 ľudí, ktorí sa počas posledných rokov usadili v lokalite Demeter (prezývanej aj druhý Lunik IX) a bývajú tam, ľudovo povedané, načierno. Riešenie by malo spočívať v tom, že sociálne slabších bez príslušného trvalého pobytu vysťahujú inam.
"V prvom rade začneme s preverovaním a zisťovaním, kde má ten-ktorý konkrétny človek trvalý pobyt," povedal nám zástupca starostu MČ Emil Petrvalský. "Na Demeteri má trvalý pobyt iba 315 ľudí, ostatní tam nemajú čo hľadať. Mnohí prišli z rôznych miest východného Slovenska. Preto po zistení, kde pôvodne bývali, oslovíme tamojšie samosprávy a vyzveme ich, aby zabezpečili presťahovanie 'svojich' ľudí z Demetera domov. Musíme to robiť takýmto spôsobom, ak by sme totiž tieto osoby iba vykázali z Demetera, onedlho by sa vrátili späť."
Problémy s obyvateľmi Demetera bez trvalého pobytu začali pred 12 rokmi, keď tam bolo postavených 36 prístreškov na tuhé palivo. Vtedy sa do nich neoprávnene nasťahovalo niekoľko desiatok Rómov, dospelých i detí, žijú tam v zlých hygienických podmienkach. Pritom výstavbu prístreškov nikdy nikto nepovolil a do dnešného dňa ani neskolaudoval.
"Prístrešky boli vystavané za čias jedného z mojich predchodcov Martina Jalča," uviedol pred časom v tejto súvislosti starosta MČ Cyril Betuš. "Finančné náklady na stavbu predstavovali asi pol milióna korún a toto bremeno musí teraz znášať naša mestská časť. V podstate ide o vyriešenie dvoch problémov naraz. Musíme zniesť bremeno zo sveta účtovne a vysporiadať pozemky patriace mestu majetkovo-právne."
Či súhlasí s tvrdeniami C. Betuša a ako vníma obvinenie zo "zaťatia" polmiliónovej sekery MČ, sme sa opýtali Martina Jalča.
"Kto chce psa biť, palicu si nájde," reagoval na našu otázku M. Jalč. "Čudujem sa, že to teraz po viac ako desiatich rokoch niekto vyťahuje. Veď prístrešky neboli nikdy určené na bývanie."
O tom, že sporné stavby boli vybudované bez stavebného povolenia, hovorí aj správa bývalého hlavného kontrolóra MČ M. Badaniča. V nej sa, okrem iného, píše: "Vzhľadom na to, že od roku 1993 obývalo tieto prístrešky stále viac Rómov, požiadala mestská časť Okresný úrad Košice I o začatie konania v zmysle stavebného zákona, ktorým by OÚ KE I nariadil vypratanie prístreškov. OÚ KE I však v archívnych materiáloch zistil, že prístrešky boli postavené v lokalite bez stavebného povolenia. Vzhľadom na to, že MČ ako stavebníkovi nepovolenej stavby hrozila pokuta, stiahla podnet podaný na OÚ KE I s tým, že vec vyrieši v rámci svojích právomocí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári