zviditeľňovaním tejto situácie a vytváraním podporných podmienok pre zosúladenie pracovného a rodinného života týchto žien je cieľom projektu Detského klubu zdravotne postihnutých detí a mládeže na Ťahanovských riadkoch a neziskovej organizácie Cyprián.
Medzi špecifické ciele projektu financovaného z Európskeho sociálneho fondu patrí monitorovanie postavenia žien - matiek detí s ŤZP na trhu práce v košickom regióne, vytvorenie informačno-poradenského centra pre matky zameraného na poskytovanie komplexného sociálneho poradenstva pre túto cieľovú skupinu. Ale aj zriadenie denného komunitného centra Cyprián pre starostlivosť o deti s ŤZP a uľahčenie návratu matiek na trh práce s pomocou podporných služieb centra, vrátane vytvorenia pracovných miest pre matky, ktoré majú problémy nájsť si zamestnanie.
"Projekt, v rámci ktorého sme už vytvorili pre matky detí s ŤZP sedem pracovných miest, rieši problematiku postavenia žien, ktoré sa dostali do situácie znevýhodneného postavenia v rodine i spoločnosti a veľmi často žijú v spoločenskej izolácii," povedala nám koordinátorka projektu a riaditeľka detského klubu Dagmar Kozáková. "Sú to často ženy, ktoré vyštudovali, pripravovali sa na aktívny pracovný, spoločenský a rodinný život. Avšak narodenie dieťaťa s ŤZP mení v našej spoločnosti postavenie týchto žien. Terajší systém motivujúci matku vzdať sa dieťaťa a začleniť ho do celoživotnej ústavnej starostlivosti nie je prijateľný pre ženy s etickým prístupom k životu a jeho hodnote. Tie, ktoré uprednostnia starostlivosť o postihnuté deti, často strácajú prácu, opúšťajú ich manželia, ony aj ich rodiny žijú v neustálom napätí z vyčerpania."
Matky detí s ŤZP sú znevýhodnenou sociálnou skupinou. Podľa štatistík z celkovej populácie detí je 10 - 15 % postihnutých a 2 % si vyžadujú celoživotnú koordinovanú starostlivosť. Ak matka rieši situáciu umiestnením dieťaťa v ústave, poznačí ju to zvyčajne na celý život. Prežíva ho frustrovaná a s výčitkami svedomia. Ak zvolí alternatívu starostlivosti o dieťa vlastnými silami, žije v abnormálnom fyzickom a psychickom vypätí, väčšinou i v hmotnej núdzi. Matka v mnohých prípadoch ostáva sama (po opustení partnerom) aj s viacerými deťmi, odkázaná na pomoc spoločnosti a sociálne dávky. Rozvedení otcovia sa dištancujú od detí s ŤZP, platenie súdom stanoveného výživného je veľmi nízke, nestačí na pokrytie výdavkov a potrieb detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári