naštudoval. Pri písaní sa inšpiroval Dobšinského rozprávkami.
"Snažil som sa nájsť tému, ktorá vychádza zo slovenského folklóru a opisuje i zázračnosť prírody," povedal Badin, ktorý s BD nespolupracuje po prvýkrát. Pred dvoma rokmi tu naštudoval rozprávku Braček jelenček. Pri tej využil aj zbierky iných autorov, tentoraz siahol výlučne po Dobšinskom. "Prostredníctvom Dobšinského hľadám témy, ktoré inde nenájdem. Tento spisovateľ totiž nemá doposiaľ svojho pokračovateľa, čo sa týka zbierok slovenských ľudových rozprávok."
Badin je známy tým, že sa detskému divákovi snaží čo najviac priblížiť náš folklór, ale aj tému prírody. Jeho tvorba sa vyznačuje aj interaktivitou. V hre Zlaté pierko sa deti môžu tešiť i na zaujímavú scénu a hudobnú a pohybovú realizáciu. Pri naštudovaní totiž hercom pomáhali Vladimír Urban, umelecký šéf Železiaru, a Milan Rendoš. "K spolupráci sme si prizvali známych košických folkloristov, aby sme k tomuto materiálu vybrali aj autentické hudobné a tanečné zložky."
Na vytváraní drakov, ovečiek i ostatných figúrok spolupracovali s divadlom traja rezbári. Výtvarné riešenie hry pripomína starobylé hračky, ktoré sú vyrezávané z dreva a hýria farbami.
Zaujímavosťou je, že zvonce do hry vyrábal ešte jeden z posledných zvonkárov žijúcich na Slovensku, majster Bašťúr. Herci okrem zvoncov využívajú píšťaly, gitaru či bubon. "Celá hra je vlastne prienikom folklórneho, ľudového do meštianskeho," dodáva Badin.
Hoci BD sa snaží vyrábať pre deti kvalitné a zaujímavé predstavenia, bojuje momentálne s nižšou návštevnosťou. Jedným z hlavných dôvodov je klesajúca demografická krivka.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári