(red.)
Milan POTOCKÝ
Michalovce sa môžu od pondelka hrdo pýšiť novou dominantou. Viac ako štvortonový traktor zo špeciálneho talianskeho kameňa už zdobí Námestie osloboditeľov priamo pred budovou mestského úradu. Socha tak nahradila známe súsošie Jar na Zemplíne, ktoré podľa architekta neladilo s novou, zrekonštruovanou tvárou mesta. Takmer 3,5 metra vysoká socha traktora už stihla vyvolať ostrú diskusiu v radoch historikov, architektov, ale aj v širokej laickej verejnosti. Mnohí sú dielom nadšení, iní zase naopak, pobúrení a šokovaní. Tvorcom kontroverzného diela je 24-ročný sochár Peter Králik, ktorý študuje na Fakulte umení - ateliér slobodnej tvorby v Košiciach.
Na tomto atypickom diele tvrdo pracoval takmer dva roky v talianskom mestečku Ĺaquila, ktoré leží 80 kilometrov od Ríma. „Sochu traktora som vytesal zo špeciálneho talianskeho kameňa, ktorý volajú domáci pietra. Je to mäkký kameň, s ktorým sa skvele pracuje. Pretože ide o jedno z najväčších diel, aké som kedy urobil, zabralo to aj viac času. S prestávkami to trvalo asi dva roky, pretože som musel niekoľkokrát z Talianska cestovať domov na Slovensko. Preto som rád, že sa mi ju podarilo pred tromi mesiacmi dokončiť a pred dvomi dňami dopraviť aj do Michaloviec," povedal autor. Preprava niekoľkotonovej sochy do metropoly Zemplína bola vskutku náročná a drahá. Podľa sochára však „cestovné" za dominantu nejde na vrub mesta a obyvateľov.
„O sochu prejavili veľký záujem aj Taliani, keďže som s ňou vlani vyhral prestížnu súťaž Michelangelove dláto. Všetky náklady, spojené s prepravou, uhradili sponzori, ktorí organizovali súťaž. Tento rok bola nominovaná na Bienále Benátky 2005, ale stiahol som ju, pretože som architektovi michalovského námestia sľúbil, že do konca marca bude stáť v centre mesta," povedal Králik. O sochu prejavili záujem starostovia malých mestečiek na juhu Talianska a Sicílie, ktorí ju chceli vo svojich mestách ako symbol úrodného kraja a poľnohospodárstva. Peter však v sebe nezaprel lokálpatriota a dopravil ju do rodného Zemplína.
Mnohí Michalovčania, ale aj známi historici sú pobúrení, že traktorové monštrum nahradí známe Gibalove dielo Jar na Zemplíne. „Pôvodná socha už podľa viacerých znalcov umenia neladila s modernou fontánou ani s námestím. Preto sme tam po rozsiahlych diskusiách chceli zakomponovať moderný prvok, ktorý by zachytával tradičné črty tohto regiónu, ale priniesol aj niečo nové. Traktor jednoznačne zvíťazil, pretože život obyvateľov Zemplína je doslova poprepletaný poľnohospodárstvom," dodal Peter Králik, ktorý je priekopníkom agroartu (umenie, zachytávajúce poľnohospodárstvo a všetko, čo s ním súvisí).
Priaznivci novej sochy tvrdia, že je nielen symbolom kraja, ale aj samotnej rekonštrukcie pešej zóny, v ktorej stojí. Tá sa, ako je známe, „preorala" od podlahy. Niektorí si dokonca myslia, že namiesto traktora by to možno lepšie vystihoval báger, ktorým primátor mesta Jozef Bobík urobil prvý slávnostný výkop...
Celkom odlišný názor má historik Vendelín Strnulý, ktorý považuje umiestnenie traktora v centre mesta za škandál. „Nenachádzam slov, že tento gýč vystriedal sochu Jar na Zemplíne, ktorú odvčera premiestnili ku starej fontáne pred výškovou budovou. Nemám nič proti modernému umeniu, ale toto bol príliš odvážny krok," tvrdil presvedčivo.
Naopak, niektorým Michalovčanom sa vytesaný traktor pozdáva. Tak či onak, polemiky okolo traktora sú už dnes zbytočné, pretože odvčera zdobí námestie, čo dokazuje aj fotografia, zhotovená tesne po jeho inštalácii.
Autor: Upozornenie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári