n. l.
1854 - narodil sa nemecký bakteriológ a imunológ Emil von Behring, nositeľ Nobelovej ceny (1901) za objav séra proti záškrtu a tetanu. Vďaka jeho objavu, že ľudský organizmus si vytvára vlastné obranné látky - protilátky sa začala
rozvíjať imunológia. Na výskum a priemyslovú výrobu očkovacieho séra založil v r. 1904 vlastnú továreň. Zomrel 31. marca 1917.
1882 - slovenskí študenti založili spolok slovenských akademikov v Prahe - Detvan, ktorý sa zameriaval na vzdelávanie členov v materinskom jazyku a pestovanie vlastnej literárnej tvorby a kritiky. Najznámejší členovia: Martin Kukučín, Vavro Šrobár, Dušan Makovický, Jozeg Gregor-Tajovský, Ladislav Nádaši-Jégé, Štefan Daxner, neskôr, M. R. Štefánik.
1939 - Adolf Hitler prišiel do Prahy a oznámil svoje rozhodnutie začleniť Česko do Nemeckej ríše. 16. marca podpísal prezident Emil Hácha v Prahe Hitlerov Výnos o Protektoráte Čechy a Morava.
1983 - v Prahe zomrel český divadelný a filmový herec, režisér Oldřich Nový. Po štúdiu herectva a krátkom pôsobení v Ostrave a Prahe sa usadil v Brne, kde sa stal šéfom operety. Neskôr sa vrátil do Prahy, kde nakrútil niekoľko veľmi úspešných filmov: Uličnice, Velbloud uchem jehly, Falešná kočička, Třetí zvonění, Dědečkem proti své vůli, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém. Svoju životnú úlohu vytvoril vo filme: Kristián. Ďalšie filmy: Valentín dobrotivý, Pytlákova schovanka, Hotel Modrá hvězda, kde hral s Natašou Gollovou, Roztomilý člověk, v ktorom hral postavu redaktora Bláhu napísanú priamo pre neho. V Prahe si tiež prenajal vlastné Nové divadlo, ktoré sa zameralo na hudobné komédie a komorné hry. V r. 1944 ho transportovali do koncentračného tábora. Po návrate sa venoval predovšetkým divadlu, po februári 1948 však musel Nové divadlo opustiť. Filmy nakrúcal aj v 50. a 60. rokoch, nedosiahli však úspech Kristiána. Narodil sa 7. augusta 1899 v Prahe.
1995 - v doline Parichvost v Západných Tatrách zahynul spolu so svojou dcérou pod snehovou lavínou český vedec, ekológ a politik Josef Vavroušek. Vyštudoval Strojnícku fakultu ČVUT v Prahe. Už počas štúdia sa podieľal na študentskej opozičnej činnosti, najmä ako šéfredaktor časopisu Buchar. Pracoval v oblasti kybernetiky a teórie systémov, neskôr sa špecializoval na starostlivosť o životné prostredie. Založil Spoločnosť pre trvalo udržateľný rozvoj, prednášal na mnohých vysokých školách v Čechách, na Slovensku, vo Veľkej Británii a v USA. Narodil sa 15. septembra 1944.
2004 - zomrela autorka literatúry pre deti a mládež, prekladateľka a scenáristka Mária Ďuríčková, vlastným menom Mária Masaryková. Pôsobila ako učiteľka, neskôr ako šéfredaktorka časopisov Zornička, Slniečko a Družba. Bola
redaktorkou vydavateľstva Mladé letá a od r. 1971 je profesionálnou spisovateľkou. Knihy: My z ôsmej A, Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi, Biela kňažná, Dunajská kráľovná, Prešporský zvon, Majka Tárajka a i. Pre televíziu
vytvorila Mestečko Pimparapac. Prekladala z ruštiny, češtiny a nemčiny. Narodila sa 29. septembra 1919.
(SITA)
Autor: 15. marca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári