turistické ponorky. Táto unikátna myšlienka nás priviedla až k mužovi, ktorému podmorský svet učaroval natoľko, že sa rozhodol sprístupniť ho aj iným z bezpečne oddelenej kabíny. Jozef Homolya je obchodník a po návrate z jedného z dovolenkových rajov sa v ňom prebudil záujem začať podnikať v nevšednej oblasti - vyrábať ponorky.
"Od myšlienky uplynul rok a v dielni sa už finišuje na prvom plavidle, ktoré koncom mesiaca naložíme do kontajnera a odvezieme do Dominikánskej republiky. Meno nemá, ale hovoríme mu vodný pavúk. Na svete nie je viac ako desať firiem, ktoré takéto turistické atrakcie vyrábajú. Na rozdiel od ostatných je táto dvojmiestna a môže ju po krátkom zaškolení pilotovať každý sám. Obavy, že o ňu nebude záujem, nemám. Ľudia sú zvedaví, čo je pod hladinou, a nie každý sa môže potápať," hovorí autor myšlienky, ktorý spolu s konštruktérom Ing. Milanom Varhalíkom vypiplávajú svoje prvé "dieťa".
Kabína ponorky sa ponára iba do hĺbky dvoch metrov, pričom na hladine stále zostávajú dva pontóny. Hmotnosť nerezového "pavúka" je 1 200 kg. Do nádrže naberá 300 litrov vody, čo umožní jej klesanie pod hladinu. Hlbšie sa neponorí. Poháňajú ju štyri elektromotory. Vzduch sa nasáva cez pontón a pasažieri dýchajú taký vzduch, ako keby sedeli na pláži.
Za pol hodiny plavby pod hladinou si zákazník zaplatí asi 80 dolárov za osobu a kto by si chcel ponorku kúpiť, odhadovaná cena je 100-tisíc dolárov. Veľký zážitok by asi v hlbinách slovenských jazier či nádrží nikto nemal. Za delfínmi, žralokmi, veľrybami, kosatkami či koralovými útesmi treba cestovať trochu ďalej. Ktovie, možno práve v Dominikánskej republike sa počas dovolenky dáte zlákať na dobrodružnú plavbu ponorkou, ktorá bola vyrobená v dielni v Košiciach.
Každý túži spoznávať nepoznané, ale každý si chce byť istý, že existuje aj bezpečná cesta späť. Ako je na tom prvá slovenská ponorka? "Je bezpečnejšia ako let lietadlom. Vybavená je závažím, ktoré možno odpojiť, keby došlo k vnikaniu vody do kabíny, čo je veľmi nepravdepodobné. Je vybavená aj dýchacími prístrojmi a vysielačkou. Ponorku sprevádza aj obsluha - potápač v člne, ktorá vie robiť rovnaké úkony ako posádka. Vie ju vynoriť, otvoriť," ubezpečuje Jozef Homolya.
Kto neverí, že ponorka naozaj uzrelo svetlo sveta v Košiciach, bude mať možnosť obzrieť si ju v jednom z hypermarketov. Potom už len v Dominikánskej republike, prípadne v Karibiku alebo v Thajsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári