doliny.
Pred druhou hodinou sa štvorica vybrala lyžovať do žľabu mimo vyznačených lyžiarskych tratí. Masa snehu ich zastihla medzi trinástym a štrnástym stožiarom sedačkovej lanovky zo Štrbského Plesa na Solisko a všetkých zasypala.
"Traja sa vlastnými silami vyhrabali, štvrtého 38-ročného lyžiara našli s pomocou lyžiarskej palice a vyhrabali ho. Na výzvu Horskej záchrannej služby letel na pomoc vrtuľník Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe. Lekár priduseného lyžiara ošetril a vrtuľník ho dopravil do popradskej nemocnice," informoval nás hovorca LZS ATE Pavol Svetoň. Ostatní traja lyžiari zišli na Štrbské Pleso po vlastných v doprovode HZS.
Podľa našich informácií bol 38-ročný muž pod snehom približne dvadsať minúť. Kamarát, ktorý ho zo snehu vyhrabal mu nahmatal pulz. Službukonajúca lekárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice s poliklinikou v Poprade pre náš denník včera uviedla, že stav pacienta je dobrý. "Muž neutrpel žiadne zlomeniny, má iba pomliaždené pľúca. Absolvuje ešte niekoľko vyšetrení," dozvedeli sme sa.
Lyžiari nerešpektovali návštevný poriadok Tatranského národného parku. Ten zakazuje lyžovať mimo vyznačených tratí. Navyše vo Vysokých Tatrách platil štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej stupnice.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári