Korzár logo Korzár Košice

Očkovanie proti tetanu polovica dospelých zanedbáva

Košice Pravdepodobne až každý druhý dospelý človek zanedbáva očkovanie proti tetanu. Čiastočne za to môže slabá osveta, čiastočne praktickí lekári.

Tí v minulosti predvolávali na preočkovanie celé ročníky, čo dnes robí iba málokto. Čo je ešte horšie, každý lekár neupozorní pacienta na potrebu očkovania ani v prípade jeho návštevy ambulancie. Pritom tetanus je nebezpečné ochorenie končiace smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Tetanus patrí medzi najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré sa vyskytovali v celom priebehu našich dejín. Písomné záznamy potvrdzujú, že už v dávnych časoch poznali ľudia ten zvláštny zmeravený úškrn chorého, ktorý zapríčiňuje stuhnutie svalstva. Napĺňal ich hrôzou, pretože nepoznali jeho pravú príčinu a ich sily nestačili na to, aby chorému pomohli. Mohlo ísť tak o dieťa ako o starého človeka, pričom postihnutý umieral strašnou smrťou, zväčša na zadusenie, a pri plnom vedomí," rozhovorila sa pri našom stretnutí vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach MUDr. Oľga Mináriková.

SkryťVypnúť reklamu

Tetanová infekcia podľa nej ohrozuje každého z nás. Jej pôvodcom je baktéria clostridium tetani, ktorá sa nachádza v tráviacom trakte niektorých druhov hospodárskych zvierat. Spolu s ich výkalmi sa dostáva do pôdy, kde prežíva vo forme spór celé desaťročia. Neviditeľné zárodky sa vyskytujú tak na vidieku, ako v mestách. Nachádzať sa môžu tak na lesnom chodníku, ako v prachu na vyasfaltovanej ceste. Stačí malé poranenie kože alebo sliznice, ktorým vnikne do ľudského organizmu a začne svoju zhubnú činnosť.

"Ľudia sú veľmi vnímaví na tetanovú infekciu, pokiaľ neboli zaočkovaní, pretože sa v našej krvi bežne nenachádzajú ochranné protilátky. Prejavuje sa kŕčmi žuvacích a tvárových svalov, ktoré sa neskôr rozšíria na spazmy priečne pruhovaného svalstva celého tela. Vyvoláva ich toxín produkovaný baktériou, ktorý môže do tela vniknúť aj celkom malou rankou," poznamenala epidemiologička.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne, najnebezpečnejšie môžu byť niekedy pomerne zanedbateľné rany na koži, ktoré nie je potrebné lekársky ošetriť, pretože pri vážnejších poraneniach sa pacientovi v nemocnici automaticky podáva protitetanové sérum. Pri poranení má veľký význam stupeň znečistenia rany i miesto zranenia. Menšie nebezpečenstvo hrozí pri reznej rane v domácom prostredí, nebezpečnejšie sú poranenia v prírode či pri prácach na poli.

Slovensko našťastie nepatrí medzi krajiny s častým výskytom tetanových infekcií. Vďaka pravidelnému očkovaniu, aspoň v detskom veku, je výskyt tejto choroby na Slovensku zanedbateľný objaví sa iba niekoľko prípadov ročne. Nič to však nemení na skutočnosti, že nepreočkovaných dospelých je veľmi veľa a nebezpečenstvo môže číhať na každom kroku. Infikovať sa baktériou môžete napríklad aj pri páde z bicykla, stačí, že si škaredo oškriete koleno.

SkryťVypnúť reklamu

"Základné očkovanie proti tetanu pozostáva z troch dávok vakcín, ktoré dostane dieťa do jedného roka života. Preočkovanie sa vykonáva v dvoch, piatich a trinástich rokoch. Ďalšie by mali nasledovať vždy po desiatich až pätnástich rokoch od posledného očkovania. Preočkovania u dospelých však bývajú kameňom úrazu. Pacienti o ich potrebe nevedia, alebo na to zabúdajú, a nie každý praktický lekár k tomu pristupuje seriózne. Výsledkom je, že až takmer päťdesiat percent dospelých neabsolvuje preočkovanie," podotkla MUDr. Mináriková.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu