uľahčiť prevádzku škôl, prípadne pomôcť malým zriaďovateľom vysporiadať sa s neľahkou finančnou situáciou. Ak má totiž škola málo žiakov, v rámci normatívov dostane aj menej peňazí. Pritom náklady súvisiace s prevádzkou školského zariadenia kopírujú vývoj cien energií. Aj preto sa zaviedol inštitút - preplácanie dopravného, systém vzdelávacích poukazov či možnosť angažovania asistentov učiteľa.
"Dopravné, teda preplatenie základného žiackeho cestovného by malo pomáhať prevažne malým zriaďovateľom, prípadne obciam, kde školu nemajú. Ak nie je v niektorej obci škola rentabilná, stojí veľa peňazí a starosta sa dokáže dohodnúť s inou školou v spádovej oblasti, žiaci môžu dochádzať napríklad do vedľajšej obce. Aby sa nezaťažil rodinný rozpočet, štát poskytuje refinancovanie cestovného. To sa prepláca v plnej výške," hovorí prednostka Krajského školského úradu v Košiciach Mgr. Helena Jeníková.
Ako dodáva, v tomto roku sa počíta s tým, že v Košickom kraji preplatia žiakom cestovné v sume 20 miliónov korún. Podobná suma sa v roku 2005 využije aj na financovanie asistentov učiteľov či učiteľov nultých ročníkov.
"Košický kraj je jeden z najväčších poberateľov týchto finančných prostriedkov. Táto forma prezentácie vzdelávania sa veľmi osvedčila hlavne v školách, kde sú deti zo sociálne slabšieho prostredia. Pomáha im to nabehnúť na riadny výchovno-vzdelávací proces. Asistenti sa však využívajú aj v základných školách, kde sú zriadené špeciálne triedy. Každý, kto o financie na tento účel v tomto roku požiadal, peniaze aj dostane. V roku 2005 boli totiž navýšené finančné prostriedky, pričom suma predstavuje 20 miliónov na asistentov učiteľov a učiteľov nultých ročníkov. Vyše štyri milióny sú určené na špeciálne školstvo."
Vzdelávacie poukazy, ktoré uzreli svetlo sveta začiatkom školského roka, sa často spomínali v súvislosti s ich zneužívaním. Boj o peniaze medzi školami a poskytovateľmi záujmovej činnosti znamenal zápas o milióny, veď len v minulom roku sa v kraji prerozdelilo 23 miliónov.
"Hodnota poukazu sa vypočítava na kalendárny rok a môžem povedať, že sa nemení. Vzdelávacie poukazy sú veľmi prospešné a ministerstvo si tento systém stráži. V rámci elektronického systému sa vie o pohybe každého jedného a 85 percent poukazov v kraji je využitých," vysvetľuje prednostka KŠÚ.
Vyskytli sa prípady, keď bol študent nútený školou, aby poukaz venoval škole a nie napríklad centru voľného času. Žiak sa prihlásil na krúžok a nakoniec naň nechodil...
"To je chyba vedenia školy a nie vzdelávacieho poukazu. Je na vedení školy, ako sa s tým vysporiada. My môžeme kontrolovať, koľko žiakov zo školy odišlo, a vieme poukazy, ktoré sú navyše, stiahnuť. To sa aj deje. V pláne kontrol máme aj spracovanie poukazov, dokonca sme z ministerstva školstva dostali požiadavku na vykonanie kontroly v jednej košickej škole. Kontroly prebiehajú a čas ukáže, či sa využívajú transparentne. Ak sa zistí pochybenie, dostanú čas na odstránenie nedostatkov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári