nedostatku financií hrozí nielen obmedzenie poskytovania týchto služieb, ale aj prepúšťanie ich zamestnancov. Hoci Košický samosprávny kraj (KSK) by im podľa zákona mal zabezpečil za už poskytnuté služby sociálne odkázaným občanom aspoň garantované minimum, niektoré z nich nevideli ešte od začiatku roka ani korunu a nemajú podpísané ani zmluvy s KSK. A to aj napriek tomu, že KSK ešte v polovici februára prisľúbilo v tomto smere nápravu.
"Ak KSK nebude seriózne rokovať s pestúnskymi zariadeniami, ktoré má na svojom úrade registrované a ich požiadavky nebudú financované v zákonnej výške, niekoľko detí sa vráti do detských domov," myslí si Mária Ivanová z pestúnskeho zariadenia Košická vranka, ktoré vychováva poltucet detí z detského domova a pokračuje: "Momentálne, žiaľ, nemáme peniaze a ani zmluvu. Tú sme nepodpísali, lebo hoci sa staráme o šesť detí, KSK nám chcel prispievať len na štyri a to sa jednoducho nedá... Mali sme u nás už aj kontrolu z ministerstva, ktorá skonštatovala, že o deti je dobre postarané a kraj by nám mal pripraviť takú zmluvu, ktorá bude rešpektovať počet detí, o ktoré sa staráme. Občas mám taký pocit, akoby si úradníci zodpovední za prípravu zmlúv mysleli, že deťom bude lepšie v domove ako v rodine, ktorá sa o nich riadne stará..."
V podobnej situácii ako Košická vranka je OZ Maltézska pomoc. "Žiaľ, aj napriek prísľubu odboru sociálnych vecí sa zatiaľ nič nezmenilo, nemáme žiadne zmluvy a ani peniaze. Vraj každá zmluva musí mať sedem podpisov, a keď chýba čo i len jeden, nemôže vstúpiť do platnosti. Viem, že niektoré organizácie už dostali v posledných dňoch nové zmluvy, ale my zatiaľ na ne stále čakáme. Naši zamestnanci sú od začiatku roka bez výplaty, no o svojich klientov sa starajú tak, akoby boli normálne platení... Ak sa niečo nezmení, kvôli súčasnému stavu ich asi budeme musieť prepustiť," hovorí Mária Gamcová z občianskeho združenia Maltézska pomoc.
Na nedávnom stretnutí so subjektami poskytujúcimi opatrovateľskú službu im úradníci z KSK oznámili, že kvôli napätému rozpočtu každý z nich dostane len 40 percent plánovaného príspevku na úhradu svojich prevádzkových nákladov. Z garantovaného minima, ktoré je podľa zákona 100 Sk za hodinu odpracovanú u klienta, to tak bude len 40 Sk. Podľa stanoviska ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je pritom každý kraj povinný poskytnúť každému prevádzkovateľovi, s ktorým podpísal zmluvu, sto percent týchto prostriedkov. Viacerí poskytovatelia sa zhodli na tom, že takýto spôsob financovania zo strany KSK bude viesť k zániku opatrovateľskej služby poskytovanej neštátnymi subjektami a do konca roka bude prepustená väčšina z ich pracovníkov.
Šéfka odboru sociálnych vecí Eva Dudová pripúšťa, že KSK tak ako aj iné samosprávne kraje museli pristúpiť k niektorým racionalizačným opatreniam, ktoré sa dotkli financovania neštátnych subjektov, najmä tých, ktoré poskytujú opatrovateľskú službu. Aj z tohto dôvodu preto môžu podľa nej vznikať určité problémy vo financovaní, avšak tie by mali byť len dočasné.
"V procese racionalizácie sme vychádzali zo skutočnosti, že poskytovanie a rozvoj opatrovateľskej služby je originálnou pôsobnosťou obcí a teda práve tie by mali nájsť vo svojom rozpočte potrebné zdroje. Z toho dôvodu KSK v tomto roku prispeje neštátnym subjektom na 40 % hodín požadovaného rozsahu opatrovateľskej služby, čo však neznamená, že im dáme 40 Sk na hodinu. O tejto skutočnosti boli všetci mimovládni poskytovatelia opatrovateľskej služby informovaní a zmluvy, resp. dodatky k zmluvám aj podpísali. Ani schválené racionalizačné opatrenia by však podľa nás v žiadnom prípade nemali obmedziť činnosť existujúcich subjektov."
Ku konkrétnym sťažnostiam nám E. Dudová povedala, že podpis zmluvy s Maltézskou pomocou ohľadom opatrovateľskej služby sa oneskoril kvôli nedodanému minuloročnému vyúčtovaniu z ich strany, ale momentálne je už zmluva pripravená na realizáciu a časť peňazí za nimi poskytnuté služby by už mali mať na účte.
V súvislosti so zariadením pestúnskej starostlivosti Košická vranka dodala, že košický Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) koncom roku 2004 zveril do pestúnskej starostlivosti M. Ivanovej ďalšie dve deti bez konzultácie a overenia finančných možností KSK, odbor sociálnych vecí neplánoval prostriedky na rozšírenie kapacity tohto zariadenia. Avšak aj tento problém by sa mal vyriešiť. "KSK v súčasnosti podporuje 6 zariadení pestúnskej starostlivosti. Pomáhame každému, kto sa stará o opustené deti. Aj v tomto konkrétnom prípade bolo našou snahou nájsť riešenie a to aj za cenu úpravy schváleného rozpočtu. Aj oni už majú pripravenú novú zmluvu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári