Šesť až sedem týchto vtákov mohli donedávna obdivovať ľudia prechádzajúci okolo umelo vytvoreného jazera spoločnosti Tepláreň Košice, a. s.
"Sú tam pre ne veľmi dobré podmienky, voda jazera takmer nikdy nezamŕza," povedala nám vodohospodárka spoločnosti Oľga Bočkorová. "Asi pred tromi rokmi sme tu mali dokonca aj pár čiernych labutí. Žije aj veľmi veľa kačíc. Naše jazero plní zároveň i funkciu nádrže na chov rýb, takže vtáky majú o potravu postarané."
Kým pred niekoľkými rokmi neurobili rekonštukciu jazera pri pláži za obchodným centrom, labute bolo vídať tam. Lákala ich teplá voda vypúšťaná z teplárenských turbogenerátorov, ktorá zároveň prevzdušňovala vodu jazera. Po vyčistení a vydláždení dna kameninovými kockami museli teplári s touto činnosťou prestať, voda z turbogenerátorov končí iba v nádrži pri teplárni. Napriek tvrdeniu zamestnancov podniku, že sa labute zdržiavajú tam, my sme nenašli ani jedinú. Začali sme pátrať, či náhodou vzácni operenci neskončili nebodaj na pekáči. Našťastie, labute sa z nádrže iba presťahovali inam. Práve do vôd zreparovaného jazera pri pláži. Za vlekom vodných lyžiarov sme ich našli rovný tucet. Labute sú zvyknuté na to, že ich nájomníci okolitých činžiakov kŕmia, a tak bez strachu priplávajú až na dosah ruky. Tí, ktorí by to ale chceli zneužiť, by mali mať na pamäti jednu "maličkosť". Tieto vtáky sú zákonom chránené a za ich poranenie či zabitie hrozia previnilcom mastné pokuty.
Labutie páry žijú spolu roky, prípadne aj po celý život. Hniezdia na brehoch jazier a riek alebo v močiaroch, kde si stavajú mohutné hniezda, do ktorých kladú samičky 5 8 vajec. Labute sa v zime zhlukujú na nezamrznutých vodách, sú krotké a dajú sa kŕmiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári