Dohodu ministrov pôdohospodárstva SR a Maďarska z júla 2004 o podmienkach používania značky Tokaj začne slovenská strana
"Slovensko v zmysle tejto dohody prevezme všetky také platné nariadenia a predpisy v Maďarsku, ktoré sa týkajú výroby tokajského vína," povedal na zasadnutí predstaviteľ rezortu poľnohospodárstva a vodného hospodárstva Zoltán Harcz, ktorý poznamenal, že slovenská strana k tejto otázke pristupuje konštruktívne.
Predseda Rady obcí tokajskej vinohradníckej oblasti (TBHT) Ferenc Marcinkó pripomenul, že slovenská strana dosiaľ nevyznačila hranice vinohradníckej oblasti, ktorá leží v zmysle dohody na 565,2 hektároch (ha). Ako dodal, aj na maďarskej strane existoval tlak na rozširovanie rozlohy tokajských viníc, čomu rada úspešne zabránila. Druhým otvoreným problémom podľa jeho vyjadrenia je, že tokajské asu mienia slovenskí producenti vyrábať dvoma spôsobmi, čo maďarský vinársky zákon nepovoľuje. Spochybneným je aj okruh otázky kontroly kvality vína, maďarskí odborníci totiž nepoznajú pravidlá fungovania slovenskej komisie posudzujúcej kvalitu tokajského. Marcinkó vyjadril nádej, že aj v SR vznikne kontrolný orgán podobný TBHT a neskôr by tieto orgány mohli splynúť.
V júlovej dohode ministrov Zsolta Simona a Imre Németha maďarská strana oficiálne uznala, že tokajská vinohradnícka oblasť leží aj na území Slovenska. V zmluve je zakotvené, že tokajská vinohradnícka oblasť leží na území oboch štátov a v budúcnosti budú Maďarsko a Slovensko v otázkach ochrany a označovania pôvodu Tokaja postupovať spoločne, komentoval vtedy dohodu slovenský minister pôdohospodárstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári