zapila alkoholom. Do nemocnice ju priviezli v bezvedomí a jej stav bol veľmi vážny. Podľa všetkého sa ju však lekárom podarí zachrániť.
"Pacientka sa už prebrala z bezvedomia a jej stav sa postupne zlepšuje. No až po troch-štyroch dňoch budeme vedieť s istotou povedať, či je mimo ohrozenia," hovorí prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP Jozef Firment.
Žena podľa jeho slov požila smrteľnú dávku lieku už polovičné množstvo predstavuje ohrozenie života. Jeho účinná látka, paracetamol, totiž spôsobuje zlyhanie pečene a vykrvácanie, pričom alkohol znižuje obranné mechanizmy pečene. Otravy paralenom sú pomerne časté, na klinike sa objaví asi päť takýchto prípadov do roka.
"Ročne prijmeme okolo päťdesiat pacientov s otravou, či už ide o predávkovanie liekmi, alkoholom alebo durmanom. Zväčša sa jedná o samovražedné pokusy, ktorých príčiny bývajú rôzne, ale zriedkavé nie sú ani náhodné predávkovania. Týka sa to predovšetkým alkoholu či semienok durmanu s halucinogénnym účinkom. Stretávame sa aj s otravami etylénglykolom, ktorý je súčasťou chladiacich zmesí do automobilov. Po tých siahajú predovšetkým muži, zatiaľ čo predávkovanie liekov je častejšie u žien," vysvetľuje J. Firment.
Obyčajne sa pacienti s otravou dostanú do nemocnice včas a podarí sa ich zachrániť. Smrteľné bývajú spomínané otravy etylénglykolom, ktorý spôsobuje spôsobí zlyhanie obličiek a prekyslenie vnútorného prostredia.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári