Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. február, 2019 | Meniny má Etela
Nájdete nás na webe

Moderátorka športových novín televízie JOJ Lenka Hriadeľová nemá pocit, že lezie chlapom do ´kapusty´

"Mám pocit, že som nevyťažená a že by som zvládla viac práce"Držiteľka ocenenia OTO 2003 v kategórii Moderátor športových programov, rodáčka z

"Mám pocit, že som nevyťažená a že by som zvládla viac práce"

Držiteľka ocenenia OTO 2003 v kategórii Moderátor športových programov, rodáčka z východu, ktorá prvé skúsenosti s moderovaním získavala práve v Košiciach. Lenka Hriadeľová patrí medzi najobľúbenejšie tváre televízie JOJ, už niekoľko rokov si drží stabilnú pozíciu v moderovaní športových správ. Vrhla sa však i do odvážnejších projektov, k akým celkom iste patrilo moderovanie živého programu IQ Test národa. V týchto dňoch ju naplno - spolu s kolegom Vladom Voštinárom - zamestnáva práca na novej ´jojkárskej´ reality show Miliónový tanec, ktorej košický kasting sa uskutočnil len nedávno.

Už ako absolventku hudobno-dramatického odboru košického konzervatória lákali L. Hriadeľovú rozhlas a televízia. Vyhrala konkurz na moderátorku Top rádia, kde pôsobila až do roku 1999, potom prešla do Fun rádia, v tom istom čase uvádzala aj reláciu v STV o slovenskej populárnej hudbe a videoklipoch - Klipmánia. Diváci ju poznajú tiež z magazínu pre mladých No problem. V TV Global uvádzala športovo-súťažnú reláciu Z extrému do extrému a dnes neodmysliteľne patrí k tváram televízie JOJ.

"Už jedenásť rokov pôsobím v tejto branži a naozaj som tomu rada. Myslím si, že zlomový bod u mňa nastal, keď som ešte pracovala v Top Rádiu. Vtedy ma objavil režisér Peter Hrabinský. Prišiel proste za mnou a opýtal sa ma, či by som nechcela skúsiť moderovanie aj pred kamerou. Naučil ma veľa vecí. Je to totiž úplne iná práca, ako keď som bola inkognito za pulom v rádiu. Tam som na ranné vysielanie prišla o piatej ráno v teplákoch a keby ma vtedy mnohí poslucháči videli... Možno by sa aj zľakli. Preto sa mi v rádiu páčilo, tam som totiž bola vlastne inkognito. Pred kamerou musí človek myslieť nie len na to, čo hovorí, ale aj ako vyzerá," prezadila nám L. Hriadeľová.

Pred kamerou však rešpekt nikdy nemala, nebála sa jej, a tak bola pre ňu ponuka moderovať v televízii veľmi lákavá a vlastne nevidela dôvod, prečo by sa tejto šance nemala chytiť pevne oboma rukami. "Práca pred kamerou si vyžaduje viac sústredenia, zvlášť keď idem naživo... Vtedy má táto práca úplne iný rozmer, brepty si človek nemôže dovoliť. V tejto branži je vrcholom moderátorskej práce, keď má človek na starosti veľký priamy prenos."

S V. Voštinárom tvoria tandem

Za skúšku svojej moderátorskej šikovnosti L. Hriadeľová nepochybne považuje projekt IQ Test národa, ktorý pred časom moderovala spolu s kolegom V. Voštinárom. "Bola to veľmi ťažká ´klada´, ktorú na nás položili. Išlo predsa o takmer štvohodinový program. Neviem, či sa mi niekedy podarí moderovať znovu niečo tak náročné... Prijala by som však ponuku na niečo podobné, lebo ja sa ťažkým veciam nebránim a chcem skúšať stále nové a nové projekty. Stále mám pocit, že som nevyťažená a že by som zvládla aj viac práce. Táto robota ma totiž veľmi baví a ja chcem stále viac a viac pracovať a zisťovať, kam až siahajú moje možnosti."

Práve preto sa potešila novej možnosti ukázať svoje skúsenosti a schopnosti. Moderovať totiž novú reality show televízie JOJ "Miliónový tanec", ktorá vo finále ponúkne i niekoľko priamych prenosov, určite nebude hračkou... "Reality show nie je pre moderátora žiadna ´sranda´, no ja som sa veľmi potešila, keď mi televízia ponúkla túto prácu. Prijala som ju aj ako výzvu. Rada skúšam nové veci najmä, ak sú divácky zaujímavé. Slovensko doslova spadlo do reality show, ľudia si ich prajú."

Niekoľkomesačný projekt v sebe bude určite ukrývať aj mnohé moderátorské úskalia... "Ja sa však ničoho neobávam, je to predsa reality show, ktorá je o živote - o negatívach aj pozitívach. A som rada, že sme po vyše roku od IQ Testu národa oprášili spoluprácu s Vladom. Je príjemné, že nás ľudia rovnako ako vedenie televízie považuje sa osvedčený moderátorský tandem. S Vladom tvoríme pred kamerami tú správnu dvojicu."

L. Hriadeľová mala aj isté predstavy o vlastnej relácii, vždy však narazila na to, že v rozpočte televízie JOJ sa nenašli peniažky. "Vždy všetko závisí od našej programovej riaditeľky. Ona vie, aký progam treba zakúpiť a vyrobiť. Dôkazom toho, že veľmi dobre vie, čo robí, je úspešnosť súťaže Dievča za milión."

V tejto relácii sa vlastne súťažiace pokúšali získať pozíciu veľmi podobnú tej, ktorú už v TV JOJ L. Hriadeľová má... "Ja by som sa však do takejto súťaže určite neprihlásila. Ja som absolvovala konkurz do Jojky a som rada, že som sa do tejto televízie dostala tak, ako som sa dostala..."

OTO stojí pri pohároch z rally

Minulého roku získala OTA za v kategórii Moderátor športových programov, tohto roku ocenenie neobhájila. Sošku odovzdala svojej kolegyni z televízie Markíza Martine Bartošíkovej. Minuloročný OTO však má svoje čestné miesto na poličke pri pohároch, ktoré L. Hriadeľová získala víťazstvom v automobilových rally.

"Ja vlastne ani neviem, kde sa vo mne vzala tá láska k šoférovaniu. Keď som však päť minút bez auta, som neštastná... Auto mi dáva slobodu, za volantom relaxujem. Pre niekoho môže byť šoférovanie stresujúce, pre mňa naopak. Dokonca pri rally je to často nebezpečné, no ani toho sa nebojím. Je to ten správny adrenalín. Aj som si neraz povedala - to relly je predsa zo všetkých automobilových športov najnebezpečnejšie! Som matka dieťaťa a mala by som sa podľa toho aj správať... Povedala som si, že do súťažného auta už nesadnem, ale nie som si istá, či to dodržím. Asi nie... Rada by som si totiž vyskúšala preteky do vrchu..."

Aj napriek tomu, že sa venuje ´chlapským´ záležitostiam, medzi ktoré automobilové preteky a šport bezpochyby patria, nemá pocit, že lezie mužom do ´kapusty´. "To si môžu myslieť iba muži. Oni sú totiž presvedčení, že majú patent na šoférovanie a na šport a je mi jasné, že mnohí takíto muži ma priam nenávidia... V redakcii športu v Jojke sme však skvelá partia a kolegovia ma často pozývajú na pivo. Pochopili, že aj ja sa v športe vyznám a že tam nie som len tak..."

Komentovať však priamy prenos z futbalového či hokejového zápasu by si L. Hriadeľová netrúfla. "Myslím, že v tom nie sú zbehlí ani mnohí tí, ktorí sa tomu venujú celé roky. Ak totiž sledujem v televízii zápas a komentátor si pomýli Zidana s Ronaldom... Takto by som to zvládla aj ja, ale nechcem sa uberať týmto smerom. Komentovať zápasy určite nie je moja parketa a navyše by som bola nerada, ak by ma zaškatuľkovali len ako moderátorku športových programov. Rada divákom ukážem, že dokážem robiť aj iné veci. Nemám totiž rada stereotpy a nedokážem sedieť sto rokov na jednej stoličke..."

V športe sa však určite vyzná lepšie ako mnohí muži. Aj napriek tomu si na šport zachováva ženský pohľad... "Keď pozerám napríklad fubalový zápas, tak okrem výkonu hráčov okmentujem občas aj to, že napríklad Raul je najväčší fešák v Reale Madrid... Raz mi kolega povedal, že by bolo zaujímavé, ak by som moderovala Štúdio Ligy Majstrov, lebo by som do toho vniesla ženský pohľad a možno by to bolo divácky príťažlivé. Ja si trúfam na to porozprávať sa s hosťami, trénermi. Musela by som sa však veľa pred tým naučiť. Je to ako keby som ja dala komentárovi zápasu do ruky noty a povedala - zaspievaj. Ja by som to dokázala, lebo som to študovala. Všetko je o svedomitej príprave na prácu... Lebo keby som povedala, že niečo sa stalo v tretej tretine futbalového zápasu, to by bol poriadny ´prúser´."

L. Hriadeľová - aj napriek tomu, že ju stále zaujímal šport - do Jojky neprišla na konkurz na tú pozíciu, ktorú má teraz. "Vybrali si ma a až potom mi povedali - budeš robiť športové noviny. Vzala som to a som rada. OTO ma presvedčil o tom, že sa snažím o čo najlepšiu prácu a darí sa mi to."

V Bratislave ako doma

Kvôli práci v Jojke sa musela presťahovať do Bratislavy. Spolu s mamou a synom Samkom. "Ja som veľmi prispôsobivý človek, všade sa cítim ako doma, aj v Bratislave. Všade si dokážem nájsť priateľov, známych a vytvoriť zázemie. Keď som sa už presťahovala, tak chcem čo najviac moderovať. Štrnásť rokov som strávila v Humennom, pätnásť v Košiciach. Keď už som opustila východ, tak nech to stojí za to. Preto sa snažím vo svojej profesii dosiahnuť čo najviac. V tejto branži je to tak, že v jeden deň je človek na obrazovke a na druhý tam už byť nemusí..."

Aj preto sa vôbec nebránila, keď dramturgia televízie rozhodla, že pritiahne divákov k obrazovkám i výrazným zásahom do image moderátorov. "Každý divák zrejme postrehol túto zmenu. Máme nápadné šperky, účesy a odváženejšie oblečenie. Je to dosť výrazná zmena, ale mne vôbec neprekáža. Musím sa však pred kamerou dobre cítiť, inak by som nič neodmoderovala. Stále si poviem - Lenka dnes si kočka, môžeš všetkým Slovákom hrdo ohlásiť výsledky futbalových zápasov. Ak by však po mne chceli, aby som sa obliekla do niečoho, v čom by som sa necítila dobre, asi by som protestovala. Lebo ak si človek myslí, že vyzerá zle, tak by najradšej spred kamery ušiel..."

Tesne pred tým, než pre kamerou vyjde, pomáha si jazykolamami. "Idem po dlhej chodbe, športové štúdio je až na jej konci, a tak mám dosť času trochu si precvičiť jazyk." Do kariéry moderátorky sa L. Hriadeľová doslova zahryzla a sama uznáva, že bez pomoci svojej mamy by nezvládla prácu a zároveň výchovu syna. "Mama mi veľmi pomohla, bez nej by to nešlo... Musela by som mať pre Samka opatrovateľku, no je oveľa lepšie zveriť dieťa človeku, ktorému absolútne dôverujem. Viem, že v mame mám istotu a že môj syn je vždy v dobrých rukách."

Keď spočiatku Samko videl svoju mamku v telke počas športových správ, plakával. "Uvedomoval si, že keď som tam - v tej bedni - tak nie som doma. Keď skončili správy, utekal k dverám a čakal ma na chodbe. Bývam totiž len pár minút od Jojky, o chvíľu som prišla, čakal ma a kričal - maminka, maminka... Strašne sa tešil, ale dnes už je to veľký chalan. Stále sa však vypytuje, čo som mu priniesla. Stačí, ak ho vezmem večer do MacDonaldu a mám to z krku..."

Ak si chce užiť voľno so svojim synom, Samkovi by najväčšiu radosť urobila, ak by sa spolu vybrali na stavenisko... "Je uchvátený žeriavami, bagrami... Chodíme často do nákupného strediska, kde sú také autíčka na baterky, na tých sa dokáže voziť celé hodiny. A tiež miluje kone, stále sa štverá na tie najväčšie. Vie, že zatiaľ je malý ´štupeľ´, ale na koni je vysoko... Je tiež technický typ, už sa naučil ovládať video, niektoré pasáže z rozprávok si púšťa stále dookola. Ak by som to mala pozerať s ním a pretáčať mu video, tak ma šľak trafí... Je dobre, že už si vie s videom poradiť sám. Aj DVD obsluhuje sám, aj notebook si vie zapnúť... Som zvedavá, čo z neho vyrastie," dodala hradá mamina.

Dátum narodenia: 27. júl 1973

Znamenie: Lev

Miesto narodenia: Humenné

Ukončené vzdelanie: hudobno-dramatický odbor konzervatória v Košiciach

Rodinný stav: slobodná, syn Samko

Relax: šport, internet

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štefánka by Pulitzer
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 419
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 16 972
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 9 903
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 903
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 6 159
 6. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 242
 7. Štefánka by Pulitzer 5 046
 8. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 4 861
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 594
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 907

Neprehliadnite tiež

Silný vietor na východe váľal stromy, strhával aj strechy

Hasiči museli absolvovať množstvo výjazdov do terénu.

Pre silný vietor zasahovali hasiči v Prešovskom aj Košickom kraji.

Prezident Kiska: Ficom sa nenechám vydierať

Nonstop čítanie Kuciakových článkov v Košiciach pokračuje až do večera.

Prezident Andrej Kiska v objatí so Zlaticou Kušnírovou v Tabačke.

V Tatrách spadla na turistov lavína. Jeden neprežil

K tragédii došlo v Malej Studenej doline.

Ilustračné foto

Nezdravotníci v štátnych nemocniciach si prilepšia. Čakali viac

Maďar sa bráni: Moja dovolenka to nezdržala. Stále prebiehali rokovania.

Riaditeľ UNLP v Košiciach a prezident Asociácie štátnych nemocníc Milan Maďar

Najtesnejší súboj na košickej župe sa zvádza o post šéfa kultúry

Trnka: Je to jediný odbor, kde zvažujem a radím sa.

Podľa Trnku je pri výbere šéfa kultúry špecifická situácia.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kiska: Fico ma chcel vydierať, aby som ho vymenoval za predsedu ústavného súdu

Prezident Andrej Kiska vysvetľoval daňovú kauzu firmy KTAG.

Stĺpček šéfredaktorky

Robert Fico je v rozklade

Ako do Ficovej mafiánskej scény zapadajú policajné orgány?

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop