tak. Rybám však v zime neprekáža studená voda, ale ak sú dlho pod ľadom, neokysličená voda. Preto musia rybári rúbať na jazerách ľad, aby sa ryby nezadusili.
"Robíme to najmä kvôli okysličovaniu vody, ale aj preto, aby unikli škodlivé plyny, ktoré sa tvoria na dne v bahne. Plyny pod ľadom nemajú kde unikať a môžu sa nimi ryby zadusiť," vysvetlil nám prezident Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Rudolf Harvánek. Košickí rybári chodia rúbať diery na všetky svoje revíry, ktoré obhospodarujú.
"Čiže sme už rúbali ľad na Čani, Geči, Kechneci a všade, kde to je potrebné. Diery robíme motorovou pílou so špeciálnou reťazou. Vypílená diera je veľká zhruba meter krát dva metre a musí byť označená, aby do nej niekto nepadol. Zvyčajne ju označujeme šachorinou alebo hrubšími rastlinami, ktorými ju prikryjeme. Nebránia úniku plynu, ani prekysličovaniu."
Túto zimu už niekoľkokrát košickí rybári ľadové diery sekali a podľa slov R. Harvánka, ak budú ešte tuhé mrazy pokračovať, opäť pôjdu sekať. Na vodnej ploche veľkej, ako je Geča, stačí vysekať 2 až 3 diery.
"Plyny okamžite prúdia cez vysekané diery von."
Rúbanie ľadu robia rybári v rámci povinných brigád. Každý dospelý rybár do 60 rokov musí za rok absolvovať jednu brigádu, trvajúcu 10 hodín.
"Termíny brigád sa plánujú dlhodobo dopredu. Sekanie dier do ľadu patrí medzi operatívne brigády. Čiže tie nemôžeme plánovať, ale riešime ich podľa počasia. Oznámenia o týchto brigádach sú vyvesené na nástenke na rybárskom zväze. Počet záujemcov je však na takéto brigády limitovaný. Jednu dieru totiž rúbu štyria až piati ľudia," dodal R. Harvánek.
Kto z rybárov sa však počas roka nezúčastní žiadnej brigády, musí zaplatiť pokutu vo výške 500 korún, keď chce získať povolenku.
Týchto 500 korún použije SRZ na zarybnenie svojich lovných revírov.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári