ostatní v 1. tarifnom pásme si vyslúžili za to, že každoročne dotovali mesto miliónmi korún, ktoré smerovali do mestskej hromadnej dopravy. Na to sa už zabudlo a nastáva čas, kedy o tieto úľavy majú prísť.
"Od apríla sa nám zrušia všetky výhody v mestskej hromadnej doprave, ktoré občania mali v čase, keď sme dávali mestu transfer na dopravu. Za tri roky to bolo 105 miliónov korún. Zrazu je všetko zrušené a všetci môžu zabudnúť na prvé tarifné pásmo. DPMK požiadal Košický samosprávny kraj o zrušenie výnimky. Keď bola vlani dotácia 25 miliónov pre mesto, boli aj úľavy. Je zaujímavé, že teraz, keď je výnos z daní viac než 140 miliónov, tak sa zrazu výhody rušia. My budeme ako jediná MČ, ktorá bude zaradená do 2. tarifného pásma," vyjadril sa starosta Šace Rudolf Reštei.
Ako dodal, študenti, ktorí dochádzali do gymnázia a SOU hutníckeho, cestovali ako v 1. tarifnom pásme. Využívalo to možno 700 až 800 ľudí, maximálne 30 percent. Dopravný podnik neušetrí 25 miliónov, ako by sa niekto mohol domnievať.
S myšlienkou odčleniť sa od mesta sa mestská časť Šaca pohráva už dlhší čas. Impulzom bolo schválenie zákona o miestnych daniach a poplatkoch. Kým zákon určuje pre Bratislavu ročné prechodné obdobie a všetko funguje po starom, v Košiciach to neplatí. Šačania chcú využiť všetky možnosti, aby súčasnú situáciu zvrátili. Stanovisko občanov je jednoznačné - chcú sa v referende slobodne rozhodnúť o tom, či zotrvajú vo zväzku s mestom alebo sa od neho odčlenia. "Mesto nás tlačí iniciovať návrh zmeny zákona o daniach, poplatkoch a komunálnych odpadoch, ale aj návrh novely zákona o obecnom zriadení, čo predkladáme parlamentu," uviedol starosta.
"Všetko vychádza z toho, že uprostred volebného obdobia, keď máme rozbehnuté rozvojové projekty, niekto rozhodol, že budeme odkázaní na mesto a uspokojiť sa musíme s tým, čo nám dá. V roku 1972 bola Šaca administratívne pričlenená ku Košiciam bez toho, aby sa niekto pýtal na názor občanov. Súčasná legislatíva neumožňuje odčleniť sa. Je to direktíva, ktorá je pre nás neprijateľná. Chceme, aby bol jasne zadefinovaný model financovania mestských častí, aby to nebolo na svojvoľnom rozhodovaní poslaneckého zboru v meste a tiež boli v zákone o meste zagarantované všetky možnosti ich rozvoja," hovorí Rudolf Reštei, ktorý prezentuje názory 5000 občanov.
Najväčším problémom bolo a je katastrálne územie železiarní, ktoré je silným zdrojom príjmov. Šaca aj pred zmenou zákona sa o ne delila s mestom. Teraz však na to všetci zabudli. Cítia to z každej strany.
"Spokojní nemôžeme byť ani s podmienkami, ktoré nám mesto ponúka v súvislosti so spolufinancovaním prestavby ubytovne Metalurg na byty. Sedemnásť miliónov (polovicu ako nenávratný príspevok) nám poskytne len v prípade, že 22 bytov, bude mať pre svoje potreby. S tým nemôžeme súhlasiť. My do projektu vstupujeme rovnako vysokou čiastkou, financovali sme si projekt, MČ si zobrala úver zo ŠFRB, ktorý nebolo vzhľadom na problémy na Furči jednoduché získať a navyše ho budeme splácať. Výhodnejšia pre nás bude banka," dodal starosta.
Napriek tomu, že sa mnohí tešia, že Šaca prišla o príjmy z daní, R. Reštei si nemyslí, že ich to položí na kolená. Hľadať budú iné zdroje, ktoré využijú na rozvojové aktivity. Výhrady má aj k pripravovanému Zákonu o meste Košice. Podľa neho neurčuje právne postavenie mestských častí ani ich záväzné financovanie. "Keď bude mestské zastupiteľstvo schvaľovať, kto koľko a kedy dostane, bude to vždy o tom, kto aké politické tričko nosí," skonštatoval starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári