agent, neodolal tlaku študentov a pedagógov, ktorí od decembra minulého roku presadzovali jeho odvolanie z funkcie. Včera listom požiadal rektora univerzity Juraja Sinaya o uvoľnenie. Sinay žiadosti vyhovel. O štatutárnom zástupcovi, ktorý bude fakultu zastupovať do volieb nového dekana, by mal rozhodnúť akademický senát na dnešnom mimoriadnom zasadnutí.
Členovia akademickej obce fakulty, ktorých sme včera oslovili, Jaremovo rozhodnutie kvitujú.
"Myslím si, že dnešným dňom sa situácia na škole konečne upokojí," reagoval na odstúpenie akademický sochár Juraj Bartusz, jeden z iniciátorov petičnej akcie za odvolanie Jaremu. Jeho odchod z postu dekana považuje za prirodzený dôsledok minulosti a tlaku verejnej mienky: "Nie je to ani víťazstvo, ani prehra. Jednoducho - tak to má byť. Na druhej strane ma mrzí, že nenašiel v sebe dostatok síl, aby odstúpil skôr, ako prepukla aféra."
Podobný názor má viacero učiteľov. "Vnímam to ako dobré rozhodnutie, žiaľ, prišlo neskoro. Mal to urobiť oveľa skôr. Nemuselo dôjsť až k takému vyhroteniu situácie, ktorá začínala byť na fakulte neudržateľná," myslí si pedagóg Tadeusz Blonski z katedry designu. Zároveň ocenil jednoznačne odmietavý postoj časti študentov i pedagógov k ďalšiemu zotrvávaniu Jaremu vo funkcii.
Aj Zsolt Lukács, ktorý odstúpil v januári na protest z funkcie prodekana, je presvedčený, že Jarema mal odísť oveľa skôr. Nový dekan by mal byť podľa neho garantom ďalšieho rozvoja fakulty, ktorá sa podľa neho len ťažko dá porovnať s podobnými školami na Slovensku a v Čechách:
Podľa sochára Ivana Novotného k žiadnej "revolúcii" na škole nemuselo dôjsť. "Mohol odísť so vztýčenou hlavou bez zbytočného mediálneho škandálu. Počul som narážky, že chceme odkrágľovať Jaremu, lebo nie je naša krvná skupina. Nešlo nám o Jaremu, ale o princíp."
"Myslím si, a nie som sám, že človek s takouto minulosťou by nemal stáť na čele školy. Akou morálnou autoritou môže byť pre nás?" pýta sa študent 6. ročníka Marián Straka.
Jarema: Ľutujem všetko zlé, čo sa stalo. Aj voči mojej osobe
Dekan Jaroslav Jarema odolával enormnému tlaku na jeho odvolanie od decembra minulého roku. Otvorenú kampaň odštartovala petícia, ktorú podpísalo takmer sto študentov a pedagógov, teda približne tretina osadenstva fakulty.
Napätá atmosféra na škole vyústila do odstúpenia dvoch prodekanov, ktorí s ním nemienili ďalej spolupracovať. Začiatkom tohto týždňa študenti volajúci po dekanovom odvolaní požiadali listom rektora univerzity, aby im pomohol situáciu riešiť. Zároveň ho upozornili, že sú nútení uvažovať aj o krajných možnostiach riešenia, teda o vyhlásení štrajkovej pohotovosti.
Jarema sa začiatkom tohto týždňa odmietol k situácii na škole vyjadriť. Zástupcov médií pozval na včerajšie predpolusnie a prisľúbil, že im poskytne svoje stanovisko. Včera ich však odkázal na hovorcu univerzity. Nakoniec vo dverách kancelárie stručne odpovedal na zopár otázok.
"Rozhodol som sa odstúpiť, aby konečne nastal pokoj, aby sa študenti mohli učiť a pedagógovia plniť svoje povinnosti. To je všetko," vysvetlil svoje rozhodnutie.
Po odstúpení chce Jarema naďalej pôsobiť na fakulte, ktorú v roku 1999 zakladal, ako pedagóg. "Budem sa snažiť robiť to, čo je povinnosťou pedagóga vysokej školy - učiť, robiť výskum a rozvíjať iné odborné aktivity."
Bývalý dekan ľutuje všetko zlé, čo sa v minulosti stalo. "Aj voči mojej osobe," dodal.
Na otázku, či ho nemrzí, že v minulosti spolupracoval s ŠtB ako agent, reagoval: "Nebudem sa k tomu vyjadrovať."
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári