to zmena vo vypravovaní cestujúcich. Žiadny revízor už nebude tolerovať cestujúceho bez vopred zakúpeného a následne riadne označeného cestovného lístka. Problém je však v tom, že nie všetky zastávky sú vybavené predajňou cestovných lístkov.
"Predtým sa dal lístok kúpiť aj u sprievodcu či revízora. Dá sa to aj dnes, ale už musím zaplatiť osemdesiat korún. Taká cesta zo Zrubov do Smokovca za obyčajným nákupom mlieka vyjde potom pekne draho," posťažoval sa jeden z obyvateľov mesta Vysoké Tatry.
Tatrancom sa nepáči, že tento systém železničná spoločnosť zaviedla v čase, keď v úseku od Starého Smokovca po Štrbské Pleso funguje len náhradná autobusová doprava. Vopred kúpený lístok musí mať cestujúci aj do "náhradného" autobusu. "Samozrejme, že je normálne cestovať s lístkom. Lenže teraz, ak nechcem platiť pokutu či zaplatiť prirážku za nákup lístka v autobuse, musím sa naháňať a bežať najprv na stanicu kúpiť si lístok a potom späť na zastávku náhradného autobusu," posťažoval sa Tatranec.
Nový systém na tratiach TEŽ a OŽ nenadchol ani podnikateľov v cestovnom ruchu. "Nie je to šťastný čas na zmenu. Ešte je sezóna, je tu veľa zahraničných turistov, v dopravných prostriedkoch vzniká nervozita. Myslím, že so zavedením novinky sa mohlo vyčkať, kým bude funkčná celá trať TEŽ," uviedla Jana Blahová zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.
"Nikde vo svete sa do vlaku bez lístka nenastupuje. My sme na tratiach TEŽ a OŽ zaviedli samoobslužný výpravný systém a nechali sme dosť času na to, aby si ľudia zvykli napríklad aj na možnosť zakúpenia si blokových cestovných lístkov. Zaznamenali sme však nárast čiernych pasažierov, únik tržieb si už nemôžeme dovoliť," skonštatoval Ladislav Olexa (na snímke), vedúci oddelenia regionálnej prepravy východ Železničnej spoločnosti Slovensko v Košiciach.
Podľa jeho slov cestujúcich na zmenu upozorňovali informačné letáky aj s viacjazyčnými mutáciami. Železničiari pripravili aj miesta, kde si cestujúci môžu vopred zabezpečiť blokové cestovné lístky. Takýchto predajných miest je v Tatrách 23, medzi nimi sú cestovné kancelárie, hotely, pošty, športové obchody. "Ľudí sme na tento systém pripravovali rok. Jednoducho už prišla tá doba, keď naostro nabiehame na samoobslužný výpravný systém," dodal L. Olexa.
Zásadná zmena pre cestujúcich je v tom, že do spojov TEŽ a OŽ už nemôžu vojsť bez lístku. Ak tak niekto urobí napríklad na zastávke, kde je otvorená výdajňa lístkov, zaplatí k cestovnému ešte pokutu tisíc korún. Ak nastúpi v mieste, kde je výdajňa zatvorená alebo vôbec nie je, zaplatí v električke 80 korún, v zubačke 60 korún. Pri nákupe lístka priamo vo vlaku sa už žiadne zľavy uplatniť nedajú.
"Ľudia si môžu lístky zabezpečiť vopred a do zásoby," dodal L. Olexa. Ako doplnil, ešte tento rok sa Tatranci dočkajú aj predajných automatov, aby mali cestujúci čo najviac možností zásobiť sa lístkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári