Daňové priznanie nemusia podávať zamestnanci v riadnom zamestnaneckom pomere, teda ak poberajú len príjmy zo závislej činnosti a požiadajú zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov. Preto sa na našich stránkach venujeme najmä tým, ktorí mali okrem mzdy aj iné príjmy, alebo mali príjmy len z podnikania či živnosti. Títo daňovníci musia podávať daňové priznanie - Typ B. Potrebné tlačivo ste našli ako vloženú prílohu dnešného vydania denníka Korzár. Prinášame aj malý návod, ako tento formulár vyplniť a zopár praktických informácií.
Upozornenie: Z priestorových dôvodov sme sa nemohli detailne venovať všetkým možným prípadom, preto popisujeme len najtypickejšie možné prípady.
Tento týždeň prinášame v Občianskom servise už posledný diel nového Zákona o rodine.
Kto a kedy podáva daňové priznanie
Daňové priznanie podáva vo všeobecnosti každý, koho príjmy v zdaňovacom období presiahnu 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy životného minima. Najčastejším prípadom, kedy fyzická osoba daňové priznanie napriek tejto skutočnosti podať nemusí, je, ak poberá len príjmy zo závislej činnosti a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov (pri splnení všetkých náležitosti vyžadovaných zákonom). Príjmami zo závislej činnosti sú príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a pod.
Problematika podávania daňového priznania dani z príjmov pre fyzické osoby je upravená v § 32 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení (ďalej len "zákon"), ktorý je účinný od 1. 1. 2004.
Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie (ktorým je kalendárny rok) je vo všeobecnosti povinný podať každý daňovník v lehote stanovenej zákonom (vo všeobecnosti do 3 mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia), v prípade, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy životného minima (platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia).
Praktická rada: Daňové priznanie za rok 2004 teda nemusia podať tie osoby, ktorých príjmy nepresiahli sumu 40 416 Sk.
Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % zo sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy životného minima, ale vykazuje daňovú stratu.
Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy životného minima sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (podľa § 43), ak:
- vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť alebo
- daňovník neuplatní postup, podľa ktorého sa daň vybraná zrážkou považuje za preddavok na daň (§ 43 ods. 7 zákona).
Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol len zdaniteľné príjmy považované podľa zákona za príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona), presahujúce 50 % zo sumy zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy životného minima, ak
- plynú od zamestnávateľa so sídlom alebo bydliskom v zahraničí, ktorý nemá v Slovenskej republike stálu prevádzkareň,
- plynú zo zdrojov v zahraničí, ak tento zákon neustanovuje inak,
- nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň,
- daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal:
- príjmy zo závislej činnosti (podľa § 5 zákona) od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
- iné druhy príjmov, ak nie sú od dane oslobodené (okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník neuplatní postup, podľa ktorého sa daň vybraná zrážkou považuje za preddavok na daň § 43 ods. 7 zákona) alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy:
- zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie podľa hore uvedených prípadov alebo
- len príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (podľa § 43 zákona) a neuplatní postup , podľa ktorého sa daň vybraná zrážkou považuje za preddavok na daň § 43 ods. 7 zákona,
- zo závislej činnosti, ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, ak je daňovníkom, ktorý na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt alebo
- zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
- ktoré sú od dane oslobodené.
Daňové priznanie môže dobrovoľne podať aj daňovník, ktorému povinnosť podať daňové priznanie zo zákona nevyplýva.
Ak daňové priznanie podáva za daňovníka zákonný zástupca, právny nástupca alebo zástupca, uvedie v daňovom priznaní osobné údaje o daňovníkovi, za ktorého podáva daňové priznanie, a svoje osobné údaje.
Ak podá daňové priznanie daňovník, ktorý nebol povinný podať daňové priznanie, alebo mu nevznikla povinnosť podať daňové priznanie, a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, mu vykonal ročné zúčtovanie, považuje sa toto daňové priznanie za opravné alebo dodatočné daňové priznanie, pričom vykonané ročné zúčtovanie sa v tomto prípade považuje za podané daňové priznanie.
Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie a uplatňuje daňový bonus, je povinný preukázať nárok na jeho uplatnenie dokladom alebo potvrdením, ktoré je súčasťou daňového priznania, s výnimkou zamestnanca, ktorému zamestnávateľ vyplatil daňový bonus v plnej sume, na ktorú mal nárok.
Typy daňových priznaní:
TYP A - Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A podáva daňovník, ktorému plynú v príslušnom zdaňovacom období peňažné aj nepeňažné príjmy len zo závislej činnosti podľa zákona okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane a príjmov od dane oslobodených
TYP B - Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B (ďalej len "priznanie typ B") vypĺňa daňovník, ktorý má príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby (§ 5 až § 8) a nie sú oslobodené od dane.
Daň z príjmov fyzickej osoby sa vypočíta zo základu dane zníženého o daňovú stratu a o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona zaokrúhleného na celé koruny nadol. Sadzba tejto dane je podľa § 15 zákona 19 %.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári