ľudové zvyky, ktoré naštudoval folklórny súbor Rozmarín z Ličartoviec, tiež najlepšie ukazujú, že aj ľudia na Východnom Slovensku svoje životné túžby, ťažkú porobu v časoch Rakúsko - Uhorska vyspievali v ľudových piesňach. Dnes si ich vecný obsah mnohí z nás ani neuvedomujú a preto je dobre, že na Slovensku aj v dnešných nie ľahkých časoch ľudová kultúra a ľudová pieseň pretrváva. A to vďaka obetavosti ľudí, ktorí folklórne súbory vedú a mnohým mladým ľuďom, ktorí v nich účinkujú. Veľká vďaka patrí aj folklórnemu súboru Rozmarín z Ličartoviec, ktorý si koncom roku 2004 pripomenul 30. výročie svojho založenia.
Na sklonku minulého roka sa na slávnostnom posedení súčasní a bývalí členovia súboru Rozmarín spolu s predstaviteľmi obce a MO Matice Slovenskej v Ličartovciach. Jubilujúci folklórny súbor Rozmarín bol založený v roku 1974. Zámerom jeho vzniku bolo oživenie ľudových tradícií a zvykov našich predkov. Zakladateľkou, tvorivou hybnou silou a zároveň neúnavnou zberateľkou a zveľaďovateľkou skvostov ľudovej kultúry bola prvá vedúca súboru Rozmarín pani Irena Jurašeková, rod. Antoňaková, ktorá sa venovala aj prednesu prózy, za čo bola odmenená prvým miestom v súťaži Krása životu.
Folklórny súbor Rozmarín pod vedením I. Jurašekovej sa zúčastňoval rôznych podujatí po celom Slovensku. Každoročne na okresnej súťaži Krása životu, kde sa umiestňoval na popredných miestach. Trikrát sa zúčastnil krajskej súťaže, v ktorej bol dvakrát vybraný na celoslovenskú prehliadku folklórneho festivalu v Žiline.
V roku 1982 získal Rozmarín I. miesto v Sabinove, kde sa predstavil zvykoslovným pásmom Fendija. O rok zvíťazil s pásmom Obliekanie bralty a v roku 1984 bol opäť prvý. Cenu dostal za zvykoslovné pásmo Vianočné koledy. V roku 1985 putovný pohár predsedu ONV v Prešove za obradový folklór. V rokoch 1988 a 1989 reprezentoval okres Prešov vo Východnej s programom Na jarku. V roku 1990 sa zúčastnil na Morave v Strážnici, kde mu bol udelený titul - Laureát MFF 1990 Strážnica. Pani Irena Jurašeková v roku 1992 ťažko ochorela, preto sa vedúcou súboru Rozmarín stala Elena Oršulaková, rod. Jurková. Zanietená tvorivá osobnosť, ktorá je členkou súboru tridsať rokov. Pod jej vedením dosahuje súbor výborne výsledky. Naďalej sa zúčastňuje okresnej súťaže Krása životu. V roku 1992 Slovenská televízia natočila so súborom Rozmarín program Fašiangy a v roku 1998 program Žatva a práca so slamou. Tieto programy boli niekoľkokrát odvysielané v STV pod názvom Cesty za folklórom. Za posledných 10 rokov sa súbor Rozmarín trikrát zúčastnil Dargovských slávnostiach v Dargove, na Belianskych slávnostiach v Košickej Belej, dva razy na Autológii v Spišskej Novej Vsi, ktorú organizovalo Východoslovenské folklórne združenie. Súbor dostal rôzne ocenenia a poďakovanie za úspešné účinkovanie a prínos do klenotnice slovenského ľudového umenia, za úspešnú reprezentáciu za uchovanie tradícií a zvykov na dedine.
V súčasnosti účinkuje v súbore Rozmarín 24 členov. Skupinu vystriedalo mnoho členov, ktorí účinkovali 2 - 4 roky a potom z rôznych dôvodov súbor opustili. Najviac členov účinkovalo z rodiny Oršulakovej, Ščepitovej, Drábovej, Šimkovej, Makaturovej, Kundrátovej, Križovenskej, Sokolovej a Tomášovej. "V súbore Rozmarín pôsobí mnoho mladých, pekných ľudí, na ktorých som veľmi hrdá," povedala so svojom príhovore z príležitosti 30. výročia vedúca súboru Elena Oršulaková. Priemerný vek týchto mladých ľudí je 20 rokov, sú to devy Júlia, Marta a Zuzana Drabové, Júlia Oršulaková, Slávka Sabolová ml., Zlatica Kmecová, Lucia Šimkovičová, Eliška Kriššáková, Jana Kreheľová, Mária Marettová a beťári mládenci Ondrej Tomáš ml., Marek a Michal Fatľovci, Pavol Jesenský ml. a Peter Ščepita ml.
Autor: Anton JURKO, Ličartovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári