mládeže. Zmene predchádzalo rozhodnutie ministra školstva SR Martina Fronca o termíne sťahovania. Ministerstvo si vybralo marcový termín, avšak či to bolo šťastné rozhodnutie, je otázne. Je predsa len rozbehnutý druhý polrok.
"Boli isté snahy, aby zmena sídla bola realizovaná k septembru 2004. Ministerstvo však rozhodlo, a ja to len plním. Je to veľmi neštandardné riešenie, ale na druhej strane sme mali viac času na úpravu priestorov. Pomáhali učitelia, rodičia i žiaci a počas prázdnin by boli ľudia na dovolenkách," hovorí riaditeľka Gymnázia Park mládeže Alena Bobáková.
Z finančného hľadiska vraj sťahovanie náročné nebolo.
Škola investovala len do nákupu stoličiek a lavíc.
"Všetko ostatné vybavenie sme dostali bezotplatne prevodom z rušených úradov. Starostka MČ Sever nám poskytla dvanásť pracovníkov verejnoprospešných prác. Čo nevymaľovali samotní rodičia a žiaci, to urobili títo ľudia. Učilište na Alejovej nám v rámci praxe poskytlo murárov. Teda za tieto práce sme neplatili. Na materiál sme si našli sponzorov, len minimum išlo na nákup farieb, lakov," vysvetľuje riaditeľka.
Na rekonštrukciu teda gymnázium využilo rodičov, žiakov a sponzorov. Zaujímalo nás, či sa zriaďovateľ gymnázia, Krajský školský úrad, nezachoval macošsky.
"Zriaďovateľ sa k nám správa veľkoryso, nie je dôvod povedať, že by sa nestaral o priestory. Školstvo je však v zlej finančnej situácii, chceli sme ušetriť. Nechceli sme, aby investoval do tejto školy na úkor iných."
Rodičia to však vnímali všelijako...
"V každej rodine sa nájdu rôzne typy. Pomáhali však, zabezpečili zdarma dopravu medzi Košicami a Šacou, Chceli sme si urobiť väčšinu prác samostatne, deti budú mať iný vzťah k triede, ktorú si samy vymaľovali a vyzdobili."
Rozhodovanie o sťahovaní školy sa nieslo v znamení búrlivých protestov rodičov. Ustali?
"Každá zmena je komplikovaná. Všetko chce svoj čas. Mali sme dosť neprajníkov, to s tým súvisí. Je pravda, že deti boli zžité s prostredím, mali tam kamarátov. Som presvedčená, že názory detí, ktoré možno sú aj teraz sčasti neprajné, sa časom zmenia. Rozdiel bude aj v doprave, kto je z mesta, dostane sa do školy skôr."
V bývalých priestoroch gymnázia v Šaci sa má zriadiť nové gymnázium. Riaditeľ SOU hutníckeho a zároveň bývalý riaditeľ bilingválneho gymnázia v Šaci Jozef Šablatúra sa vyjadril, že v septembri prestúpi časť študentov späť do Šace.
"Nechcem sa k tejto citlivej téme vyjadrovať. Nebudem rozduchávať vášne, čas ukáže. Žiadnemu žiakovi, ak sa rozhodne prestúpiť do Šace, nebudeme robiť prekážky," tvrdí riaditeľka.
V telocvični gymnázia sa včera študenti v rámci zoznámenia sa s novými priestormi zabávali. Vyučovanie mali odpustené, oddnes však už zarezávajú naplno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári