pri ktorej "zmizli" desiatky miliónov. Kása tvrdí, že všetky chyby sa udiali v Košiciach.
"Banka uvoľnila celý objem peňazí na základe vzorového podpisu pracovníka bývalého Okresného úradu Košice III. Bez zábran potvrdil, že stavba je v rozhodujúcej časti vybudovaná a tú aj zaplatil. Rovnako aj za vydanie stavebného povolenia zodpovedajú oprávnené osoby," tvrdí riaditeľ ŠFRB Zoltán Kása.
Ing. Dušan Mulač, ktorý za okresný úrad podpísal prvé dve faktúry (vrátane tej najväčšej) v hodnote 64 miliónov Sk, sa vyjadriť odmietol. JUDr. Božena Stretavská, ktorá za okresný úrad podpísala faktúry za 24 miliónov korún, s rozhovorom súhlasila. "Robila som len to, čo mi ukladá Zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorý platí. Neurobila som žiadnu chybu," tvrdí.
Stretavská zdôraznila, že domy sa mali postaviť netradičným spôsobom, keď sa mali všetky dielce niekde inde vyrobiť a až potom priniesť na stavbu a v krátkom čase zmontovať. "Zmluvu podpísal investor (mestská časť pod vedením štatutára starostu L. Lumtzera - pozn. red.), ktorý je zodpovedný za realizáciu stavby."
Na margo kontroly jednotlivých dielcov, ktoré boli uvedené vo faktúrach, uviedla: "Hoci sme boli na kontrole vo výrobe, nie je možné skontrolovať každý komponent. Na to je predsa ustanovený stavbný dozor."
Pri (ne)výstavbe nájomných domov na Furči však úlohu stavebného dozoru plnil paradoxne dodávateľ v rozpore so zaužívanými zvyklosťami a dobrými mravmi, keďže dozor má za investora (MČ Furča) skontrolovať, či materiál a práce uvedené vo faktúrach zodpovedajú skutočnosti.
"Je absurdum, že stavebný dozor robí dodávateľ! Potvrdil rozsah, množstvo a kvalitu práce," čuduje sa dnes pre Korzár JUDr. Hurinský zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
JUDr. Božena Stretavská však hovorí, že všetky doklady mal ŠFRB k dispozícii. "Z nich bolo jasné, kto je stavebný dozor."
Keby to bolo fondu prekážalo, mohol zasiahnuť. ŠFRB nezasiahol ani v prípade, keď z dokladov mohol zistiť, že hoci je stavebné povolenie vydané, pozemky nie sú na liste vlastníctve a návrh na ich vklad do katastra nebol vôbec podaný.
"Za vydanie stavebného povolenia zodpovedajú oprávnené osoby," tvrdí dnes riaditeľ ŠFRB Kása.
Jeho podriadený JUDr. Hurinský však v reakcii na zverejnený rozhovor s Marošom M. z firmy Kame v Korzári zareagoval koncom uplynulého roka k veci pozemkov takto:
"Je faktom, že nás trochu zmiatla jedna vec a síce tvrdenie o tom, že návrhy na vklad sú podané, avšak katastru to dlhšie trvá."
Úradník z bývalého Okresného úradu Košice III, ktorý vydal stavebné povolenie napriek tomu, že nebol povolený vklad vlastníckeho práva k pozemkom do katastra a MČ Furča ich nemala na liste vlastníctve, už nežije.
Vklad nebol doposiaľ povolený, preto patria pozemky súkromným osobám a fond, ktorého vtedy táto vec len zmiatla a netrval na právne relevantnom potvrdení o povolení vkladu, ich teraz nemôže exekuovať, aby získal aspoň časť vyčerpanej istiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári