projekt, ktorý zaručuje, že cestujúci s jednou čipovou kartou môže využívať služby viacerých dopravcov. Pre začiatok sa do systému zapojilo šesť poskytovateľov dopravných služieb a štyri univerzity.
"V rámci dopravy dochádza k veľkému kroku dopredu a dnes je možné povedať, že Slovensko a obzvlášť to východné, je v rámci Európy najlepšie vybavené čipovými kartami. Do systému sa nateraz zapojili podniky Slovenskej autobusovej dopravy Košice, Humenné, Michalovce a Prešov, ku ktorým sa pripojili dopravné podniky Košice a Prešov," hovorí Ladislav Heglas, predseda spoločnosti Em Card, ktorá systém prepravcov združuje. Do projektu sa spomedzi vysokých škôl zapojili Technická univerzita, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Univerzita veterinárneho lekárstva a Prešovská univerzita.
Podľa generálneho riaditeľa SAD Michalovce Gejzu Sačka je novovybudovaný systém akceptácie elektronických peňaženiek odozvou na potreby verejnosti.
"Košická a michalovská SAD si systém akceptácie vyskúšali už minulý rok a fungovalo to. Preto sme sa rozhodli dohodnúť s prepravnými spoločnosťami a podarilo sa nám združiť do jedného celku. Momentálne využíva čipové karty v tomto regióne vyše 300-tisíc ľudí, do šiestich mesiacov sa toto číslo zdvojnásobí. Uľahčíme život aj rodičom detí, ktorým nebudú musieť dávať hotovosť, ani chodievať kupovať lístky na stanicu. Navyše sa odbúra možnosť falšovania, karta sa pri strate a ohlásení dopravcovi zablokuje a nebude zneužitá," hovorí Gejza Sačko.
Prorektor pre informatiku technickej univerzity prof. Anton Čižmár (na snímke) potvrdil, že študentské karty budú využívané aj na dopravu.
"Zákon hovorí, že študenti musia mať svoj preukaz, nehovorí však o jeho forme. Väčšina univerzít sa teda rozhodla pre vydávanie čipových kariet. Tie sa využívajú na úhradu stravného, na vstup do objektov, alebo v knižniciach. Teraz ponuku rozširujeme aj o dopravu. Podpísali sme teda s dopravcami zmluvu a kartu budú môcť nielen študenti, ale aj zamestnanci bezproblémov využívať," vysvetlil prof. Čižmár.
V praxi zmena znamená, že cestujúci už nepotrebuje vybavovať viacero kariet, aby mohol cestovať. Stačí mu jedna, vydaná ľubovoľným zo spomínaných dopravcov, a bude akceptovaná. Výška kreditu sa dá v rámci SAD dobiť v ktoromkoľvek autobuse, či na stanici. SAD-ky si budú následne tržby rozúčtovávať.
V prípade dopravných podnikov je situácia o čosi komplikovanejšia. Kredit použiteľný pre SAD totiž u nich zatiaľ neplatí. Ak chce človek kartu využiť trebárs na cestovanie DPMK, musí si časový lístok nabiť v prepredaji dopravného podniku. Tých je však veľmi málo.
"Je to pravda, tvoria sa rady, ale treba si uvedomiť, že momentálne prebieha paralelne dobíjanie i vydávanie čipových kariet. V najbližších dňoch spustíme dobíjacie miesto na železničnej stanici," uviedol podpredseda predstavenstva DPMK Ing. Ladislav Vozárik.
Dobíjanie kreditov by podľa predstaviteľov EM Card bolo možné aj cez bankomaty, ale je tu problém.
"Technický nie, ale všetko stroskotalo na neúnosných poplatkoch, ktoré si účtujú banky," vraví L. Heglas.
Do systému sa čoskoro zapojí aj SAD Poprad a Bus Karpaty. Rokovania prebiehajú aj so železnicami.
"Pracujeme na tom a predpokladám, že ak nenastanú komplikácie, koncom roka začneme využívať systém čipových kariet v rámci celého Slovenska," povedal riaditeľ divízie osobnej prepravy Železničnej spoločnosti v Košiciach Pavol Galo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári