nej čelí 34-ročná Monika Z. z Trebišova, ktorá tri dni po sebe zahrievala trestnú lavicu. Okrem nej sa v priebehu trcoh dní uplynulého týždňa v "rečnisku" vystriedalo 27 zo 40 predvolaných poškodených. Senát ich vypočul v pozícii svedkov a ďalší prídu na rad v apríli.
Pre pripomenutie uvedieme, že súkromnú podnikateľku trestne stíhanú na slobode, obžaloba viní zo spáchania troch skutkov. Najväčším z hľadiska počtu poškodených a podľa výšky spôsobenej škody, je trestný čin podvodu, v ktorom se "vezie" 70 tichých spoločníkov.
Jeho korene siahajú do marca 1999, presnejšie možno povedať, že ide o následky v súvislosti s fungovaním jednej z menších nebankových inštitúcii. Na jej čele stála obžalovaná, ako fyzická osoba, podnikajúca na meno Monika Z. - F. A. R. O.
Podľa obžaloby prokurátora v Trebišove, ale aj inde na území Slovenska, vylákala od 70 osôb, ako vklady tichých spoločníkov, najmeneje 21 724 284 korún. Konala tak pod zámienkou zabezpečenia vysokých výnosov, pričom malo ísť o 3- až 4-percentné mesačné zúročenie. Tichí spoločníci naleteli na jej sľuby, že ich peniaze investuje v Rakúsku do obchodu s nehnuteľnosťami a zo zisku im bude vyplácať vysoké výnosy. Realita bola iná. S výnimkou piatich najneodbytnejších poškodených, ktorí Moniku Z. urgovali a otravovali dovtedy, kým im nevrátila vložené peniaze v plnej výške, a ďalších, čo finančne uspokojila aspoň čiastočne, drvivá väčšina nedostala späť absolútne nič. Na uspokojenie "rebelov" obžalovaná použila z vkladov 4 267 797 korún.
Monika Z. v prípravnom konaní a tiež na pojednávaní využila právo nevypovedať. Pri zadržaní na slovensko-rakúskych hraniciach v máji 2002 a neskôr, po vznesení obvinenia, na svoju obranu uviedla, že do Rakúska chodila každý mesiac, pretože tam bol kapitál aj jej obchodní partneri z akciovej spoločnosti F. A. R. O., pre ktorú pracovala. V čase zadržania mala pri sebe 76 zmlúv o tichom spoločníctve na sumu 20 miliónov. "Keby ma policajti nezadržali v Bergu, ľudia by svoje peniaze dostali," uviedla Monika Z.
Žiada sa dodať, že v tom čase sa svojich vkladov vo výške 3 216 253 korún domáhala len šestica jej klientov. Až po jej obvinení k nim pribúdali ďalší, čo na ňu podávali trestné oznámenia.
"Ja som v podstate veľmi neveril nebankovým inštitúciám. Do firmy obžalovanej sme s manželkou vložili 2 500 USD. Došlo k tomu po tom, čo sme dostali odporúčanie, že to u nej s vyplácaním dohodnutých výnosov funguje," uviedol Jaroslav K. Z jeho výpovede ďalej vyplynulo, že po uplynutí štvrťroka mali dostať úroky 15 000 korún. Monika Z. im navrhla, že k nim môžu doložiť 85 000 a uzavrieť druhú zmluvu o tichom spoločenstve na 100-tisíc, čo aj urobili. Keď splatnosť zmlúv vypršala, manželka poškodeného sa s ňou snažila skontaktovať. Osobne sa jej to nepodarilo, len telefonicky.
"Najprv to zahmlievala, nakonie povedala, aby sme vyčkali, kým nastane pravý čas. Krátko predtým, ako sme dostali predvolanie na výsluch od vyšetrovateľa nás navštívila a povedala, aby sme si rozmysleli, jako budeme vypovedať, lebo sa môže stať, že svoje peniaze už neuvidíme," uviedol Jaroslav K.
K výpovedi svedka sa vyjadrila obžalovaná. Zdôraznila, že to jeho manželka sa rozhodla neprevziať výnos 15 000 korún, ale "dorovnaním" na 100-tisíc, uzavrieť novú zmluvu. "Ja som nikoho neovplyvňovala," tvrdila Monika Z. s odôvodnením, že s poškodenými sa odmietala kontaktovať až po začatí trestného stíhania. A to len kvôli obave, aby sa nedostala do kolúznej väzby kvôli ovplyvňovaniu svedkov.
Ďalšia svedkyňa uviedla, že s obžalovanou sa zoznámila prostredníctvom svojej sesternice. Najprv sa obávala, aby neobstála ako klienti neslávne známej nebankovej spoločnosti BMG Invest. Presvedčilo ju až ubezpečenie Moniky Z., že peniaze idú do Rakúska a tam sa zhodnocujú… Mária M. prišla o 360-tisíc a o takú istu sumu aj jej príbuzný, ktorému doporučila uzavrieť zmluvu s obžalovanou.
"Od obžalovanej žiadam vrátenie jedného milióna korún, ktorý som u nej vložil a o penále z tejto sumy. Po splatnosti zmlúv som ju milionkrát žiadal o vyplatenie peňazí. Robila si zo mňa blázna. Stále to odkladala z týždňa na týždeň s tým, že mi ich pošle. V sporiteľni, kde som na základe jej informácií, chodil skoro každý deň, sa už zo mňa smiali a to isté bolo na pošte…" vypovedal Ján G. a dodal, že peniaze súrne potreboval, pretože mal objednaný nábytok, ktorý nakoniec nemohol prevziať. Nepoprel, že z vložených peňazí dostal výnosy 274 000 korún.
"O podnikaní obžalovanej som sa dozvedel od priateľov, keď som vykonával základnú vojenskú službu v Trebišove. Vložil som 120-tisíc korún, ale výnosy z nich som nevyberal, chcel som ich zúročiť. Povedala, že peniaze investuje do stavebnej firmy v Rakúsku, ktorej garantom je banka Creditanstalt. Keď som ich chcel po skončení zmluvy vybrať, stále to odkladala s tým, že ich dostanem o týždňeň, aby som sledoval
účet a podobne," uviedol Zsolt D.
Z výpovedí svedkov, ktorí sa vystriedali v "rečnisku" vyplynulo, že niektorí obžalovanú ani nepoznali, resp. ich na ňu nakontaktovali jej známi, resp. ich blízki príbuzní. Väčšina poškodených je na ňu poriadne nahnevaná. Jej dlhoročná kamarátka Renáta G., ktorú mimochodom, pripravila o 170 000 korún, uviedla:
"Monika nebola zbrklá, ani hlúpa. Vážila som si ju, lebo už ako 25-ročná si dokázala založiť firmu… Ja si myslím, že niekomu naletela. Nechcem ublížiť jej, ani nikomu inému. Možno sú to len domnienky, ale podľa mňa môže byť v pozadí toho všetkého jedna osoba z jej blízkosti… Neviem, či s ňou nemanipulovala," dodala svedkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári