nedostatky nedávno schváleného Zákona o zdravotnej starostlivosti. Podľa neho žena, ktorá písomne požiada o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom, má právo na osobitú ochranu svojich osobných údajov. Avšak pokiaľ nie je plnoletá, o jej pôrode sa musia dozvedieť rodičia - a tu môže byť kameň úrazu. Práve tí sú obyčajne prví, pred ktorými sa snažia neplnoleté dievčatá svoje tehotenstvo a pôrod utajiť.
"Pri tajnom pôrode bez lekárskej pomoci, nech prebehne kdekoľvek, je ohrozený nielen život dieťaťa, ale aj rodičky. Novoprijatý zákon chráni ich zdravie a život. Nie je síce úplne dokonalý, ale aj v tejto forme sa dá dobre využiť v prospech novorodeniatok a ich matiek," myslí si krajský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo v Košickom kraji prof. MUDr. Štefan Lukačín, PhD.
Podľa neho si treba uvedomiť, že nežiadúce tehotenstvo nemusí byť problémom iba pre mladé a neskúsené dievčatá. Chcieť utajiť pôrod môže aj zrelá žena, pričom nová legislatíva platná od januára umožňuje tajne porodiť pod dohľadom odborníkov, čím sa vylúčia dramatické okolnosti a ohrozenie dvoch životov. Ale pochopiť to musia predovšetkým tehotné ženy.
"Výhodou je, že žena môže ísť porodiť aj do iného mesta. Dokumentácia podlieha prísnemu utajeniu a po uplynutí šestonedelia sa zasiela na ministerstvo zdravotníctva. No pokiaľ ide o neplnoletú rodičku, musia o pôrode vedieť rodičia. Pretože na poskytnutie zdravotnej starostlivosti sa vyžaduje informovaný súhlas pacienta, prípadne jeho zákonného zástupcu, ktorým je u osôb mladších ako 18 rokov, ktoré nie sú spôsobilé na právne úkony, obyčajne rodič," hovorí Š. Lukačín, ktorý túto záležitosť považuje za dosť diskutabilnú.
Život je totiž zložitejší a variabilnejší ako paragrafy. Isté podľa neho je, že keď sa raz dieťa počne, musí nejako i prísť na svet. A správne je, ak sa to stane za vhodných podmienok, teda v nemocnici, nie potajomky v nejakej pivnici či drevárni.
Černá na problém už upozorňovala, navrhuje novelizáciu zákona
Poslankyňa Eva Černá na túto nedokonalosť zákona upozorňovala v parlamente ešte pred jeho schválením.
"V prijatom zákone sú viaceré sporné veci. Okrem pôrodov maloletých, ide napríklad aj o otázku otcovstva. Ak sa totiž matka vzdá dieťaťa a to pôjde do náhradnej rodinnej starostlivosti, čo ak sa za nejaký čas ozve jeho otec a bude sa dožadovať starostlivosti oň? Rovnako nie je doriešená otázka vyplývajúca z dohovoru o právach dieťaťa, ku ktorému sa Slovensko zaviazalo. Jedna z jeho základných zásad je, že každé dieťa má právo na svoju identitu. Ale tú pri anonymných pôrodoch popierame. Aj keď je samozrejme lepšie, aby sa dieťa narodilo a žilo aj bez vlastnej identity. Pretože vlani sme na Slovensku zaznamenali až desať vrážd novorodencov," hovorí Černá (na snímke), podľa ktorej možno schválenú legislatívu považovať za dobrú kostru, na ktorú však je ešte potrebné "navešať to ostatné".
Otázkou ostáva, či možno maloletým alebo mladistvým dievčatám povoliť porodiť na ich žiadosť úplne anonymne, alebo by o tom mali vedieť ich rodičia. Môže to zachrániť dva životy, ale tiež sa to podpisuje na krehkej psychike a následky môžu byť rôzne.
"Čo ak trebárs 14-ročné dievča porodí anonymne, svoje dieťa dá na adopciu a potom pod tlakom okolností spácha samovraždu? Rozhodne by o tejto téme mali diskutovať tak experti na rodinnú politiku, ako pediatri, psychológovia či psychiatri," poznamenáva E. Černá.
Podľa podpredsedu zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Viliama Novotného ide o jednu z hraničných záležitostí, ktorá sa dotýka nielen zdravotníkov, ale aj tých, ktorí sa venujú sociálnej politike. Osobne si myslí, že zákony schválené na jeseň minulého roka dobre riešia problematiku anonymných pôrodov v nemocniciach. A sporné body by nemuselo byť nevyhnutné riešiť novelizáciou, ale vydaním vyhlášky. Jasne by vykladala zákon, ako postupovať v prípadoch maloletých alebo mladistvých rodičiek.
"Všeobecne platí, že rodičia neplnoletých by mali vedieť o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, teda aj v súvislosti s pôrodom. Ale možno by nebolo na škodu prehodnotiť to v prípade 16 - 17-ročných dievčat. Dnes mládež veľmi rýchlo dozrieva, navyše môže ísť o prípad, že dievča ani so svojimi rodičmi nežije... Možno by sa to nemuselo riešiť všeobecne, ale prípady by sa mohli posudzovať jednotlivo. Avšak u maloletých by som o tom nediskutoval vôbec," konštatuje poslanec Novotný.
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári