praxe anonymné pôrody v nemocniciach a uľahčuje i proces zrieknutia sa a následného osvojenia dieťaťa, avšak niektoré veci ostávajú sporné. Zákon síce umožnil žene porodiť za pomoci odborníkov tajne, inak je to ale u tínedžerov. Keďže neplnoletí nie sú spôsobilí na právne úkony, o poskytovanej zdravotnej starostlivosti musia byť informovaní ich rodičia. A práve tých sa deti boja azda najviac.
Nuž, rodičia si povedia, že povinnosť lekára informovať ich o ošetrení ich dieťaťa, obzvlášť ak ide o tak vážnu vec, je namieste. Ale otázkou je, či je táto podmienka nevyhnutná aj za rizika, že neplnoleté dievčatá radšej porodia niekde v pivnici, než by sa o tom mali dozvedieť ich rodičia. Pritom môže dôjsť k vážnemu poškodeniu zdravia matky i dieťaťa, o osud ktorého sa šokovaná tínedžerka obyčajne ani nestará. Veriť tomu, že krátko po pôrode povezie novorodeniatko do takzvaného Hniezda záchrany, je dosť naivné, obzvlášť ak jediné na východe republiky je v Prešove. Častejšia je situácia, že sa mladučká matka o osud dieťaťa vôbec nestará, alebo ho dokonca sama znesie zo sveta.
Samozrejme, tajný pôrod v poli, rovnako ako utajený v nemocnici, môže zanechať následky na krehkej detskej psychike. Dievča môže mať po ňom silné depresie či samovražedné úmysly, preto by bolo výhodou, keby rodičia vedeli, čo je vo veci. Ale je to naozaj nevyhnutné? Na túto tému by sa mala otvoriť seriózna diskusia, ku ktorej by povedali svoje tak sociálni pracovníci, ako široká paleta zdravotníkov pediatrov, pôrodníkov, psychológov či psychiatrov. Nájsť to najlepšie riešenie bude síce zložité, ale hľadať ho rozhodne treba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári