obžalovať z prijímania úplatku a iných nenáležitých výhod. Spolu s ním má byť obžalovaný aj právnik Ladislav P. a podnikateľ Viktor K.
Obhajca viceprimátora Milan Knop povedal, že k výsledku vyšetrovania sa vyjadrí neskôr, ukončenie vyšetrovania bolo podľa neho rýchle. "Nestihli sme podať podnet na zastavenie vyšetrovania. Žiadali sme aj o doplnenie dôkazov, z nepochopiteľných dôvodov toto nebolo akceptované," povedal Knop.
Hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič povedal, že viceprimátor, advokát a podnikateľ žiadali od štatutára firmy Kame Slovakia Group Maroša M. úplatok 18 miliónov korún. Polícia ich zadržala v marci minulého roka, kedy podľa vyšetrvoateľa preberali miliónový úplatok. Obvinení boli vo vyšetrovacej väzbe, dnes sú stíhaní na slobode. Hrozí im väzenie jeden až päť rokov.
Ažaltovič informoval, že páchatelia sľúbili Marošovi M. zabezpečiť dotáciu od štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 181 miliónov korún. Chceli za to desaťpercentú províziu - 18 miliónov. V tom čase fungoval Čuňo ako majiteľ realitnej kancelárie. Z týchto peňazí mala Kame pre košickú mestskú časť Furča postaviť nájomné byty.
Merjavý na dohodu pristúpil a podľa Ažaltoviča v novembri 2003 im vyplatil prvú polovicu úplatku 9 miliónov korún. Druhú polovicu im podnikateľ odmietol odovzdať. Podľa Ažaltoviča ho teda požiadali, aby do 13. februára 2004 zabezpečil aspoň milión korún. Štatutár Kame sa obrátil na políciu a spolupracoval s ňou ako agent.
Obhajoba viceprimátora tvrdí, že nešlo o úplatok a Merjavý mal viceprimátorovi vrátiť peniaze, ktoré mu dlhoval.
Právnik z fondu rozvoja bývania Imrich Hurinský odmieta podozrievania z toho, že by sa na fonde dal za nejakú "číslicu" vybaviť úver, ak nie sú splnené podmienky. "Systém, ktorý eviduje žiadosti, je chránený a nedá sa do neho bez ďalších dvoch cudzích zamestnancov správcovskej firmy vstúpiť. Evidencia prijatia žiadosti až po zánik zmluvy je na ŠFRB tak transparentná, že žiadny úplatok by nikomu nepomohol pri vybavovaní jeho žiadosti," povedal Hurinský.
Podľa neho má polícia v sumách zmätok, pretože mestská časť Dargovských hrdinov mala úver 70 miliónov a nenávratný príspevok asi 240-tisíc korún. "Žiadnych 180 miliónov. Ďalšia suma asi 75 miliónov bola z prostriedkov ministerstva výstavby a bola to nenávratná dotácia (vyčerpaných z tejto sumy bolo len okolo 18 miliónov - pozn. red.). Aj najslabšiemu počtárovi vyjde, že to nie je 180 miliónov," dodal.
Eugen Čuňo patril medzi vysokých funkcionárov SDKÚ a v tejto súvislosti sa objavili špekulácie, či časť peňazí nešla aj na financovanie strany. Ažaltovič na otázku, či kontrolovali aj stranícke pokladnice, odpovedal, že vyšetrovateľ sa zameral na objasnenie trestného činu prijímania úplatku.
Vyšetrovací spis má 19 zväzkov a takmer sedemtisíc listov. Vyšetrovateľ návrh bude teraz skúmať prokurátor. Ten sa s ním môže stotožniť a podá obžalobu na súd alebo môže celý prípad vrátiť na došetrenie a aj zastaviť.
(dro)
Autor: Praha/Ostrava (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári