Znie to možno zvláštne, ale migrénu môže vyvolať aj užívanie rôznych liekov na utlmenie bolestí.
Pritom je dokázané, že niektoré lieky pri chronickom konzumovaní alebo pri predávkovaní vyvolávajú bolesti hlavy, i keď by mali túto bolesť utlmiť. Zneužívanie analgetík môže byť spojené i s príznakmi poškodenia obličiek a pečene, aj pri bolesti hlavy je preto potrebné stanoviť diagnózu, čo ju vyvoláva. Nie vždy musí ísť o migrénu, aj keď sú sprievodné znaky podobné. Pri podobnom ´omyle´ hrozia vážne ťažkosti, vrátane ohrozenia života.
Bolesti hlavy môžu byť spôsobené aj zmenami vnútrolebečného tlaku alebo pri ochoreniach mozgu, či už nádorových alebo úrazoch. Trvalú intenzívnu bolesť hlavy dokáže vyvolať aj ochorenia mozgových obalov. Tieto stavy sa liečia inými prostriedkami. Veľmi dôležité preto je odstrániť príčinu bolesti, a to sa dá len konzultáciami a vyšetreniami u odborných lekárov.
Chybou tiež je, že ak ženy nechcú vynechať prácu a chcú predísť rečiam o tom, že hlava ich bolí preto, lebo sú hysterky, silou-mocou sa ťahajúce do zamestnania. A vtedy si lieky ´naordinujú´ samy. Neuvedomujú si, že nadmerné užívanie liekov zabraňuje ich účinku.
lia
Autor: Nepreháňajte to s liekmi!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári