V tehotenstve zvykne prísť pokoj
Štatistické údaje uvádzajú, že migréna sa u žien vyskytuje 2,5-krát častejšie ako u mužov. Ako ochorenie vplýva na ženu veľmi negatívne, pretože ju obmedzuje v bežných denných aktivitách a produktivite práce.
Niekedy sa prvé prejavy migrény objavia už u detí, a vtedy je pomer dievčat a chlapcov trpiacich bolesťami hlavy približne rovnaký. Iná je situácia u dospievajúcich dievčat a žien, kde sa misky váh v porovnaní s dospievajúcimi chlapcami a mužmi výrazne prikláňajú na ´ženskú´ stranu. Občas sú tieto bolesti zničujúce a ženy ich mávajú aj viackrát do mesiaca.
Je potvrdené, že pri migréne zohrávajú úlohu aj pohlavné hormóny. Niekedy sa preukážu u dievčat záchvaty migrény práve v začiatkoch menštruácie.
Prax tiež ukazuje, že niektoré dámy, ktoré užívajú hormonálnu koncepciu, akoby ňou odohnali aj bolesti hlavy, kým u druhých sa naopak ´lámanie´ až ´zvieranie obručou´ ešte stupňuje. Existujú i prípady, že ženy trpia aj tzv. perimenštruačnou migrénou - bolesťou hlavy, ktorá je zvlášť vyčerpávajúca a ťažko liečiteľná. Primárnym spúšťačom perimenštruačnej migrény je kolísanie hladiny hormónov.
Zvláštne je, že v tehotenstve, najmä v druhej a tretej etape, teda od štvrtého mesiaca hore, sa niekedy bolesti hlavy zmiernia, až celkom stratia. Po narodení bábätka sa u niektorých mám úplne stratia. Nie všetky majú ale to šťastie. Migréna najviac postihuje vekovú hranicu žien od 18 do 45. rokov. Po menopauze sa bolesti ale stratia. Dokonca sa udáva, že ak vznikne prvý záchvat u ženy po 50. roku veku, príčinu treba hľadať inde, nie v migréne.
lia
Autor: Nepreháňajte to s liekmi!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári