Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Čarokruhy

Viera v anjelov sa doteraz pokladala za príklad niečoho iracionálneho a nevedeckého, tvrdí Emil Páleš, ktorý prednáša angelológiuStredoveká náuka o

Viera v anjelov sa doteraz pokladala za príklad niečoho iracionálneho a nevedeckého, tvrdí Emil Páleš, ktorý prednáša angelológiu

Stredoveká náuka o anjeloch sa opäť vracia na univerzity

RNDr. Emil Páleš, CSc. (1966) vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu UK a neskôr pracoval na Jazykovednom ústave SAV. Patrí k nemnohým priekopníkom sofiológie, ktorá sa usiluje o syntézu exaktných vied, umenia a náboženstva.

Pán doktor, spoznala som vás kedysi ako mládenca, ktorý v kruhu okolo ohňa rozprával o tom, že nad nami sa klenie obloha plná duchovných bytostí, ktoré sú pravzormi všetkých krás a cností: im máme byť verní, ctiť si ich, učiť sa od nich a stať sa im podobnými. Vyzvali ste svet, aby sa pridal k vám a začal sa točiť opačným smerom než doteraz. Pripadá mi zázračné, že teraz prednášate na univerzitách a hovoríte pritom stále to isté, čo vtedy v lese pri ohni. V marci budete mať prednášku na viedenskej univerzite a v apríli ste pozvaný do Nórska na starobylú univerzitu v Trondheime. Ako ste to dokázali?

Skryť Vypnúť reklamu

- To, že ma niekam pozvú prednášať, ako aj mnoho mojich ďalších kolegov, by ešte nebolo nič výnimočné. Tak som v mojom prvom vedeckom období prednášal na rôznych miestach počítačovú lingvistiku. Zázrakom ale je, že teraz prednášam angelológiu náuku o anjeloch! Ešte pred troma rokmi by to bolo úplne nemysliteľné. Dôkaz anjelov? Každý odborník, ktorý nepozná moju prácu, sa tomu zasmeje. Buď si poťuká na čelo alebo Vám začne blahosklonne vysvetľovať ako naivnému laikovi, o čom je veda. Viera v anjelov sa doteraz pokladala práve za exemplárny príklad niečoho iracionálneho a nevedeckého.

Poslednýkrát v 13. storočí sa angelológia vyučovala na univerzitách s plnou vážnosťou. Tomáša Akvinského prezývali "doctor angelicus", pretože bol v tejto oblasti najväčšou autoritou. Po sedemsto rokoch som zrejme prvý angelológ novoveku.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď študujeme životopisy slávnych bádateľov, zdá sa, že veda má do veľkej miery aj črty náboženstva, ktorého kňazstvo sa neoblieka do sután, ale do bielych laboratórnych plášťov. Je takmer pravidlom, že veľké osobnosti s novými objavmi sprvu ´exkomunikujú´ z vedeckej obce, pretože sa prehrešia voči dogmám, ktorým sa verí zo zotrvačnosti. Je to aj Váš prípad?

- Áno, lebo na začiatku som stál celkom sám proti celému akademickému svetu. A to som v tom čase nemal v rukách ešte žiadne dôkazy, len vnútornú istotu založenú na určitých duchovných zážitkoch. Jedno pravdivé srdce však zaváži viac, než všetky vedecké autority sveta. S profesorom Mikuleckým sme teraz získali medzinárodnú cenu Zdenka Kleina za najlepšiu transdisciplinárnu prácu v roku 2004. A "otec chronobiológie" profesor Halberg z Minnesoty nedávno potvrdil, že ide o skutočný objav. Takže teraz som už aj doma prorokom, keď to povedali v Amerike.

Skryť Vypnúť reklamu

Zohrával pri vašom objave nejakú úlohu fakt, že Slovensko je katolícka krajina?

- Osobne som náboženskú výchovu nedostal. Tvorím však z národnej duše - nie je preto žiadna náhoda, že Slovensko nedalo svetu povedzme parný stroj, ako Angličania, ale objav práve takéhoto druhu. Kľúčový význam malo aj to, že som k problému nepristúpil len ako špecialista, ale s všestranným rozhľadom v prírodných a humanitných vedách. Ďalej umelecká výchova a to, že vďaka vnútornému, rozjímavému životu som si zachoval aj v tejto extrovertnej dobe nadzmyslové vnímanie vyšších svetov, ktoré chýbalo mojim kolegom, čo sú orientovaní jednostranne len na ľavú, racionálnu hemisféru mozgu.

Poďme však k obsahu. Dvasať rokov bádania ste zhrnuli v knihe ´Angelológia dejín. Synchronicita a periodicita v dejinách´, ktorá pred vianocami vyšla už v druhom, rozšírenom vydaní, tentokrát v češtine...

- Ide o to, že mnoho ľudí v dejinách malo a dodnes má určité psychické zážitky, ktoré sa chápali ako zjavenia vyšších bytostí. Z hľadiska vedy však nešlo o žiadnych anjelov, ale o činnosť podvedomia, hlbších vrstiev mozgu, ktoré si nevzdelaný človek personifikoval a vykladal nábožensky. A práve v tomto bode teraz veda musí zmeniť názor.

Ukázal som, že zakladatelia náboženstiev, myslitelia, umelci, veľkí štátnici mali rovnaké zjavenia a inšpirácie v rovnakom čase nezávisle od seba na rôznych miestach na Zemi. Takže to nebol len halucinačný produkt ich vlastného mozgu. Ľudia introspektívne pozorovali zjavenia na duchovnej oblohe, rovnako ako dnes astronómovia z rôznych hvezdární zaznamenajú prelet meteoru, kométu alebo výbuch supernovy a neskôr si navzájom môžu potvrdiť čas i obsah pozorovaného úkazu.

Zjavenia týchto bytostí sa navyše periodicky opakujú, každá má svoj vlastný rytmus a aj v tom sa podobajú na planéty, či hviezdy na nebi. Veľkí maliari sa po tisícročia (od doby kamennej) objavujú v rytme archanjela Gabriela; slávni lekári spolu s archanjelom Rafaelom; Anael inšpiruje básnikov a hudobných skladateľov; Michael skvelých filozofov; Zachariel matematiku a Orifiel dejepisectvo či astronómiu. Spolu s archanjelom Samaelom každých päťsto rokov Zem zaleje vlna nenávisti a násilia, v ktorej väčšina kultúr ľahne popolom. Je to ten padlý anjel, o ktorom hovorí biblická tradícia.

Poznanie o siedmich archanjeloch, ktorí sa cyklicky striedajú ako duchovia času a inšpirujú ľudstvo, pochádza pravdepodobne z babylonských chrámov (ak nie je ešte staršie) a pre stredovekých arabských a kresťanských učencov bolo ešte živou náukou. Ja som túto prastarú múdrosť znovuobjavil a potvrdil jej platnosť pomocou dôsledného štúdia kultúrnych vĺn v dejinách a presných nástrojov matematickej štatistiky.

Neskúmali ste len synchronicity a rytmy v dejinách, ale aj v evolúcii prírody a v ľudskom živote. Je medzi nimi nejaká súvislosť?

- Áno a stále znovu stojím v úžase nad tým, že vo všetkých týchto troch oblastiach sa prejavuje jednotná zákonitosť. V živote človeka ako jednotlivca, v dejinách ľudstva a v dejinách prírody sa striedajú ako tvorivé - inšpirujúce sily tie isté duchovné praobrazy, či anjeli v rovnakom poradí. Keď sa pred 600 miliónmi rokov stal regentom zemskej evolúcie Gabriel, vznikli lastúry a keď sa stal v baroku opäť duchom času, ľudia zatúžili stavať útulné vnútorné priestory s mušľovou a perlovou dekoráciou. Anael vo svojom geologickom období stvoril kvetiny, vtáctvo, motýle, pohlavnosť a všetko, čo hýri farbami, vonia a znie. V anaelských obdobiach v dejinách sa ľudia začnú zdobiť vtáčími perami, rozospievajú sa a píšu ľúbostnú poéziu, katedrály rozkvitnú rozetami a farebným sklom. V orifielských obdobiach zase celá psychofyzická konštitúcia človeka dostáva starecké črty a začína sa podobať na zvieratá v oligocéne, kedy všetkým narástli rohy, parohy a kly: myšlienkové smery aj štátne aparáty sa stávajú skostnatelé a absolutistické.

Predstavte si, že schránky druhohorných amonitov, aj gotické okná, prechádzali vo svojom vývoji postupnosťou rovnakých tvarových metamorfóz. Zjavuje sa v tom svet síl a zákonov, voči ktorým je novoveké ľudstvo slepé a nevidí v tom nič viac než chaos a náhodu. Ich poznanie mi však umožnilo vedieť vopred aj o neznámych kultúrach, ktoré ležali zasypané pod zemou. Napríklad objav pyramíd v juhoamerickom Carale, rovnako starých ako egyptské. Čo som pred ôsmimi rokmi predpovedal ako pravdepodobné, je teraz čerstvou archeologickou senzáciou.

Dostať vašu knihu v kníhkupectvách?

- Nie, dostanete ju len zásielkovo z vydavateľstva. Viac o ´Angelológii dejín´ nájdete na mojej internetovej stránke.

Archetypálny horoskop pre ľudí narodených od 21. februára do 20. marca

Ryby "pre les nevidia stromy"

Zima sa pomaly končí. Ľady a snehy sa začínajú rozpúšťať, stuhnutá zem sa uvoľňuje. Starým emblémom tohto znamenia je dvojica rýb, z ktorých každá pláva na opačnú stranu v kruhu. Krúživým pohybom tvoria vír, ktorý do seba vťahuje všetko, čo je na dosah. Ani jedna z rýb sa však nemôže dostať do stredu víru. V tušení hĺbky v strede neustále krúžia okolo seba.

Archetyp vyjadrený symbolom a prenesený do charakteristických ľudských vlastností ožíva vo zvýšenej miere vnímavosti pre okolie a extrémnej schopnosti vťahovať do seba jeho vplyvy. Človek sa mu nevdojak natoľko prispôsobuje, že sa v ňom on sám, jeho ja rozpúšťa a stráca. Svoje miesto vo svete pociťuje tak, ako by bolo všade a nikde. S tým súvisia vlastnosti ako obetavosť, oddanosť, citlivosť, jemnosť, altruizmus, mediálnosť, "šiesty zmysel", iracionálnosť, mysticizmus, niekedy aj sklony oddávať sa prostriedkom rozpúšťajúcim ja (drogy, sex, alkohol) - podliehanie náruživostiam, lenivosť, bojazlivosť, hanblivosť, fatalizmus, podvádzanie seba aj okolia... Ryby "pre les nevidia stromy", detail sa stráca ako málo dôležitý v tušení veľkého celku. Ryby z hlbín nevedomia vynášajú skryté poklady.

V systéme kozmického človeka predstavujú nohy od členkov k chodidlám a lymfu, ktorá prúdi v lymfatických cievach. Ich vodný živel má podobu nekonečného oceánu, rozpúšťajúceho sa snehu alebo hmly, v ktorej sa jasné obrysy rozplývajú.

Ľanové semienka nie sú iba pre vtáčiky

Poznám ľudí, ktorí si vďaka pravidelnej konzumácii ľanových semienok udržiavajú dobrú peristatiku čriev a tlčené so soľou ich stále majú na stole ako prichucovadlo. Ľanové semienko sa cenilo už pred tisícročiami, spomína sa v súvislosti s chlebom.

Obsahuje tuky Omega 3, ale aj unikátne ochranné substancie. Jeho súčasťou je aj protirakovinovo pôsobiaca kyselina alfa linolenová /LNA/, ale aj zvláštne vlákno zvané lignan. V tele sa lignan premieňa na zlúčeniny nazývané savčie lignany, ktoré sa javia ako veľmi účinné proti rakovine prsníka, hrubého čreva a prostaty. V laboratórnych testoch, pri ktorých sa používalo ľanové semienko, lignany zablokovali tvorenie nových nádorov, kým LNA spomalila rast už existujúcich nádorov. Táto kombinácia znížila výskyt nádorov u krýs až o polovicu. Ľanové semienko pomáha telu vyprodukovať až osemsto-krát viac týchto ochranných savčích lignanov, ako ich dokáže poskytnúť iný zdroj, napríklad fazuľa alebo otruby.

Aby ľanové semienka dokázal náš organizmus dobre zužitkovať, treba ich zomlieť alebo rozdrviť. Na to dobre poslúži trecia miska alebo elektrický kávomlynček. Ľanové semienko máva laxačné účinky, sú ľudia, ktorí si ním účinne pomáhajú proti zápche. Tri polievkové lyžice mletého semienka večer zalejeme vodou a ráno najlepšie na lačný žalúdok, vypijeme. Začať by sme však mali jednou lyžičkou semienka a pridávať ho do hotového jedla, napríklad do polievky.

Obsahuje antioxidanty a v uzavretej nádobe v chlade má pomerne dlhú životnosť.

Hlučná hudba zvyšuje krvný tlak, tichá, meditatívna ho skôr znižuje

Piesňou si dodajme guráž

Je všeobecne známe, že umenie vplýva na telesné, ale aj na duchovné funkcie človeka. Ak počúvame hlučnú, dráždivú hudbu, zvýši sa krvný tlak aj pulz, naopak pri tichej, meditatívnej hudbe je to naopak. Podobným mechanizmom pôsobí hudba aj na dychový rytmus, žalúdočnú sekréciu, či svalové napätie. V emocionálnej oblasti môže navodiť rôzne afekty: hnev, zlosť, strach, či úzkosť. Relaxačná hudba nám môže pomôcť aj pri zaspávaní. Ak je človek rozrušený, alebo v strese, dobre padne pustiť si svoje obľúbené CD-čko, ktoré navodí pocity pokoja už pri počutí prvých tónov.

Ak je človek za volantom alebo sa cíti unavený, je vhodné naladiť sa na svieže, povzbudzujúce, meniace sa rytmy. Ešte lepšie je spievať spolu s interprétom, hoci aj falošne. Ak človek nemá dostatok odvahy prejaviť sa na verejnosti, alebo hoci požiadať o niečo svojho šéfa, mal by si vybrať gurážnu, ráznu pieseň, prípadne vytvoriť si niečo vlastné a dodávať si ňou odvahu. Nemusí mať skvelé slová, ba ani melódiu, dôležité je, aby vystihovala pocity. Dá sa pospevovať tichúčko, alebo aj v duchu, vo vnútri. Osoží to vždy, keď je človeku ťažko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 2. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 4. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 5. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 7. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 8. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 711
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 5 151
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 831
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 423
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 525
 6. Cukrovkári a covid-19 2 624
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 529
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 370
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 249
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 093

Blogy SME

 1. Matej Lorko: Na ceste k povinnému očkovaniu
 2. Marián Bodnárik: Odkiaľ sa berie zlo?
 3. Jozo Peric: Thyssenkrupp: Nemecký strojársky gigant zlepšil hospodárenie a chce výrazne preraziť v oblasti vodíka
 4. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli
 5. Róbert Lešš: Tlačidlový telefón ? Hlavný hrdina vo filme Život Offline poriadne prekvapil
 6. Ivan Mlynár: MAROŠ ŽILINKA NIE JE CHYBOU MATRIXU, NAOPAK, JE JEHO SÚČASŤOU
 7. Peter Biščo: Ide Ficovi aj o obnovu staronovej hranice s Ruskom ?
 8. Jan Pražák: Výchova ke genderové nekorektnosti
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 824
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 809
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 385
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 4 771
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 4 233
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 083
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 657
 8. Pavel Macko: Vodka a cigary? 2 414
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Výpadky zamestnancov ohrozia dôležité služby.


48m
Starosta Ružinova Martin Chren.

Najhorší sú malí developeri, tvrdí Chren.


14 h
Peter Tkačenko

Vpádom na Ukrajinu by riskoval všetko.


21 h

Blogy SME

 1. Matej Lorko: Na ceste k povinnému očkovaniu
 2. Marián Bodnárik: Odkiaľ sa berie zlo?
 3. Jozo Peric: Thyssenkrupp: Nemecký strojársky gigant zlepšil hospodárenie a chce výrazne preraziť v oblasti vodíka
 4. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli
 5. Róbert Lešš: Tlačidlový telefón ? Hlavný hrdina vo filme Život Offline poriadne prekvapil
 6. Ivan Mlynár: MAROŠ ŽILINKA NIE JE CHYBOU MATRIXU, NAOPAK, JE JEHO SÚČASŤOU
 7. Peter Biščo: Ide Ficovi aj o obnovu staronovej hranice s Ruskom ?
 8. Jan Pražák: Výchova ke genderové nekorektnosti
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 824
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 809
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 385
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 4 771
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 4 233
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 083
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 657
 8. Pavel Macko: Vodka a cigary? 2 414
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu