Migréna sa nedá vyliečiť, lieky ju iba zmierňujú
"Ach, tá moja hlava. Veď mi ju roztrhne. To sa nedá vydržať." Takto alebo podobne znejú vety z úst žien, ktoré vedia, o čom hovoria. O migréne - bolestiach na zbláznenie, ktoré môžu s prestávkami trvať aj 3 dni. Migréna patrí k cievnym bolestiam hlavy a v literatúre sa udáva, že ňou trpí asi 20 percent žien a 6 percent mužov. Nezakladajú sa teda na pravde vtipy len o ženách, ktoré sa s obľubou vyhovárajú na migrénu...
"Prvý záchvat môže vzniknúť už v detstve, ale najčastejšie sa vyskytujú v tzv. produktívnom veku, teda približne od 18 do asi 45 rokov," hovorí neurologička MUDr. Dagmar Veselá, PhD. Na to, že ide skutočne o migrénu, upozorní záchvatová bolesť trvajúca niekoľko hodín. Často je spojená so zvracaním. "Bolí pritom zväčša len polovica hlavy v spánkovej alebo čelovej oblasti. Starí Egypťania ju označovali ako hemikrania, teda bolesť polovice hlavy. Ak ju mala mama, je viac ako pravdepodobné, že ňou bude trpieť i dcéra alebo vnučka. Nie je to dedičné ochorenie, ale dokázalo sa, že existuje genetická predispozícia pre migrénu."
V čase, keď má pacientka záchvat migrény, okrem toho, že zvracia, pre svetloplachosť a precitlivelosť na hluk vyhľadáva tmu a ticho. Dobre jej robí, ak si ľahne do zatemnenej miestnosti, dá si studený obklad na hlavu a ak sa podarí a zaspí, bolesť prejde. Toto je typický obraz tzv. bežnej migrény.
"Existuje ale aj ťažšia forma, ktorú označujeme ako migréna s aurou alebo klasická migréna" pokračovala D. Veselá v informáciach o ešte aj dnes existujúcej chorobe. Tento záchvat začína zhoršením videnia, iskrami pred očami, niekedy strpnutím ruky alebo prechodnou poruchou reči. Následne potom prichádza bolesť hlavy.
"Záchvat pozostáva prakticky z dvoch fáz. V prvej najprv dôjde k zúženiu ciev, pri ktorom, keďže istá časť mozgu je slabšie prekrvená, vznikajú spomínané zrakové alebo senzitívne poruchy. Po zúžení ciev nasleduje druhá fáza ich extrémne rozšírenie, keďže pozdĺž ciev sa nachádzajú nervové pletene trojklanného nervu, dochádza k vzniku pulzujúcej intenzívnej bolesti hlavy." Za vznik týchto stavov je zodpovedná nižšia hladina serotonínu a uvoľnenie neuropetidov v mozgu. I preto v liečbe migreny nastal veľký zvrat objavením triptanov. Triptany sú látky ovplyvňujúce selektívne serotonínový receptor. Do klinickej praxe sa zaviedli približne v roku 1989 a sú schopné prerušiť záchvat.
"Do éry triptanov sa na liečbu migrény použivali analgetiká a ergotamínové preparáty. Kto mal migrénu, môže potvrdiť, že ak liek nezobral na začiatku bolesti, záchvat sa už nedal prerušiť. Po podaní triptanov o polhodinu či hodinu bolesť hlavy ustupuje. Je to veľký úspech medicíny, pretože predtým pacienti boli počas záchvatu aj deň - dva práceneschopní," pokračovala D. Veselá v informáciach aj o zmene taktiky liečby. V minulosti sa aplikoval princíp "krok za krokom", čo znamenalo, že pacientka, ktorá trpela na migrénu, dostala najprv bežné analgetiká. Pokiaľ nezabrali, tak po druhom či treťom záchvate dostala silnejšie lieky, prípadne injekčnú liečbu a až potom prišli na rad triptany. Vyplývalo to z farmakoekonomiky.
"Kým pacient dostal ten správny liek, trvalo to dlho, aj niekoľko mesiacov. V súčasnosti sa na rýchlu diagnostiku a kvantifikovanie závažnosti záchvatu migrény používajú okrem iného aj dotazníky. Napríklad MIDAS skóre (Migraine Dissability Assesment), ktorým určíme do akej miery záchvat pacienta zneschopňuje v bežnom živote." Odpovedať v ňom má žena napríklad nato, či v deň, keď má záchvat, môže ísť do práce alebo či je v práci nesústredená,a tým i nevýkonná. Či je schopná urobiť bežné domáce práce alebo si musí ísť ľahnúť. Či sa môže venovať rodine a spoločenskému životu. Na základe odpovedí vie neurológ stanoviť I. až IV. stupeň závažnosti migrény. "Pokiaľ ide o migrénu tretieho stupňa, teda stredne ťažkú, alebo štvrtého, ťažkú, je to indikácia na podávanie triptanov."
Okrem tejto liečby akútneho záchvatu, dostáva pacientka niekedy preventívnu liečbu. To vtedy, ak je záchvatov viac ako 3 či 4 za mesiac. Pri nej sa dlhodobo podáva určitá látka a jej úlohou je ochrániť cievy pred prudkým zúžením a následným prudkým rozšírením. Liek sa berie približne pol roka.
"Migréna je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, ale vieme každému pacientovi pomôcť znížiť počet záchvatov a ich intenzitu, tým, že preňho nájdeme optimálnu kombináciu liekov. Migréna nie je priamo život ohrozujúce ochorenie, ale dokáže vyradiť z bežného života nielen pacienta, ale aj jeho blízkych " doplnila neurologička MUDr. Dagmar Veselá, PhD.
lia
Autor: FIKCIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári