Nedajme sa hneď hocikým a hocičím ´vytočiť´
Spomínali sme už, že ak sú v rodine genetické predpoklady, je viac ako pravdepodobné, že sa z matky prenesú na dcéru či syna a aj oni budú trpieť záchvatmi migrény. Možno im nejako pomôcť? Dá sa záchvatu predchádzať? Čo urobiť? Tu je niekoľko rád ako môže sám migrenik aktívne ovplyvniť priebeh svojho ochorenia:
1. Jednou z hlavných príčin je určite nadmerný stres. I keď je dnes ťažké sa mu v našom uponáhľanom svete vyhnúť, treba ho aspoň minimalizovať, čiže nedať sa niekým alebo niečím len tak vytočiť.
2. Niektorí pacienti sú citliví na zmenu počasia. I cestovanie či prekonanie vzdialenosti na palube lietadla môže vyvolať migrénový záchvat. V takýchto prípadoch sa používa epizodická preventívna liečba, čo znamená, že ak žena vie o ceste, ktorá ju v najbližších dňoch čaká, približne dva-tri dni pred ňou a tiež počas cesty berie špeciálne lieky.
3. Existujú ochorenia, ktoré zhoršujú migrénu. Je to trebárs vysoký tlak. Migréna vzniká tiež u pacientov so zvýšenou činnosť štítnej žľazy, pri hormonálnych zmenách a menštruácii. Treba sa preto poradiť s lekárom.
4. S väčším počtom záchvatov migrény musia rátať aj ženy, ktoré jedia viac čokolády, fajčia alebo pijú alkohol.
5. Dôležitá je pravidelnosť v stravovaní. Každý pozná situácie, že ak má veľa práce, nestihne sa ísť najesť a keď sa k tomu pridá i nervozita, je takmer isté, že podvečer príde záchvat migrény alebo migréne podobná silná cievna bolesť hlavy. Pozor tiež na rôzne diety.
6. Škodí aj veľa spánku rovnako ako jeho nedostatok. I to môže vyvolať záchvat.
Určite treba v prípade bolestí hlavy vyhľadať lekára. Existuje dokonca aj telefónna linka na pomoc migrenikovi, kde je k dispozíci lekár. Ten vie podľa opisu zhodnotiť, či je to skutočne migréna alebo nejaká iná bolesť a akú kombináciu liekov použiť. Môže sa totiž stať, že ak pacientka zoberie triptan na inú bolesť hlavy, nie migrénu, liek je neúčinný.
Bolesti hlavy môže spôsobiť aj veľa iných faktorov, nie vždy to musí byť migréna. Stačí zlá korekcia okuliarov, dlhé vysedávanie pri počítači, zvýšený vnútroočný tlak, zápaly nosových dutín, zápaly uší atď. Pritom toto sú len ochorenia týkajúce sa zmyslových orgánov.
Tlak v hlave môže spôsobiť aj porucha krčných stavcov. Vtedy sa bolesť prejavuje viac v záhlaví a vystreľuje do temena. Niekedy môže byť sprevádzaná i závratmi. Bolesť hlavy vzniká aj pri chudokrvnosti, pri vzostupe alebo poklese tlaku krvi, pretože oba sú sprevádzané poruchami prekŕvenia mozgu.
Nie je zlé ak sa žena aspoň raz týždenne nájde čas a vyberie sa na kalanetiku, aerobic alebo na nejaké iné cvičenie, lebo aj to pomôže k relaxácii a prekŕveniu organizmu. Prípadne zájde na prechádzku do prírody, ktorá takisto pomôže upokojiť nervovú sústavu.
Príčin, ktoré môžu vyvolať záchvat migrény, je veľa. Postupne sa každý pacient sám na sebe naučí, čoho sa vystríhať a čo dodržiavať, aby sa mal dobre.
lia
Autor: FIKCIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári