súpis nepotrebného majetku, ktorý sa k nim dostal po zrušení bývalých okresných úradov a ako dočasne prebytočný bol využívaný prostredníctvom uzavretých nájomných zmlúv, alebo zmlúv o výpožičke. Ako sme sa dozvedeli od prednostu KÚ Jána Dolného (SDKÚ), všetky "nechcené" pozemky alebo budovy ponúknu na predaj, pričom rovnaký osud postihne aj trvalo prebytočný nehnuteľný majetok, ktorý štátna správa prenajíma. Istý problém im však spôsobilo nové oceňovanie nehnuteľností podľa vyhlášky ministerstva spravodlivosti, vďaka ktorým musia so všetkými rozpracovanými projektmi na predaj rozpracovaných ešte bývalými OÚ podľa starej oceňovacej vyhlášky začať odznova. V zmysle zákona sa všetky hotové ponuky na predaj budú postupne zverejňovať aj na internetovej stránke KÚ - www.vs.sk/kuke.
"Máme záujem, aby sa o tom dozvedeli všetci občania. S vedúcou finančného odboru sme si povedali, že tento rok bude pre nás taký 'čiastiaci'. Všetok majetok sme dali ohodnotiť a v rámci ponukového konania ho postupne budeme predávať. Nechystáme sa ho prenajímať, lebo aj keď niekto má ten náš majetok v prenájme, z pochopiteľných dôvodov ho nezveľaďuje a nestará sa o to, lebo to nie je jeho. Podľa nás je omnoho lepšie všetko predať," konštatoval J. Dolný.
Košický krajský úrad prevzal od trinástich bývalých okresných úradov majetok v celkovej hodnote 600 miliónov Sk. Okrem administratívnych budov, v ktorých teraz sídlia úrady miestnej štátnej správy a špecializovanej štátnej správy, KÚ pripadli všetky budovy a bývalé škôlky, ktoré boli postavené zo štátnych peňazí. "Niekedy sme doslova nechápali, čo štátu ešte patrí. Reforma verejnej správy bola teda dobrá na to, aby sme zistili, čo všetko ten štát má, čo využíva a čo je prakticky nepoužiteľné... Ako kuriozitu vám môžem povedať, že v Košiciach máme futbalové ihrisko a v Spišskej Novej Vsi letisko. Musíme to začať 'čistiť', lebo nám kvôli plateniu dane z nehnuteľností vznikol vážny problém. Musíme nájsť užívateľov, usporiadať to a nájsť vlastníka, ktorý by sa o to postaral. Stále hovorím, že je síce dobré mať majetok, no zároveň sa musíme vedieť oňho aj dobre postarať. Lenže nás ten prebytočný majetok zaťažuje...," povedal nám prednosta KÚ Ján Dolný.
Ten si poťažkal, že v niektorých prípadoch im pripadol taký majetok, ktorý budú mať veľký problém predať a zrejme im zostane na "pamiatku". Napríklad v Poproči je to nedostavaná škôlka, ktorú obec nepotrebuje. KÚ "vlastní" aj cirkvené školy na Bernolákovej, v Krásnej alebo Michalovciach. "My ich síce cirkvi môžeme ponúknuť na odpredaj, lenže tá to ťažko bude môcť kúpiť. V tomto pomôže len zmena zákona."
Navyše, aj samostatný spôsob predaja je dosť komplikovaný. Štátna správa sa musí riadiť zákonom o majetku štátu, urobiť súdnoznalecké posudky, zverejniť to v médiách, z čoho jej vznikajú pomerne veľké náklady, na ktoré nemá vyčlenené finančné prostriedky. A až potom, ak sa nám nikto neprihlási, môžeme to ponúknuť samosprávnemu kraju alebo obciam. "Je to dosť veľká tortúra. Vo viacerých lokalitách stoja súkromné stavby na našich pozemkoch, čo sa tiež musí čoskoro vysporiadať. Dá sa to iba zákonným spôsobom, lebo nemôžeme predať pozemok pod budovou niekomu inému ako tomu, koho tá stavba je. Dohoda s vlastníkom a cena musí byť adekvátna tomu, čo stanovuje zákon."
Štát získa nejaké prostriedky z predajov tohto majetku do rozpočtu. Prednosta J. Dolný však nedokázal odhadnúť, ako ziskoví na tom budú daňoví poplatníci, keďže viaceré objekty a pozemky ležia v "nelukratívnych" oblastiach. Pripustil len to, že dokopy môže ísť o niekoľko desiatok miliónov Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári