výrazná a niet pochýb, že občania Slovenska ju uvítajú.
"Zásadná zmena je v tom, že sa menia poplatky za ojazdené alebo nové jednotlivo dovezené vozidlá. Doteraz to bolo rozčlenené od 2-tisíc do 50-tisíc Sk. Teraz bude jednoznačne stanovený poplatok vždy 2-tisíc Sk," hovorí riaditeľ Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Košiciach Ing. Ján Forgáč (na snímke).
Vysvetlil, že je však rozdiel pri schvaľovaní vozidiel dovezených z krajín Európskej únie alebo z tretích krajín. V prvom prípade je nutné predložiť certifikát COC (osvedčenie o zhode vozidla alebo certifikát konformity vozidla). Pokiaľ ide o dovoz z tretích krajín, musí žiadateľ doložiť doklad o nadobudnutí alebo faktúru a doklad o prepustení vozidla do voľného obehu. "My sme na úrade pripravili komplet nové žiadosti v zmysle nového zákona. Postupne spracúvame nové rozhodnutia, lepšie povedané ich pripravujeme. Predpokladáme, že budeme mať aj nával, lebo každý kto mohol, odkladal termín prihlásenia po prvom marci. Trošku máme aj problémy, pretože nám mešká vykonávacia vyhláška k tomuto zákonu," uviedol J. Forgáč. Pritom sa nový zákon v niektorých paragrafoch vyslovene odvoláva na znenie vyhlášky. Konkrétne v paragrafe 24 (vyradenie vozidla z premávky na pozemných komunikáciách) sa doslovne hovorí o tom, že podrobnosti o technickej nespôsobilosti vozidla na premávku na pozemných komunikáciách a postupe pri vyraďovaní vozidla z premávky dočasne alebo natrvalo, ustanoví všeobecne záväzný predpis. A ten zatiaľ na úradoch nemajú. Zaujímalo nás, ako budú v nutných prípadoch postupovať?
"Predpokladám, že tak, ako sa postupovalo doteraz. Budeme sa snažiť orientovať v rámci všeobecných predpisov, noriem a európskych noriem, na ktoré nás odkázali z ministerstva dopravy," hovorí J. Forgáč.
Chceli sme vedieť, ako má postupovať žiadateľ, ak si zakúpi auto napríklad v Nemecku. "Jednoznačne musí mať doklad o nadobudnutí. Tam kde auto kupuje, musí dostať COC od predajcu. Alebo pokiaľ ho dovezie sem, môže si ho vyžiadať od výhradného dovozcu. Žiadosť s predpísanými dokladmi u nás predloží. Na jej schválenie máme v správnom konaní 30 dní. S dokladmi od nás potom ide na dopravný inšpektorát PZ, kde auto prihlási do evidencie a dostane tabuľky s evidenčným číslom."
Dá sa povedať, že v prípade vozidiel vyrobených po roku 1996 vedia výhradní dovozcovia pre jednotlivé typy vozidiel vydať certifikát. Staršie autá vyrobené pred týmto rokom sa budú musieť podrobiť homologizačným skúškam, čo pre dovozcu bude znamenať ďalšie výdavky.
S prijatím nového zákona došlo aj k ďalšej zmene. Doteraz ak niekto stratil technický preukaz, na obvodnom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie mu vystavili duplikát. Odteraz budú môcť vystaviť nový doklad iba vozidlám, ktoré absolvovali na tomto úrade schvaľovací proces. V ostatných prípadoch sa občania budú musieť obrátiť na políciu.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári