ich považujú za vcelku účinný nástroj znižovania počtu neopodstatnených návštev u lekára, tí čo majú hlbšie do peňaženky, na nich nadávajú. Problémom však bývajú nielen poplatky samotné, ale aj pomerne časté zmeny týkajúce sa toho kto kedy a koľko platí. Napríklad najprv zdravotne ťažko postihnutí neplatili poplatky vôbec, potom cálovali v lekárni rovnako ako ostatní dvadsať korún, no a najnovšie siahajú iba po polovici tejto sumy...
Ľudia sú zmätení a zorientovať sa im niekedy nepomôžu, či už zámerne alebo z nevedomosti, ani zdravotníci. Zoberme si tento príklad. Poplatok za návštevu v akejkoľvek ambulancii v nemocnici je počas dennej služby dvadsať korún, pričom pacient platí na každom jednom pracovisku, kde ho v súvislosti s jeho zdravotným problémom vyšetria alebo ošetria. Inak je tomu ale v prípade pohotovosti, za návštevu ktorej sa od januára platí už šesťdesiat korún. Pokiaľ v ústavnej pohotovostnej službe v nemocnici navštívi poistenec viacerých lekárov, platiť by mal iba raz. Návšteva ostatných sa totiž považuje za konziliárne vyšetrenia. Avšak niektorí zdravotníci spokojne pýtajú od pacienta ďalších šesťdesiat korún, pričom pri vážnejšom probléme môže takto návšteva pohotovosti presiahnuť i dve stovky. Ako sa proti tomu brániť?
Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo pacientov, ktorí sa dostanú do takejto situácie, aby viac ako jeden poplatok neplatili. Ak by na tom ale lekár trval, majú si vypýtať doklad o zaplatení a zaslať ho spolu so svojou sťažnosťou na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten vybavuje aj takéto podnety a práve on môže zdravotníkov za ich protizákonný postup sankcionovať. Obdobným prípadom je situácia, ak si od vás vypýta lekár poplatok za vypísanie receptu. Pokiaľ vás zároveň neošetril, platiť nemusíte!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári