chorobe podľahli. Takýto prípad by sa teoreticky mohol udiať aj na Slovensku, pretože vyšetrenia na besnotu sa u darcov orgánov, podobne ako v iných krajinách, bežne nerobia. Ochorenie možno detekovať iba na základe príznakov a definitívne ho potvrdí iba histologické vyšetrenie mozgu.
"Výskyt besnoty je u nás, na rozdiel od niektorých ázijských štátov, veľmi zriedkavý. Prípady ochorenia sa v rozvinutých krajinách dajú spočítať na prstoch jednej ruky a pravdepodobnosť, že sa takto nakazí príjemca transplantovaného orgánu, je naozaj zanedbateľná. Ale vylúčiť to celkom nemožno," hovorí MUDr. Ľuboslav Beňa z Transplantačného oddelenia FN. L. Pasteura v Košiciach.
Človek, ktorý ide na transplantáciu, musí podľa neho rátať s tým, že podstupuje isté riziko. Je spojené so samotnou operáciou, ale predovšetkým s imunosupresívnou liečbou po transplantácii. Infekčné komplikácie prenesené orgánom sú vďaka detailnému vyšetreniu darcu mimoriadne zriedkavé.
"Každý darca orgánov musí byť sérologicky vyšetrený na prítomnosť protilátok proti vírusu HIV, hepatitíde B a C, ďalej na syfilis a herpetické vírusy. Rovnako tak je detailne vyšetrený na prítomnosť eventuálnej bakteriálnej infekcie alebo nádorového ochorenia. Výsledky máme k dispozícii v priebehu veľmi krátkeho času a na ich základe sa rozhodujeme, čo ďalej. Infekčný zápal pečene a infekcia vírusom HIV sú absolútnou kontraindikáciu. Ak by sa zistili u potenciálneho darcu, orgány by sa v takomto prípade netransplantovali. Iné je to v prípade menej závažných infekcií, v takom prípade je po transplantácii realizovaná adekvátna liečba príjemcu. Pozitivita na herpetické vírusy je pomerne častá, zatiaľ čo so syfilisom sme sa u nás ešte nestretli," vysvetľuje lekár.
medzititul:
Pri príznakoch besnoty alebo kontakte s podozrivým zvieraťom by sa odber orgánov nerobil
Žiaľ, besnota sa nedá sérologicky dokázať. Takýto skríning u potenciálnych darcov orgánov sa nerobí nikde vo svete, pretože sa ochorenie nedá zistiť jednoducho vyšetrením krvi. Pacienta možno považovať za rizikového z pohľadu možnej nákazy iba pokiaľ javí príznaky ochorenia, alebo ak udal, že bol uhryznutý podozrivým zvieraťom.
Spomínaná darkyňa bola nejaký čas pre smrťou v Indii, ale nejavila žiadne príznaky besnoty, ktorej inkubačná doba je dva týždne až pol roka. Podobný prípad sa u nás ešte nestal, ale obdobný problém už riešili v minulosti v USA. Zaujímavé je, že besnota sa obyčajne prenáša slinami alebo krvou, no transplantovaný orgán je dôkladným preplachom špeciálnym roztokom úplne zbavený krvi. Vírus besnoty je však neurotropný - postihuje nervy - a na príjemcov orgánov sa preto s najväčšou pravdepodobnosťou preniesol týmto spôsobom.
"V prípade, že by bol pacient alebo jeho rodina udávali kontakt s podozrivým zvieraťom, k odberu orgánov by určite nedošlo. Pokiaľ by sa to zistilo následne, bolo by možné pomôcť príjemcovi podaním hyperimúnneho séra," poznamenáva Ľ. Beňa.
Príčinou smrti mladej Nemky bolo zastavenie srdca v dôsledku predávkovania drogami. Nedokrvenie mozgu viedlo k mozgovej smrti, ktorá je podmienkou pre odber orgánov. Žena si drogy nepichala, predávkovala sa kokaínom a extázou. Takýto prípad smrť po užití extázy, kedy sa stal dotyčný darcom orgánov - zaznamenali aj v Košiciach. Za rizikových darcov sa totiž považujú iba narkomani užívajúci drogy vnútrožilovo, takouto cestou totiž môže dôjsť k prenosu infekcie. Preto lekári potenciálnym darcom kontrolujú končatiny, či na nich nenájdu stopy po vpichoch.
Rizikovým je aj pacient žijúci homosexuálnym, bisexuálnym alebo promiskuitným spôsobom života a tiež človek s tetovaním. Môže byť totiž nakazený HIV alebo hepatitídou, pričom existuje takzvané diagnostické okno, kedy nie je možno chorobu detekovať vyšetrením, pretože sa ešte nestihli v krvi vytvoriť protilátky.
"Za týchto okolností by sme od potenciálnych darcov orgány na transplantáciu neodoberali. No s podobným prípadom sme sa ešte nestretli. Samotné drogy však nie sú kontraindikáciou, aspoň nie smrť po predávkovaní extázou," dodáva Ľuboslav Beňa, podľa ktorého sa pochopiteľne za účelom transplantácie neodoberajú ani infekciou postihnuté orgány. Napríklad pľúca pri zápale dýchacích alebo oblička pri zápale močových ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári