Korzár logo Korzár Košice

Hutnícka priemyslovka cíti krivdu zo strany samosprávneho kraja

Košice - Keď v polovici minulého roka vypísal Košický samosprávny kraj (KSK) výberové konanie na riaditeľov Združenej strednej školy, ktorú tvorí

Stredná priemyselná škola hutnícka a osemročné gymnázium na Alejovej, bol prekvapený aj riaditeľ SPŠ hutníckej Ing. Ladislav Makó. Následne sa začalo hovoriť o sťahovaní školy do Šace, teda do priestorov po španielskom bilingválnom gymnáziu. To sa sťahuje do budovy bývalej ZŠ Park mládeže a vízia bola taká, že SOU hutnícke v Šaci by mohlo s hutníckou priemyslovkou v jednej budove fungovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Úradníci chceli rozhodovať od stola v náš neprospech. My sme sa nikdy sťahovať nechceli a verím, že už ani nebudeme. Aspoň nám to tak prisľúbili na odbore školstva KSK," hovorí riaditeľ Makó.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci KSK sa ešte budú reštrukturalizáciou školstva zaoberať a teoreticky by ešte mohli zamiešať karty aj v tomto prípade. Riaditeľ hutníckej priemyslovky si sťahovanie nepripúšťa, naopak, cíti krivdu. "Jednoznačne nás poškodili, reči o sťahovaní narobili škole šarapatu. Celá koncepcia školstva nebola dobrá, pretože technická škola by do Šace ísť nemala. Žiaci by tam určite nechceli a ja som presvedčený, že materiálne vybavenie učilišťa by bolo pre nás len slabou náplasťou. Dokonca by bolo nevyhovujúce. Ak si to spočítam, ekonomicky by bolo pre všetkých sťahovanie nevýhodné. Teraz však mávame denne niekoľko telefonátov od rodičov budúcich prvákov," vysvetľuje riaditeľ a dodáva, že práve tie nie sú príliš príjemné. "To veru nie, aj by deti na našu školu zapísali, nevedia však, či ostávame v pôvodných priestoroch. Neustále im opakujeme, že áno. KSK sa v tomto prípade seklo. Najprv totiž treba veci analyzovať, posúdiť skupinou nezávislých odborníkov a nie o tak citlivých záležitostiach rokovať. Poškodili nám povesť školy. Čo mám rodičom povedať? Je neseriózne, ak sa zmení sídlo školy a deti, ktoré začali štúdium u nás, musia prejsť na iné miesto. Veď výhrady sú aj, čo sa týka novej formy maturitnej skúšky. Tam sa tiež nepáči študentom, ktorí ju majú absolvovať, že o novom systéme neboli informovaní v čase nástupu na školu. Zdá sa mi teda, že KSK pod vedením bývalého vedúceho odboru školstva Leca nepracoval koncepčne, teraz sa situácia zlepšila."

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Ing. Makó bol dokonca ochotný urobiť v prípade sťahovania radikálny krok. "Ja hrobárom tejto školy nebudem. Ak to niekto chce, tak len bezo mňa. Bol som pripravený okamžite odstúpiť."

Škola teda nateraz ostáva v pôvodných priestoroch. Aj napriek nelichotivej situácii v školstve sa s finančnými problémami neborí. Kým iné školy nemajú na energie, hutnícka priemyslovka dlhy nemá. "To veru nie a už niekoľko rokov. Sme síce na minime normatívu, ale vychádzame s tým, čo dostaneme. Možno by sa iné školy mali zamyslieť, kam idú peniaze. A nielen ony, existuje tu rozsiahla byrokracia a na školstve parazituje nemálo všelijakých spoločností."

Na škole si pochvaľujú aj dobrú spoluprácu so spoločnosťou U. S. Steel Košice. "Oni sami sa zúčastňujú na tvorbe učebných osnov, ktoré upravujeme podľa potrieb fabriky. Na oplátku majú všetci naši študenti s prospechom nie horším ako veľmi dobre, zaručenú prácu v železiarňach. Berú ich bez konkurzu. Na škole máme dve sekcie. Hutnícku, ktorá sa zaoberá tradičnými hutníckymi odbormi v závislosti od požiadaviek U. S. Steel a polytechnickú. Tá vytvára priestor pre univerzálny technický profil absolventa."

SkryťVypnúť reklamu

Vedúca odboru školstva KSK Ing. Mária Kokardová si nemyslí, že by samosprávny kraj škole uškodil. "Zmenila sa situácia, momentálne sa škola sťahovať nemá. Je iný zámer, pokiaľ si myslí riaditeľ, že meno školy bolo poškodené, môžem povedať len, že možno. Avšak počet žiakov na školách klesá a tieto prijímačky budú veľmi rozhodujúce. Akási hodina pravdy. Proste od pôvodného zámeru sťahovania školy sa nateraz upustilo. Myslím si však, že ak má niekto o túto školu záujem, je to jeho srdcová záležitosť a nič ho neovplyvní," uviedla Ing. Kokardová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia
  2. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  3. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať
  4. Budvar stavia na tradícii a darí sa mu lepšie ako kedykoľvek
  5. Signature vône podľa osobnosti
  6. Prečo milionári nevypínajú ani na vrchole?
  7. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  8. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  1. Signature vône podľa osobnosti
  2. Budvar stavia na tradícii a darí sa mu lepšie ako kedykoľvek
  3. Prečo milionári nevypínajú ani na vrchole?
  4. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  5. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  6. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  7. V Malackách vybudovali čajové impérium
  8. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  1. Prekvapenie na čele. Sem budú Slováci cestovať v roku 2026 12 886
  2. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 11 234
  3. Slováci vytvorili mlieko, ktoré nemá obdobu v celej Európe 9 801
  4. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“ 5 717
  5. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom 4 468
  6. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom 4 305
  7. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 4 255
  8. Cestovateľský hit desaťročí leží v Ázii – s 55% zľavou 3 695
  1. Elena Antalová: Slobodný vysielač o Ježišovom skorom príchode
  2. Irena Šimuneková: Furmanské preteky Topolecká
  3. Zuzana Kučminová: Modriny na duši: Keď sa zatvoria jedny dvere...
  4. Ivan Čáni: Matúškov ďalší gól do vlastnej siete.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky LIII.
  6. Jaroslav Furman: Dotácie na medvede v Turci
  7. Lukáš Čelinák: Smerácka facka domácnostiam a podnikateľom: Konsolidačný balíček 2026
  8. Radko Mačuha: Takto sa to robí, do Šimečkovej matere.
  1. Radko Mačuha: Nepríjemná správa pre Fica a Uhríka. 41 719
  2. Martin Sukupčák: Otvorený list ministrovi Blanárovi 22 520
  3. Vladimír Zervan: Ficov úpadok 11 065
  4. Ivan Mlynár: Pán Peter Tkačenko, na samozvaného šerifa sa hráte vy a nie Štefan Hamran. 8 623
  5. Elena Antalová: Zvyšok života si nepokazím 8 549
  6. Monika Albertiová: Facka Ficovi. Slovensko sa prebúdza! 7 787
  7. Radko Mačuha: Rusko má všetky predpoklady na dobytie Ukrajiny. 7 284
  8. Ivan Mlynár: Čurillovci sú v domácom väzení, pretože Ficovi a Šutaj Eštokovi nejde matematika. 7 246
  1. Radko Mačuha: Takto sa to robí, do Šimečkovej matere.
  2. Věra Tepličková: Malí živnostníci = veľkí daromníci
  3. Věra Tepličková: Ajejeje, niečo sa dejejeje
  4. Dušan Koniar: Svet podľa Fica: velebiť Dubčeka a konať ako Biľak
  5. Tupou Ceruzou: Konsolidácia
  6. Marcel Rebro: Fuminori Tsuchiko odkazuje: Arigato! Za 24 hodín máme financie na 5000 porcií
  7. Marian Nanias: Nový jadrový energoblok pre Slovensko?
  8. Radko Mačuha: Osobná skúsenosť s Róbertom Ficom.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu