najdôležitejšou úlohou je informovať o veciach týkajúcich sa bezprostredne života v obci. Sú to rôzne oznamy pre občanov zo strany samospráv, informácie o opravách energetických rozvodov, respektíve obmedzenia dodávky elektrického prúdu v konkrétnych lokalitách, o konaní schôdzí a verejných zhromaždení. Oznamy o kultúrnych a športových podujatiach, prípadne ponuky niektorých tovarov v rámci akciových ambulantných a iných predajov. Bezpečnostné oznamy, napríklad pohyb túlavých psov alebo pochybných ľudí. Poskytuje tiež rôzne spoločenské správy a oznamy pre cielené skupiny občanov, ako sú kluby dôchodcov, rodičov, jubilantov, smútočné oznamy atď.
Oslovili sme niekoľkých starostov košických mestských častí (MČ), aby nám ozrejmili nielen programovú štruktúru, ale aj čo prevádzka týchto zariadení obnáša.
MČ Barca: Majú rozhlas so 120 reproduktormi, ktoré sú takmer na všetkých miestnych komunikáciách.
Vysielajú rôzne, podľa potreby. Pravidelné relácie nemajú zatiaľ zavedené. "Vysielanie zabezpečuje určená pracovníčka miestneho úradu podľa konkrétnej situácie," informoval nás starosta František Krištof. V tejto MČ konkrétne náklady na rozhlas osobitne nesledujú. Ročne však vymenia okolo 10 reproduktorov.
MČ Šaca: Ďalšia veľká MČ. Tu majú 76 reproduktorov a dva rozhlasy. Jeden je na Ludvikovom dvore, kde sú 4 reproduktory. Taktiež vysielajú len podľa potreby a zvyčajne až po 14. hodine. Vysielanie zabezpečuje určená pracovníčka z oddelenia kultúry. "Ročne nás prevádzka stojí okolo 40-tisíc korún. V minulom roku to však bolo omnoho viac, kvôli nečakanej prírodnej udalosti. Guľový blesk nám zničil 20 ampliónov, ktoré sme museli nahradiť," povedal nám starosta Rudolf Reštei.
MČ Myslava: Majú 77 reproduktorov a jeden rozhlas. Podľa slov starostu Michala Müllera (na snímke), ak je potrebné, vysielajú aj dvakrát denne a tiež nemajú vyčleneného špeciálneho pracovníka na vysielanie. "Ročne nás stojí údržba okolo 10-tisíc korún," dodal.
Košická Nová Ves: Presný počet reproduktorov nemajú, ale pokrytých je 95 percent územia. Vysielajú podľa potreby, ale až po 16. hodine a celoročná údržba ich stojí okolo 10-tisíc korún.
MČ Kavečany: Tu funguje 45 reproduktorov. Hlásenie vykonáva pracovníčka, ktorá to má v pracovnej náplni. Obsah pripravuje zodpovedný pracovník alebo starosta. Ročne ich údržba stojí 13-tisíc korún.
MČ Šebastovce: Majú 20 rozhlasových reproduktorov a jeden vysielač. "Vysiela podľa potreby buď pracovníčka miestneho úradu alebo ja. Vysielame zvyčajne až po 15.30 hod. a ročne na údržbu máme okolo 5-tisíc korún," informovala nás starostka Monika Puzderová.
MČ Vyšné Opátske a MČ Poľov: V týchto MČ vysielajú správy pomocou bezdrôtového obecného rozhlasu. To znamená, že majú jeden vysielač a prijímače sú priamo v domácnostiach. Vo V. Opátskom vlastní prijímač 200 domácností a v Poľove má prijímač každý dom. Aj v týchto obciach sa o vysielanie starajú miestni úradníci alebo samotní starostovia.
MČ Košice-Krásna nad Hornádom: Majú 125 reproduktorov. Relácie vysielajú v priebehu týždňa. A to tiež aktuálne informácie a v nedeľu reláciu Hráme jubilantom. Informačné správy vysielajú pracovníci úradu, v nedeľu vysiela jubilantom pracovníčka, ktorá má uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta. Ročná prevádzka rozhlasu ich v minulom roku stála okolo 45-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári