PRANOSTIKA
Začína marec a asi presne v duchu varovných pranostík.
Deduškovia o marci vedeli svoje a odkázali nám napríklad tieto múdrosti: Marcové slnko má krátke ruky a dlhý kabát, alebo: Marcové slnko od nôh chladí. Už minulé generácie si všimli to, čo vieme z pranostík, že totiž marec vie snehy rozpúšťať, ale i vyrábať, že síce dovolí začať jarné práce, ale v dôkladnom dlhom teplom kabáte a kožušinkovej čiapke, že koťuha marec chytá ľudí mrazom za palec. To všetko preto, lebo, ako znie stará skúsenosť: Zima často do marca hlavu strká a často ho úplne priľahne.
Nie div, že tento mesiac začína neraz obávaným obdobím s názvom marcová zima. V starých kalendároch mávala 1.3. meniny Eudoxia a o tej pranostika klebetí: Svätá Eudoxia psa až po uši snehom zaveje. Povážlivejšou prognózou je dávne tvrdenie - Aký je 1.marec, taká bude celá jar.
Aj tieto zimomriavkové výhľady však majú prívetivejšie alternatívy. Tretí mesiac v roku sa tak ako iné delí na viacero pranostických období. Po obávanej prvej vlne marcovej zimy sa v nejednom roku pritrafí, že ľudí zasiahne studená lavína, populárna gregorská zima. Staré záznamy vravia, že okolo roku 1477 napadlo v Prahe 12.3. toľko snehu, že bol koňom až pod sedlo. Lenže zároveň platí aj slávna gregorská pranostika: Na svätého Gregora letí bocian od mora, žaba hubu otvára, ľady plávajú do mora a mrcha sedliak, čo o Gregore neorie. Šľahačkou na marcovej torte však bývajú nádherné prvé jarné dni, keď sa občas zadarí a prichádza slávna jozefská alebo mariánska jar. Vraví sa, že ak svätý Jozef (19.3.) kývne hlavou, ľady musia začať s plavbou do mora, či sa im chce alebo nie. Veľký marcový mariánsky sviatok, zvestovanie Panny Márie, ktorý pripadá na 25.3., býva však častejším termínom prvej skutočnej jari, pretože naši predkovia nám odkazujú: Na deň Zvestovania Panny Márie jar zimu premohla. Ďalšia pranostika ubezpečuje: Až pod ochranou závoja Panny Márie každá lúka ožije. Veľmi pôvabná je aj dávna mariánska sadárska múdrosť: Na svätého Mateja sa stromy prebúdzajú zo zimného sna - ale až Panna Mária im udeľuje požehnanie. Zrejme na tom bude veľa pravdy, pretože stredoeurópske pranostiky Panne Márii prisudzujú doslova zázračné jarné schopnosti: ubezpečujú, že Madona vypúšťa zo zástery lastovičky či štartuje siatie. Pre nás, milovníkov svetla, je však azda najvýznamnejšou pravdivá pranostika o dĺžke marcového dňa, ktorá hovorí: Panna Mária sfúkne sviečku a zažne ju až svätý Michal (29.9.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári