Vidiecke školy musia bojovať viac
Rada by som reagovala na článok uverejnený v Spišskom denníku Korzár 19. februára pod názvom Deti z vidieka dávajú prednosť mestským školám.
Vyrastala som na dedine, kde som chodila aj do školy. Už vtedy vidiecke školy v istých smeroch "zaostávali" za tými mestskými, myslím tým zaostávanie v oblasti väčších možnosti a lepšieho vybavenia škôl, ale na školské časy som nikdy nespomínala zle. Myslím si, že i napriek takýmto hendikepom dokázali vidiecke školy pripraviť a vychovať mládež na rovnakej, ak nie vyššej úrovni, ako školy mestské, ktoré však samozrejme nechcem týmto napádať.
Dnes chodia do vidieckej školy aj moje dve deti. Učia sa rovnaké predmety, ako deti v mestskej škole, taktiež tu nechýbajú počítače a výučba cudzích jazykov. Teda všetko, ako v meste. Natíska sa mi tu však jedno veľmi pekné príslovie, za málo peňazí veľa muziky. Vidiecke školy, i keď boli a aj budú istým spôsobom "odstrkovné" na okraj záujmu, dokázali a verím, že aj dokážu byť rovnocennou konkurenciou mestským školám.
Všetky školy bez rozdielu sa podieľajú na výchove a vzdelávaní mladých ľudí, no konečný efekt, v podobe kvality školskej prípravy, je súčtom viacerých vecí, ako aj prístupu samotných žiakov, teda ochoty vzdelávať sa a vychovávať. Vidiecke školy však podľa môjho názoru musia vynaložiť dvakrát viac úsilia, práve kvôli spomínaným hendikepom, aby dokázali svoju konkurencie schopnosť na vzdelávacom poli.
čitateľka Jana
Školáci majú po 40 rokoch konečne telocvičňu
Vlani absolvovala škola v Nižnom Žipove rozsiahlu rekonštrukciu - strechou počnúc, cez výmenu izolácie, vymaľovanie všetkých tried a chodieb, výmenu podláh až po sociálne zariadenia, ktoré tunajším deťom môžu závidieť aj mnohé hotely. Hádam najväčším darom však pre ne bola nová telocvičňa. Od vzniku školy v roku 1961 totiž takúto „vymoženosť" nepoznali.
Telesnú výchovu tu vyučovali počas zimy v improvizovaných priestoroch na školskej chodbe, v lete sa pohybové aktivity školákov presúvali na školské ihrisko alebo do nádherného prostredia žipovského rybníka. Tomuto fenoménu sa prispôsobili dokonca aj učebné osnovy - telesná výchova sa tu oficiálne vyučovala ako v ZŠ bez telocvične s upravenými učebnými osnovami a časovo - tematickými plánmi. Nápad odstrániť tento desaťročia trvajúci hendikep dostala riaditeľka školy v minulom školskom roku, keď si uvedomila, že nová telocvičňa by sa mohla po vhodnej úprave umiestniť do starej kotolne. Myšlienka sa zapáčila aj vedeniu obce, od toho nebolo ďaleko k vypracovaniu projektu a následne prišla aj finančná injekcia.
Dnes je telocvičňa - po viac ako 40 rokoch (!!!) realitou. Žipovskí školáci si môžu zacvičiť na plávajúcej podlahe a priestory používajú aj v mimoškolskej činnosti. Keďže na tunajšej škole je tradičným športom stolný tenis( najmä po víťazstve tunajších dievčat v okresnom kole a ich postupe na krajské), deti majú dobrý vzor, v čom sa môžu zdokonaľovať. Práve telocvičňa je miestom, kde môžu svoje hobby rozvíjať naplno...
Michal Hospodár, Nižný Žipov
Študenti nemusia kvôli vyššiemu vzdelaniu cestovať za „hranice" Zemplína
V duchu príslovia „Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť" sa niesli dni otvorených dverí na pobočke Podnikovohospodárskej fakulty EU, ktoré sa konali v Michalovciach v dňoch pred pár dňami. Príležitosť na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých už desať rokov úspešne získavajú vedomosti budúci ekonómovia z nášho regiónu, využilo množstvo ľudí.
Zaujímalo ich materiálno-technické vybavenie posluchární, počítačových učební, auly a ostatné priestory školy. Záujemcovia zo vzdialenejších miest sa zaujímali aj o ubytovanie na internáte, ktorý je vybavený počítačovou sieťou, napojenou na internet. Veľké množstvo otázok ohľadom vypisovania a podávania prihlášky na vysokú školu potvrdilo správnosť načasovania tejto akcie. Pracovníci pobočky boli pripravení trpezlivo odpovedať na každú otázku a ochotne sprevádzali skupinky zvedavých stredoškolákov po všetkých priestoroch školy.
Na tvárach nádejných študentov ekonómie sa zračila spokojnosť s tým, že u nás našli podmienky na štúdium, porovnateľné s ktoroukoľvek vysokou školou na Slovensku. Ich rodičia ocenili skutočnosť, že v Michalovciach je možné získať tak inžiniersky ako aj bakalársky titul v akreditovaných odboroch formou denného aj diaľkového štúdia a že svoje ratolesti nemusia posielať za vzdelaním do Bratislavy, Košíc, či iných vzdialených miest s oveľa vyššími finančnými nárokmi.
Pozitívny ohlas medzi návštevníkmi mali prípravné kurzy na prijímacie konanie. Tie majú na michalovskej pobočke už svoju tradíciu - 5. marca 2005 začne predposledný tohtoročný kurz, ktorý sa bude realizovať počas sobôt a potrvá do 16. apríla.
B. Ščekalová, Pobočka EU PHF v Michalovciach
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári