je správne, aby majitelia po svojom psovi "hovienka" odstránili. To je fakt, lenže poslanci MZ KVP išli vo svojich právomociach ďalej, ako im to ukladá zákon a ešte v roku 2002 prijali všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým upravovali niektoré podmienky držania psov. V ňom sa okrem iného hovorí, že priestupku sa dopustí ten, kto psa vedie a bezprostredne po znečistení verejného priestranstva výkalmi tieto neodstráni. Za uvedený priestupok je možné uložiť pokutu do 500 korún. Proti tomuto protestovala okresná prokuratúra, ktorá v písomnej forme svoje odôvodnenie predložila na poslednom rokovaní zastupiteľstva. V odôvodnení je vysvetlené, že pri výkone štátnej správy obec môže vydávať VZN, ak je na to splnomocnená zákonom. Normotvornú právomoc však obec nemôže uplatňovať v neobmedzenej miere na úpravu všetkých spoločenských vzťahov existujúcich v územnom obvode samosprávy. Prijaté VZN musia byť v súlade s ústavou a nemôžu obmedziť základné práva a slobody nad rámec zákonov. A to sa stalo v tomto prípade.
Zákon jednoznačne určuje, že priestupku sa dopustí držiteľ psa, ak neprihlási psa do evidencie, umožní, aby psa viedla osoba, ktorá nespĺňa podmienky dané zákonom. Neohlási, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi. Neoznámi zničenie, odcudzenie alebo stratu známky. Neohlási svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol. Nezabránil tomu, aby pes útočil, alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá. Len za tieto priestupky môže dostať držiteľ psa pokutu od obce do výšky 5-tisíc korún.
Pokutu do výšky 500 korún môže dostať, len ak evidenčnou známkou nepreukáže totožnosť psa a nerešpektuje zákaz vstupu so psom alebo zákaz voľného pohybu psa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári