Od slávneho socialistického superlatívu: dobrý,
lepší, najlepší, sovietsky, nás nedelia ani dve desaťročia. Skôr narodeným sa dodnes hnusia všetky prejavy servilnosti, ktorými sme pred pár rokmi povinne ale i vo vlezdozadkistickej nadpráci, zahrnovali krajinu na východe.
Časy sa zmenili. Mnohým dnes útočí na nervy zdanlivá recidíva. S tým rozdielom, že namiesto sovietsky treba dosadiť slovo americký. Roky za železnou oponou spôsobili, že Ameriku mnohí začali objavovať iba nedávno. V syndróme očareného dieťaťa spočíva aj nekritický obdiv a snaha po napodobňovaní. Mnohých nás nadnáša od zlosti pri premnoženosti brakových imbecilných filmov, kopírovaní lacnej výroby slaboduchých "celebrít", pri uvrieskanej reklame, nevydarených ponáškach na politickú šou a mnohých ďalších prejavoch kritizovanej amerikanizácie. Nikto nás nenúti prijímať bez rozmyslu všetky zaoceánske ponuky. Kritici si však aj v čase príprav na príchod amerického prezidenta Busha, pričinlivo poprihrievali protiamerické omáčky.
Ameriku máme už takmer päť rokov aj v Košiciach a hoci o pôsobení U. S. Steel môžu mať občania východného Slovenska rozličné názory, táto naša Amerika je pre obyvateľov regiónu prínosom. Nielen kvôli stabilite zamestnanosti v košickej hute či kvôli mzdám, hoci to sú na Slovensku biele vrany.
Naša Amerika prináša najmä ciele a vízie. U.S. Steel Košice ich v stručnosti definujú ako snahy pokračovať v tradícii a priniesť ekonomickú prosperitu a stabilitu mestu Košice i širšiemu regiónu. Necelý rok po príchode do Košíc založili v USS Košice Centrum ekonomického rozvoja zamerané najmä na podporu prílevu nových zahraničných investorov do nášho regiónu. Vďaka tomu pribudlo už viac ako tisíc pracovných miest, investície v hodnote 60 miliónov dolárov, počet zahraničných investorov rastie. Naša Amerika však presvedčila i o tom, že u nás možno úspešne aplikovať aj ďalšie skúsenosti. Za jeden z najväčších zázrakov, ktorý Američania priviedli v rekordne krátkom čase k víťaznému finále je prehra východniarskeho korheľstva. Chľast na pracoviskách bol a v mnohých firmách vytrvalo ostáva pliagou, s ktorou si nevedeli poradiť generácie manažérov. V hute v Šaci začal krátko po etablovaní USS platiť etický kódex. Nepolepšiteľní alkoholici prišli o robotu a vedno s nimi sa museli porúčať aj "slepí" strážnici, malí kmíni i väčší zlodeji, ba vykopli aj ujov, ktorí si nechceli odvyknúť od potľapkávania pôvabných dámskych zadočkov - Amerika má o náplni sexuálneho obťažovania svoje vysvetlenia.
Naša Amerika sa ešte občas potkne, urobí váhavý krok, no keby sme si rýchlejšie osvojili krédo USS Košice - aby sme sa každý deň činili lepšie ako včera, premena ubíjaných východniarov na sebavedomých občanov by, na náš prospech, chytila americkejšie tempo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári