deň, musel sa doň postaviť.
"Sme štát byrokratov! Nechápem, načo musím znovu vyplňovať tie papiere, keď všetky údaje majú na miestnom úrade. Stačilo na základe starých priznaní vydať nové výmery. Napríklad v Gelnici, kde máme chalupu, od nás nechceli vonkoncom nič. Pošlú nám nový výmer a tým to hasne," rozčuľuje sa pani v stredných rokoch.
Podobný názor má Jozef Fodor, zamestnane U. S. Steel. "Mestská časť disponuje všetkými údajmi o mojom byte. Zbytočne len ľudí preháňajú, duplicitne musí každý vyplniť nový formulár." Aj pán Fodor ostáva verný slovenskému folklóru, daňové priznanie si nechal na poslednú chvíľu. "Tak to vyšlo," hovorí s úsmevom.
Rad trpezlivo vystál aj živnostník Peter Beňo. Podľa jeho názoru ľuďom by veľmi pomohlo, keby mohli daňové priznanie podať cez internet. "V iných krajinách to funguje, neviem, prečo by to nemohlo byť aj u nás." Zmenu správcovstva dane, ktorá v Košiciach prešla z mestských častí na mesto, neschvaľuje. "Radšej by som dal peniaze mestskej časti ako magistrátu. Toto je jedna veľká čierna diera." Zo zbytočného šikanovania občanov viní poslancov národnej rady. "Títo úradníci za nič nemôžu. Oni si to nevymysleli, len plnia svoju povinnosť. Opäť o tom rozhodli tí tam hore, v Bratislave."
Daňové priznania mohli občania odovzdať v priebehu dvoch mesiacov okrem "bieleho domu" i na miestnych úradoch mestských častí, kde mesto zriadilo úradovne.
Neuralgickým bodom bola mestská časť Košice - Sever, kde magistrát musel posilniť úradovňu o ďalších dvoch referentov. Na Severe žijú väčšinou starší ľudia, ktorí majú s vypĺňaním hrôzostrašne vyzerajúcich formulárov veľké problémy. Aj včera bol úrad plný. "Je to obrovský nápor na nervy. Keď sa ľudia potrebujú ventilovať, hľadajú vhodný objekt. A ja som prvý na rade. Neželal by som vám, aby ste si museli vypočuť to, čo ja. Tie dva mesiace ma stáli minimálne dva roky zo života. Ale, chvalabohu, dnes sa ten cirkus končí," hovorí referent Andrej Oros.
Podľa prednostu miestneho úradu Košice - Sever Petra Bajusa dalo sa nervozite a problémom, s ktorými teraz mesto zápasí, predísť. "Na rozdiel od Košíc boli v Bratislave podľa daňového zákona v prechodnom období výkonom splnomocnené mestské časti. U nás sa to robí centrálne, daňový referát magistrátu má v mestských častiach len vysunuté pracoviská. Nepochybujem, že mestské časti by situáciu zvládli oveľa lepšie. Robili sme to predsa pätnásť rokov. Navyše, keď bolo treba, v špičke pomáhal každý, kto mal ruky a nohy."
Košice však na rozdiel od Bratislavy nedostali výnimku zo zákona. Prečo? "Opýtajte sa košických poslancov v národnej rade. Pozrel som sa na internete, ako hlasovali. Väčšina, bez rozdielu straníckej príslušnosti, bola za zákon, ktorý v praxi vyzerá tak, ako dnes vyzerajú košické úrady."
Podľa Agnesy Bogačevičovej, poverenej vedúcej referátu daní Magistrátu mesta Košice, do včerajška prijali okolo 85 percent priznaní z celkového počtu približne 70-tisíc daňovníkov. Občania väčšinou stihli splniť svoju povinnosť v termíne, horšie je to s právnickými osobami. "Očakávame, že časť priznaní zrejme príde ešte poštou. Takže sme vcelku spokojní."
Najväčšie problémy mali občania s priznaniami za pozemky. "Mnohí si nevedia vypočítať výšku dane. Špecifikom Košíc je aj ‚daňová turistika'. Ľudia si neuvedomujú, že môžu podať všetky priznania na jednom mieste, často cestovali po všetkých mestských častiach, kde majú nejakú nehnuteľnosť. Samozrejme, že nervozitu prenášali na našich pracovníkov. Takže som rada, že sa to dnes končí."
Aké sankcie čakajú tých, ktorí priznanie nestihli v termíne podať? "Zákon nám síce ukladá, aké sankcie máme v prípade meškania použiť, ale... Keď ich prinesú v priebehu týždňa, či dvoch, prižmúrime oko. Horšie dopadnú, keď ich budeme musieť vyzývať, alebo keď zistíme, že sa snažili vyhnúť odvodu dane. Vtedy sa budeme riadiť podľa zákona. A ten je nekompromisný."
Mesto Košice má tohto roku plánovaný príjem z miestnych daní vo výške 450 miliónov Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári