austrálskej spoločnosti Howe Leather. Tá je piatym najväčším svetovým producentom kožených materiálov pre automobilový priemysel. Jej zákazníkmi sú BMW, Ford, General Motors, Land Rover, Audi, Nissan, Toyota, Honda, Subaru či Mazda.
Nová prevádzka Howe v Košiciach, ktorú včera predstavili, by mala byť vo svojom segmente lídrom na európskom trhu s dodávkami pre automobilky Land Rover, Audi alebo BMW. Otvoria ju 19. apríla na Magnezitárskej 10 (bývalé vinárske závody), kde si prenajali a zrekonštruovali priestory o rozlohe 3400 metrov štvorcových.
"V priebehu najbližšieho mesiaca zamestnáme do jednozmennej prevádzky 60 až 100 ľudí, v budúcnosti v trojzmennej 200 až 300," informoval generálny manažér Howe Slovensko Richard Duda. Ten vyzýva záujemcov o prácu, aby kontaktovali personálnu agentúru Person (Šoltésovej 5), ktorá robí výber. Výhodou, ale nie podmienkou, je skúsenosť z kožiarskeho, textilného a ľahkého priemyslu, zaškolia ich Austrálčania.
Investor uprednostnil Košice pred Slovinskom, Maďarskom, Českom, Poľskom i Ukrajinou. Podľa Mayera o tom rozhodla hlavne vzdelaná a lacná pracovná sila i logistické zabezpečenie výroby a jej exportu (ten bude tvoriť 100 percent produkcie) vďaka blízkosti Nemecka či Česka.
"Žiadne investičné stimuly od slovenskej vlády sme nedostali," oznámil Mayer, ktorý však ocenil vládnu politiku a rovnú daň. Pri umiestnení investície Austrálčanom počas uplynulého polroka asistovalo Centrum ekonomického rozvoja (EDC) U. S. Steelu Košice (USSK).
Primátor mesta Zdenko Trebuľa zdôraznil, že Howe prišiel do Košíc cez USSK, nie cez Sario a ministerstvo, ďalej, že Howe nejde do priemyselného parku Kechnec alebo Pereš, ale do inej lokality mesta, a tiež, že Howe je stredne veľkou firmou. "Kiež by tu takých, s 300 až 700 zamestnancami, bolo aspoň 30. Tridsať stredných je lepších ako jedna veľká, lebo tá je citlivejšia na výkyvy trhu, menšie reagujú pružnejšie," vyjadril sa primátor.
Výrobnú surovinu, kože, bude Howe Slovensko zatiaľ dovážať, Mayer však nevylúčil perspektívne ani slovenské zdroje, ak budú kvalitné.
V prvej etape tu Austrálčania investujú milión eur (37,8 milióna Sk). V košickej prevádzke plánujú dosiahnuť za dva roky ročný obrat 30 miliónov eur a neskôr ho zvýšiť o 50 percent.
"Podporíme aj košický hokejový tím," naznačil Mayer.
EDC za posledné štyri roky participovalo na príchode 14 investorov na východné Slovensko, ktorí pri plnej výrobe vytvoria 2300 pracovných miest. EDC aj tento rok pripravuje severoamerickú roadshow (New York, Chicago, Montreal, Toronto) na prezentáciu východného Slovenska pre potenciálnych investorov.
Prezident USSK Christopher Navetta povedal, že EDC bude v doterajších aktivitách pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári