okolie. Aj keď bol v obálkach kukuričný škrob, odosielateľ má na krku obvinenie pre trestný čin šírenia poplašnej správy a hrozí mu päť rokov basy. Správy o takýchto zásielkách sa šíria veľmi rýchlo, ale iba málokto vie, koľko peňazí nás tieto žartíky stoja. V špeciálnom laboratóriu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Banskej Bystrici od roku 2001, keď začali vo svete antraxové šou a na nákazu zomrelo päť ľudí, preverili viac ako 800 podozrivých zásielok. Len dovoz jednej z nich do laboratória stojí okolo 50 000, samotná analýza ďalších 10 000 Sk. Doteraz teda daňoví poplatníci zaplatili za akcie vtipkárov približne 41 miliónov.
"Vlani sme skúmali 46, od roku 2001 do roku 2004 770 vzoriek. Celkovo to teda bolo 816 podozrivých zásielok, " povedal nám vedúci laboratória MUDr. Cyril Klement, CSc., ktorého tím neskôr zčasti odbremenili kolegovia z RÚVZ v Bratislave a Košiciach. V metropole východu však doteraz analyzovali iba jednu vzorku. Súvisela s listom z Izraela, zachyteného pracovníkmi Hlavnej pošty.
"Máme vypracovaný plán činnosti s hasičmi i políciou a zabezpečenú stálu 24-hodinovú službu pri špeciálnom zariadení na analýzy, ktoré stálo 3,9 milióna korún," uviedol riaditeľ RÚVZ so sídlom v Košiciach MUDr. Pavol Slezák. "Analýzu sme urobili doteraz iba jednu preto, lebo nám chýbal súhlas ministerstva na túto činnosť. V pohotovosti sú štyria naši zamestnanci, striedajú sa po dvoch. Prístroj dokáže identifikovať aj iné látky, ktoré by mohli byť použité bioteroristami. Myslím si, že odosieľateľov obálok by mali kompetentné orgány pri odhalení exmplárne trestať. Nielen väzením, ale aj finančnými pokutami."
S názorom MUDr. P. Slezáka sa stotožňujú mnohí odborníci i laici. Podľa našich informácií, doteraz však ani jediný odhalený odosieľateľ obálky s bielym práškom nikdy žiadny finančný trest nedostal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári